Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Konec poplatků zaplnil čekárny. Pojišťovny to vyjde na stovky milionů

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Několik miliard korun minus. Takový je dosavadní účet za zrušené poplatky za recept, návštěvu lékaře a den pobytu v nemocnici. Jen jejich samotná kompenzace zřejmě letos vyjde zdravotní pojišťovny na částku kolem tří miliard korun.
Ambulance (ilustrační foto)

Ambulance (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Největší z nich – VZP – vyplatila za letošní první pololetí na náhradách již 1,1 miliardy korun. Pro srovnání – jde o více než dvojnásobek částky, kterou pojišťovna vydá ročně na péči o pacienty s rakovinou mízních uzlin.

„Očekáváme, že za celý rok bude pojišťovnu tato kompenzace stát přes dvě miliardy korun,“ píše náměstek VZP pro zdravotní péči Petr Honěk v analýze pro správní radu. LN mají dokument k dispozici.

Nové nemoci z povolání. Odškodné bud možné získat za bolavá záda i rakovinu z kouře

Na další minimálně stovky milionů přijde větší počet návštěv pacientů v ordinacích. Tyto náklady ale pojišťovna zatím nevyčíslila.

„Z jiných podkladů jsem zjistil, že jen vyšší počet pacientů v ordinacích praktických lékařů a ambulantních specialistů dosud vyšel na 300 milionů korun,“ upřesňuje poslanec a zároveň místopředseda správní rady VZP Jiří Skalický (TOP 09).

Více receptů

Když ministerstvo zdravotnictví loni rozhodovalo, jakou formou budou kompenzovány škrtnuté poplatky za recept, odmítlo je hradit v plné, třicetikorunové výši. Řada lékáren, převážně řetězcových, je totiž od svých zákazníků nevybírala. Kompromisem bylo tedy 12 korun.

Efekt je ale jednoznačný. Zatímco ještě loni běžně lékaři vypsali na jeden předpis dvě léčiva, letos je již často rozdělují na více receptů.

„Lze se domnívat, že došlo k přesunu preskribovaných položek dříve na jednom receptu na více receptů, a dochází tak k navýšení úhrady za výdej léků na předpis jednotlivým lékárnám,“ míní Honěk v analýze.

Celkový počet receptů narostl v prvním pololetí u běžných léků o 6,5 procenta a u individuálně vyráběných léčiv o 4,9 procenta na celkem 20,7 milionu.

Vytížení „obvoďáci“

Vyšší počet kontaktů eviduje zdravotní pojišťovna i u praktických lékařů. Zatím léčili skoro o sedm procent více lidí než loni.

Čísla ale nevypovídají o celkové situaci. Praktičtí lékaři totiž dostávají pravidelnou pevnou částku na každého pacienta v kartotéce, ať už je nenavštěvuje vůbec, anebo třeba každý den.

Pojišťovna tak může evidovat jen nárůst objemu výkonů, které se do této kapitace nezahrnují. Typicky jsou to preventivní prohlídky nebo když třeba praktik zašije drobnou ránu, namísto aby odeslal pacienta k chirurgovi. Těchto výkonů je však výrazná menšina.

V reálu tak bude situace v čekárnách dramatičtější. „Praktičtí lékaři jednoznačně potvrzují, že mají minimálně o pětinu více návštěv než loni. Vrací se tak trend většího využívání péče z doby před zavedením poplatků,“ doplňuje Skalický.

V ostatních segmentech ambulantní péče ale pojišťovna nárůst nepozoruje. U zubařů je situace víceméně stabilní jako loni, i když v celkových, někdy i mnohatisícových, výdajích za péči o chrup asi třicetikorunový poplatek nikdy nehrál podstatnou roli.

Pokles zaznamenala akutní nemocniční léčba. Drobně se snižuje jak průměrná délka pobytu na lůžku, tak i počet hospitalizovaných pacientů. Tento pozvolný sestup je ale mnohaletý a v duchu moderních světových trendů. Řada typů péče se přesouvá do ambulantního režimu a zkracuje se i pobyt na lůžku.

Lázně drží rychlý růst

Naproti tomu v následné nemocniční péči je situace opačná. Počet hospitalizovaných pacientů roste v léčebnách dlouhodobě nemocných, na ošetřovatelských lůžkách, v hospicích.

Dramaticky – za poslední dva roky o 40 procent – se zvýšila následná intenzivní péče, kdy je sice pacient již ve stabilním stavu po prodělaném kritickém onemocnění či úrazu, nicméně stále vyžaduje podporu některé ze základních životních funkcí, například plicní ventilaci. Nemocniční poplatky byly přitom zrušeny již v lednu 2014.

Největší žně zažívají lázně. Počet hostů se jim za poslední dva roky zvýšil o tři pětiny a v koupelích strávili o tři čtvrtiny více dní než v roce 2013. Tehdy ale lázně čelily obrovskému propadu. „Nárůst těchto hodnot je také způsoben změnou vyhlášky, která mimo jiné prodloužila délku hrazených pobytů o týden,“ vysvětlil Honěk.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...