17. října 2007 7:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Korupce: 34 milionů na firmu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Půjčka, peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka, peníze | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ačkoliv se již několik let zasazuje za vyšší transparentnost podnikatelského prostředí v zemi, při hodnocení vyhlídek podnikatelů na úspěch v podmínkách české ekonomiky má předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda jasno hned: „Poctiví podnikatelé mají stále velmi malou šanci konkurovat v této zemi těm nepoctivým.“ Zveřejněná studie společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) mu dává za pravdu.

Více než tři pětiny firem v Česku přicházejí vlivem krádeží, korupce a uplácení o majetek v hodnotě desítek milionů korun. Za poslední dva roky ztratila každá česká firma v průměru 34 milionů korun. PwC do svého průzkumu zahrnula 5400 společností z celého světa včetně 79 předních firem z Česka.

 V celé střední a východní Evropě se obětí kriminality stala polovina společností a celosvětově 43 procent firem. Nejčastěji jsou postiženy firmy v pojišťovnictví a maloobchodu. Firmy ve střední a východní Evropě zaznamenaly na druhou stranu v posledních dvou letech vyšší ztráty než podniky v Česku, a to v průměru 68 milionů korun.

 Vážným problémem Česka zůstává podle průzkumu korupce. „Celkem 30 procent českých společností bylo v uplynulých dvou letech požádáno o úplatek. Přibližně 47 procent společností se pak domnívá, že ztratily obchodní příležitost proto, že nebyly ochotny uplácet,“ uvedla konzultantka PwC Kateřina Dosedělová. České firmy se tak s požadavkem úplatku setkávají třikrát častěji než firmy v západní Evropě. Důvodem rozdílu může být podle ní fakt, že téměř 80%firem v ČR neprovedlo v uplynulých dvou letech žádnou revizi protikorupčních opatření.

 Typickým pachatelem hospodářské kriminality je podle studie 41letý muž se středním či nižším vzděláním. Polovinu podvodů ale způsobuje samotný management firem.
  • 13Diskuse
Najdete na Lidovky.cz