Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kraje postižené těžbou uhlí dostanou 800 milionů

Ekonomika

  16:50
TEPLICE - Vláda každý rok uvolní 800 milionů korun pro kraje, které jsou postiženy těžbou uhlí a výrobou energie z něho. Peníze podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) vezme z dividend od společnosti ČEZ. Rozděleny budou podle toho, kolik se v regionu těží uhlí a vyrábí elektrické energie.

Ministyně Džamila Stehlíková ochutnává dort, který vládě předali zástupci Horního Jiřetína. Město je ohroženo těžbou hnědého uhlí. foto: ČTK

Nejvíce, 450 milionů korun, připadne Ústeckému kraji. Podle Římana peníze dostane krajská samospráva, mají být použity hlavně na revitalizaci krajiny postižené těžbou uhlí. Cílem je to, aby se krajina po těžbě zotavila natolik, že se do ní budou moci vrátit lidé. Program vláda vyhlásila na neurčito. Říman dnes prohlásil, že tato vláda se zaručuje peníze každý rok uvolnit.

Obyvatelé Horního Jiřetína na Mostecku přivítali plakáty namířenými proti těžbě uhlí premiéra Topolánka a další členy vlády.Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc (ODS) dnešní rozhodnutí vlády velmi uvítal. Peníze po státu požadoval už dlouhou dobu. Tvrdí totiž, že rekultivace, které musí ze zákona dělat těžební společnosti, jsou nedostatečné. Dodal, že pokud to bude možné, část peněz by mohla jít nejen na revitalizaci krajiny, ale i do zdravotnictví. "Těžbou poničené životní prostředí a zničené zdraví obyvatel kraje má velmi úzkou provázanost," uvedl.

Těžba uhlí se podepsala na zdraví obyvatel i přírodě
Ministři dnes podpořili i návrh ministerstva průmyslu a obchodu na uvolnění tří miliard pro severozápadní Čechy, které budou také využité na revitalizaci krajiny poničené těžbou uhlí. Jde o část z 15 miliard korun, které v roce 2001 Ústeckému a Karlovarskému kraji slíbila vláda. Dosud z ní bylo rozděleno zhruba 11 miliard korun.

Těžbou uhlí je v Ústeckém kraji zasaženo asi 350 kilometrů čtverečních, které tvoří 27 bývalých nebo současných lomů a 19 výsypek. Těžba uhlí se podle kraje podepsala i na zdravotním stavu obyvatelstva a přírodě. Například průměrná střední délka života obyvatel regionu je zhruba o 2,2 roku nižší než průměrný věk obyvatel Česka, rozdíl se za posledních 16 let skoro o rok zvětšil. Zatímco v Česku průměrně na kilometr čtvereční ročně spadnou asi dvě tuny oxidů dusíku, v Ústeckém kraji je to především kvůli husté síti elektráren a těžkému průmyslu 11,5 tuny.

Autor: