Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Na Havaji se byty prodávají v pantoflích a košili. Já jsem výjimka, říká český makléř

USA

  6:00
HONOLULU - Má české pracovní nasazení, ale rychle si zvykl na pohodovou atmosféru americké Havaje. Ray Radim Prosek už dvanáct let prodává a pronajímá byty na ostrově Oahu a za svou práci získal i několik cen. Do každého nového roku jde s předsevzetím: počet obchodů zdvojnásobit.

Ray Radim Prosek působí na Havaji jako realitní makléř. foto: Archiv Raye Radima Proska.

Pod stále rozzářeným sluncem se musí čtyřicetiletý rodák z Ostravy ohánět. Na ostrově Oahu, kde žije a pracuje, působí v realitním byznysu více než třináct tisíc realitních kanceláří a makléřů. Slušná konkurence.

„Závist a nepřejícnost, či dokonce zlomyslnost tady v podstatě neexistují, tvrdá konkurence v rámci přísných pravidel ale ano,“ líčí vystudovaný chemik Prosek. Na Havaji působí pod mezinárodní značkou Remax, v týmu pracuje s manželkou Lenkou.

ÚSPĚŠNÍ ČEŠI

  • Ray Radim Prosek je další osobností, kterou představujeme v byznysovém seriálu o Češích, kteří se dokázali prosadit v zahraničí.
  • Otázky jsou pro všechny vybrané lidi stejné.
  • Pokud máte tip na někoho podobné nebo jste jím vy sám/sama, napište nám na michal.pavec@lidovky.cz

Do nejmladšího státu USA vyrazili na líbánky a už tam zůstali.

Jak těžké je pro Čecha z vašeho oboru prosadit se v zahraničí?

Posuďte sami. Na ostrově Oahu, kde žijeme a který má na šířku necelých 50 a na délku asi 70 kilometrů, sídlí a podniká 13 031 kanceláří, firem a makléřů zabývajících se obchodováním s nemovitostmi. Konkurence je naprosto brutální s pravděpodobně nejvyšší koncentrací realitních profesionálů na čtvereční kilometr na světě. Každý místní má v rodině, mezi přáteli nebo v nejbližším okolí nějakého člověka z tohoto oboru. Na ostrově není žádný těžký průmysl či výroba - turistický ruch je se zaměstnanci ve státní a vojenské správě pilířem havajské ekonomiky. Milion lidí na ostrově musí zkrátka někde bydlet, a snad i proto zdejší domky a byty patří k cenově k nejdražším v celých USA.

Stát se realitním profesionálem znamená úspěšně projít státními zkouškami, u nichž často uspěje jen 35 až 40 procent kandidátů. Z těch se v oboru na havajském trhu udrží více než dva roky méně než pět procent. Jde o státem velmi přísně regulovanou živnost, v oboru pracuje přibližně dva a půl milionu držitelů licence v celých Spojených státech.

Čím se nejvíc liší tamní firemní kultura od té české?

Na Havaji žije každý “Aloha”. Lidé jsou na sebe nesmírně příjemní, ohleduplní a uctiví. Na silnici nikdo na nikoho netroubí a všichni se předhánějí, kdo komu dá přednost, i když třeba nemusí. Na ostrově nikdo nikam nespěchá, lidi chodí často všude pozdě a se širokým úsměvem se vymlouvají na dopravní zácpy. 

Z těch třinácti tisíc realitních profesionálů téměř nikdo do kanceláře či na schůzky nenosí kravatu či oblek - kromě mě a jednoho či dvou dalších lidí. Ostatní to v pohodě zvládají v barevných havajských košilích a pantoflích či polo tričku a kraťasech. Kulturní rozmanitost je neuvěřitelná. Každý je z jiného koutu světa, rodilých Havajců je rozhodně menšina. Všechny ale spojuje úcta a respekt k místním tradicím, ostrovům a mottu “living Aloha”.

Realitní makléř Ray Radim Prosek.
Realitní makléř Ray Radim Prosek.

Co si z vaší rodné země nejvíc přenášíte do své práce?

Kromě české vlajky v kanceláři také nekompromisní pracovní nasazení s cílem být lepší a lepší s každým uzavřeným obchodem. Počet uzavřených smluv a spokojených klientů s doporučením dalším zákazníkům musí být každý rok mnohem vyšší než ten předchozí - pokud možno aspoň dvojnásobný.

Jací jsou vaši kolegové v porovnání s těmi českými?

Kolegové na ostrově, ale i na pevnině v USA a taky v Česku a Slovensku nám nesmírně fandí a netají se tím, že pro ně představujeme - pracuji v týmu s manželkou Lenkou - obrovskou inspiraci. Místní tisk nás při mnoha příležitostech označil za “definici amerického snu”. Místní lidé si navzájem nesmírně přejí úspěch, vidí v něm motivaci. V tom vnímám dost podstatný rozdíl. Závist a nepřejícnost, či dokonce zlomyslnost tady v podstatě neexistují, tvrdá konkurence v rámci přísných pravidel ale ano. Lidé si váží práce a zaměstnání. Respekt si na Havaji získáte tvrdou prací a výsledky, ne tím, na jaké pozici pracujete či jakou školu jste vystudoval.

Co vám v zahraničí přineslo úspěch?

RAY RADIM PROSEK

  • Je mu 40 let a pochází z Ostravy, kde vystudoval analytickou chemii.
  • V tomto oboru však nikdy nepracoval, v druhé polovině 90. let začal prodávat nemovitosti v realitní kanceláři Victoria Corporation.
  • Před 12 lety odletěl s manželkou Lenkou na svatební cestu na Havaj.
  • V USA se rozhodli zůstat a podnikat v realitách pod mezinárodní značkou Remax, která působí i v Česku.
  • Specializuje se na investiční a rezidenční prodej a nákup nemovitostí na Havaji, ale i jinde v USA. Za svoji práci získal několik ocenění.
  • Má dvě děti.

Vždy jsem byl hodně soutěživý, a tak se do našich cílů ihned promítla touha být mezi jedním procentem těch úplně nejlepších realitních profesionálů ve státě Havaj. To se nám také v posledních letech daří. Pracovní nasazení, obrovská touha uspět, neustálé sebevzdělávání, vylepšování postupů a zákaznického servisu nám přináší ovoce. 

Počet uzavřených realitních obchodů nás řadí na první místo u společnosti Remax Honolulu a také na úplnou špičku v už zmíněném jednom procentu nejproduktivnějších realitních profesionálů - z kanceláří tady na Havaji, ale i v celých USA. Letos si nejvíce vážím ocenění “Best in Real Estate” z Honolulu Magazine. V prestižních novinách Pacific Business News jsme se umístili mezi “Top 10” v uzavřených realitních obchodech mezi havajskými makléři. Mnohem větší hodnotu má pro mě ale zdraví a spokojený rodinný život se dvěma krásnými dětmi, které nám dělají obrovskou radost. Začínají dokonce z vlastní iniciativy pomáhat v rodinném byznysu.

Přejete si vrátit do Česka?

Děti se narodily na Havaji, Raymondovi je devět a Tiffany Lenkalani jedenáct. Ale do Česka i na Slovensko se pravidelně vracíme - milujeme Prahu, Slaný i naši rodnou Ostravu. V Česku jsme strávili loňské Vánoce a letos v dubnu nás kolegové z Remaxu pozvali na oslavu výročí deseti let firmy na českém a slovenském trhu. Moc se nám v Ostravě líbilo a podařilo se nám tam s přáteli udělat „pořádný randál“.

Čeho se z vašeho nového života už nebudete chtít vzdát?

Nedotčené, nádherné přírody - kombinace nádherných hor a průzračného oceánu s dokonalým podnebím. Teplo a nádherné léto na Havaji nikdy nekončí a trvá celý rok. Lidé jsou na sebe velice příjemní, všichni se zdraví a navzájem si přejí úspěch. Nikdo nikam nespěchá. Pochybuji, že je v USA jiný stát, který má více svátků a nepracovních a neškolních dnů než Havaj. Opravdu to je jako v ráji.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!