7. dubna 2010 13:09, aktualizováno  16:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kvůli sádrokartonu z Číny se přestaví tisíce domů, způsoboval krvácení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Výroba sádrokartonu v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba sádrokartonu v Číně. | foto: Reprofoto

NEW ORLEANS Tisíce amerických domů, při jejichž stavbě byl použit čínský sádrokarton, potřebují kompletní rekonstrukci. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zprávu americké Komise pro ochranu spotřebitelů. Podle komise sádrokarton poškozuje elektrické rozvody, počítače, klimatizaci, ale například i šperky v domě. Navíc údajně může způsobit i zdravotní problémy.

Podle zjištění komise by měli majitelé poškozených domů odstranit problémový sádrokarton a zároveň i veškeré v něm zabudované elektrické rozvody, zásuvky, vypínače, protipožární systémy či rozvody plynu.

Čínský sádrokarton.

"Jestli se majitelé chtějí vyvarovat problémům, budou muset všechna zařízení vytrhat a vnitřky domů kompletně zrenovovat, " uvedla ve zprávě šéfka komise Inez Tenenbaumová.

Podle mluvčího jednoho z předních českých výrobců sádrokartonu, který si nepřál být jmenován, se nedá vyloučit, že byly problematické čínské desky dováženy i na český trh.

"Provedl jsem malou anketu u našich prodejců a žádný si není vědom toho, že by se v Česku čínský sádrokarton prodával. Stavební hmoty se sem ovšem z Číny občas dovážejí, a proto nemohu vyloučit, že se v regálech českých stavebnin někdy objevil," uvedl výrobce pro Lidovky.cz.

Oběti stavebního boomu
Přibližně tři tisícovky majitelů domů, zejména z Floridy, Virginie, Mississippi a Alabamy se na komisi obrátily s problémy, které jim způsobuje sádrokarton, jenž se ve velkém dovážel z Číny v době stavebního boomu po hurikánech na jihu USA.

Podle komise tento materiál poškozuje elektrické rozvody, počítače, klimatizaci, ale například i šperky v domě. Navíc ale také způsobuje zdravotní problémy.


Watch CBS News Videos Online

Tanenbaumová informovala, že některé vzorky čínského sádrokartonu uvolňovaly do vzduchu stokrát více sirovodíku než desky vyrobené jinde. Vliv na zdraví obyvatel domů se zatím ještě zkoumá, ale předběžné studie poukázaly na možné souvislosti s dýchacími problémy a podrážděním sliznic. Někteří si dokonce stěžují na neustálý kašel a krvácení z nosu.

Kdo to zaplatí?
Otázkou zůstává, kdo zaplatí nákladné rekonstrukce poškozených domů. "Majitelé tuto situaci nezavinili, problém by měli řešit výrobci v Číně," nechal se slyšel floridský senátor Bill Nelson.

Jižní státy USA navrhly, aby se situací zabývala Federální krizová agentura, která by pomohla nepojištěným majitelům domů. Podle Nelsona je potřeba také vyvinout tlak na čínskou vládu, která ale mezitím už údajně několik razií v závodech na výrobu sádrokartonu provedla.

Podle bývalého prezidenta Sdružení stavebních firem v Louisianě Randyho Noela to však komise s problémem čínského sádrokartonu přehání. "Zatím si nikdo nestěžoval na to, že by mu kvůli čínským deskám hořel dům nebo do něj zatékalo," uvedl.

Sám se prý problémem zabýval a zjistil jen drobné nedostatky. "Na povrchu stříbrných nebo mosazných předmětů se objevuje černý prášek. Stačí ho utřít a je vše v pořádku," dodal Noel.

Karcinogenní šperky
Nekvalitní a zdraví škodlivý sádrokarton však není jediným čínským výrobkem, který v poslední době vyděsil Američany. Čína nedávno vyzvala své šperkařské firmy, aby přestaly používat kadmium, protože vysoká množství karcinogenního kovu se objevila v USA v dětské bižuterii z Číny.

Dohled nad bezpečností zboží v několika čínských městech šperkaře varoval, že dá jejich firmy zavřít, pokud se v jejich zboží kadmium najde.

Nikdo ze zastižených úředníků ale neuvedl, jestli kadmium objevily i čínské orgány ani to, zda už daly úřady nějaké firmy zavřít. Obavu z kadmia vyvolaly testy, které počátkem roku dala udělat agentura AP.
Ze 103 kusů levné dětské bižuterie z Číny bylo ve 12 předmětech kadmia více než deset procent hmotnosti. Dva z testovaných produktů už dala americká komise pro bezpečnost spotřebního zboží stáhnout z prodeje.

Nejvyšší čínský dozor nad bezpečností zboží varoval před kadmiem v lednu a vyzval regionální úřady, aby kadmium zakázaly. Za poslední dva měsíce se varování šperkařů před používáním kadmia objevilo nejméně v deseti městech nebo provinciích. Místní úřady je zveřejnily na internetu, s agenturou AP ale nikdo z těchto úřadů nechtěl mluvit.

nevJan Nevyhoštěný
  • 2Diskuse