31. května 2010 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Legenda se vrací, Britové a Francouzi chtějí oživit Concorde

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Concorde | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Concorde |

LONDÝN Britsko-francouzská skupina expertů začala s kontrolou motorů letadla Concorde, které patřilo do letového parku společnosti Air France. Je to první krok z projektu za 15 miliard liber, který by měl vrátit slavný nadzvukový stroj zpět na oblohu.

Concorde, obdivovaný za rychlost i elegantní vzhled, byl stažen z provozu před sedmi lety. Doplatil tak na katastrofu z roku 2000, kdy se letadlo zřítilo po startu z letiště Charlese de Gaulla. Na jeho palubě zahynulo 109 lidí a další čtyři zemřeli v troskách hotelu, na který letadlo dopadlo.

Byla to přitom jediná katastrofa nadzvukového stroje za 39 let od jeho prvního vzlétnutí. Jeho provozování ale vyžadovalo proti klasickým letadlům vyšší náklady, a tak byla nehoda jen posledním impulsem.

Soudní projednávání tohoto neštěstí sice po čtyřech měsících skončilo teprve v pátek, britská skupina Save Concorde Group a francouzská skupina Olympus 593 již vytvořily partnerství s cílem vrátit jej na oblohu.

Testy čtyř motorů letadla známého jako Sierra Delta začaly v muzeu letectví v Le Bourget u Paříže. Na jejich základě odborníci zjistí, zda je bude možné opětovně nastartovat a letadlo bude schopné absolvovat pozemní testy.

"SCG vždy tvrdila, že Concorde by se mohl v omezené míře vrátit," řekl předseda firmy Ben Lord. Zároveň ale připustil, že jde jen o začátek a bude potřeba ještě mnoho práce, pokud se má návrat letadla podařit alespoň jako historického stroje pro mimořádné příležitosti.

Experti věří, že se jim podaří dostat Concorde na oblohu jako součást otvíracího ceremoniálu na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz