Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Léto obrátilo ceny benzinu. Je nejlevnější za posledních sedm let

Ekonomika

  6:30
PRAHA - Začátek letní motoristické sezóny je tradičně časem zdražování pohonných hmot, poslední dny se však obvyklým trendům vymykají. Nedávno dokonce benzin mírně zlevnil a je možné, že ve druhé půlce července si řidiči polepší ještě víc.

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Začátkem března byl litr Naturalu 95 za 26,5 koruny a od té doby postupně vyšplhal až k nynějším necelým 29,9 koruny. Nedávno se ale postup oproti očekávání zastavil, za uplynulý týden benzin v průměru za Česko dokonce o tři haléře zlevnil (nafta o dva) a analytici nevylučují ve druhé polovině července ještě viditelnější zlevnění.

Může za to hlavně citelný pokles ceny ropy Brent, která v minulém týdnu propadla na 46 dolarů, což je nejnižší cena od začátku května. Důvodem jsou přetrvávající obavy z ekonomických důsledků brexitu, stále poměrně velké zásoby ropy a její neklesající těžba,

Bez plné nádrže do Evropy nevyjíždějte. Kde je nejdražší benzin a nafta?

„V nejbližším týdnu proto očekáváme u čerpacích stanic stagnaci cen, případě mírné zlevnění. Rozsáhlejší pokles cen pohonných hmot očekáváme ve druhé polovině července,“ prorokuje ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak, který dlouhodobě sleduje ceny komodit na světových trzích.

Upozorňuje mimo jiné také na zajímavou situaci, která nastala v době červnové stávky zaměstnanců rafinérií ve Francii. Omezení výroby benzinu a nafty způsobilo na jedné straně jistý pokles zásob pohonných hmot, ale na druhé straně růst už tak velkých zásob ropy v oblasti největších evropských ropných překladišť Amsterdam-Rotterdam-Antverpy.

Právě tento region je rozhodující pro kalkulaci velkoobchodních cen paliv v celé Evropě.
Růst cen benzinu a nafty se nyní zastavil po celém kontinentu ale především kvůli výše zmíněnému poklesu ceny severomořské ropy Brent.

V Evropě patříme k nejlevnějším

A to ovlivnilo i Česko, které přitom už dlouhodobě patří k nejlevnějším zemím v Evropě. Levnější benzin má z nedalekých zemí jen Polsko, Maďarsko a Bulharsko. Oproti tomu tankování v takové Itálii, Francii, Německu, Řecku nebo částečně i Chorvatsku se českým řidičům hodně prodraží.

Určitou cenovou výhodu nabízejí samoobslužné pumpy, fungující nonstop a na placení kartou, které ale nejsou plošně v Česku i po Evropě samozřejmostí.

GRAFIKA: Ceny mýta a dálničních známek. Kolik stojí cesta do Itálie či Chorvatska?

„Tyto čerpací stanice se začínají šířit hlavně v západní Evropě. Ve Skandinávii jsou zcela běžné. Musíme však řidiče upozornit na fakt, že si občas provozovatel v zahraničí vezme zálohu před tankováním, kterou po několika dnech vrací. Záloha však může být i 4 tisíce korun,“ varuje mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka.

V Česku vychází údaj o průměrné ceně z více než 2 tisíc benzinek (ze 3,7 tisíce všech veřejných), které akceptují tankovací karty CCS. Rozpětí cen je ale velké. Od nejlevnějších pump s benzinem za 27,90 a naftou za 26,50 koruny po dálniční stanice, kde litr Naturalu 95 dnes vychází na více než 32 korun.

Z pohledu krajů je nejdražší s průměrem benzinu přes 30 korun Plzeňský kraj, Praha, Jihomoravský kraj a hlavně Vysočina, kde řidiči tankují benzin v průměru za 30,58 koruny a naftu za víc než 29 korun. Naopak nejlevněji je v Pardubickém kraji (benzin za průměrných 29,5 a nafta za necelých 27,9 koruny).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!