Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Děti v LN: Lžete v novinách? A co když vyhoří redakce?

Média

  12:00
PRAHA - Jakému povolání bych se rád věnoval? V čem se musím zlepšit, abych ho mohl vykonávat? To byly dvě otázky, na které museli odpovědět účastníci víkendové zážitkové hry v redakci Lidových novin a serveru Lidovky.cz.

Jak se stát novinářem? Děti z dětských domovů si vyzkoušeli svou možnou budoucí práci foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Do Prahy na 7. ročník festivalu Out of Home přijelo kolem 250 dětí z dětských domovů. V modrých festivalových tričkách putovaly v malých skupinkách po Praze a vyzkoušely si různá povolání. Na chvíli se staly hasičem, aranžérem či kostymérkou. A taky novinářem.

Do prosklené moderní budovy Anděl Media Centra na pražském Smíchově dorazily dva osmičlenné týmy z Dubence u Příbrami a z Radenína u Tábora. Nejmladší účastnici Amálce bylo osm let, některým klukům už osmnáct.

Skupina dětí z Dětského domova Radenín

Ač noviny ani zpravodajské weby zatím moc nesledují, někteří z nich se dost důkladně zajímali o to, jak vznikají noviny, kde se berou zprávy a co dělat pro to, aby se mohli stát novinářem. "Lhali jste někdy v novinách?" zněla jedna z otázek. "A co když vyhoří redakce?" zajímalo zase jiné požární a energetické zabezpečení budovy.

Pak sami museli usednout k počítači a napsat za sebe pár řádek do "otvíráku", hlavního článku na titulní straně. "Chtěl bych být truhlářem, protože mě baví práce se dřevem. Už jsem vyráběl loutku a sošku psa," napsal patnáctiletý Vojta.

"Překvapila mě Denisa, která ve dvanácti umí uvařit svíčkovou a domácí knedlíky," pochválil layouter Otto Šleger, který technicky zabezpečoval výrobu speciálního vydání LN. Příkladný vztah k budoucímu povolání má i osmnáctiletý Honza. Učí se truhlářem, dokonce byl třetí v celorepublikvé soutěži. O víkendech chodí na brigádu do kovovýroby ve vedlejší vesnici, kde dělá přepážky do aut.

Děti musí nakupovat, vařit a uklízet

V obou domovech se děti k vaření dostanou. Žijí v rodinných skupinách po osmi a sami musí i nakupovat, vařit a uklízet. Je ale jasné, že bez rodinného zázemí bude jejich vstup do dospělého života dost složitý.

Mluví o tom i jedna z produkčních festivalu Olga Mistrová, která sama vyrůstala v dětském domově. A její začátky v Praze byly velmi obtížné. "Neznala jsem tu nikoho. Nejhorší byly večery, ty jsem většinou probrečela. Strašně se mi stýskalo po sestře, kamarádech i tetách z dětského domova. Navíc jsem se cítila venku úplně bezradná. Vždyť já neuměla ani vyplnit složenku! Tohle nás tenkrát v domově bohužel nenaučili," říká. Rozhodla se proto zapojit do organizace festivalu, který má dětem otevřít obzory a umožnit poznat i netradiční a zajímavé profese.

Druhá skupina dětí z Dětského domova Dubenec

Letos mezi ně patřil i architekt, fotograf, ilustrátor či profesionální lektor break dance. S festivalem spolupracuje i spisovatelka Radka Denemarková či módní návrhářka Liběna Rochová.

Nechybělo ani stanoviště finančního plánování v centrále Modré pyramidy pro starší děti.Festival vyvrcholil v kulturním domě Staré kino ve Stodůlkách, kde zábavu zakončila kapela 4signs, DJ Friky a DJ Robot. Více informací o festivalu naleznete ZDE.