Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

LN: Slovensko nejsou jen Tatry. Co byste na dovolené u sousedů neměli minout?

Média

  23:50
Tatry, dosahující dvouapůltisícových výšek, neprostupné lesy, kde se prohánějí divoké šelmy jako medvěd či vlk, i široké pestrobarevné nížiny, to vše najdete na Slovensku, v zemi, která stále zůstává Čechům ze sousedů nejbližší. Důvody jsou jasné: společná historie, blízký jazyk nebo spřízněná kultura.

Výhled na Tatry z vrchu Gubalówka foto: Šárka Pálková, Lidovky.cz

Čeští turisté Slovensko vždy rádi vyhledávali a nezdá se, že by se na tomto trendu mělo cokoliv změnit. Míst, která stojí za návštěvu, tu navíc je, jak by řekl Slovák, „neúrekom“ – tedy nepřeberně. Zde jsou naše tipy na pozoruhodná města a stavby, zítra se vypravíme do přírody.

Ze skal do slovenského Českého Krumlova

Zhruba 160 kilometrů směrem na východ od Bratislavy leží středoslovenská obec Brhlovce. V 16. století si tuto oblast oblíbili turečtí nájezdníci a s velkou chutí sem podnikali útoky. Obyvatelé Brhlovců problém vyřešili strategicky: postavili si druhý domov ve skalách.

Jak si užít dovolenou? Mobily a počítače nechte doma

Skalní obydlí v Brhlovcích patří k nejvýznamnějším ukázkám zdejší lidové architektury. Do usazenin, které jsou pozůstatkem třetihorní sopečné činnosti, Brhlovčané vyrubali jedinečné obytné i hospodářské prostory. Kámen byl vhodným materiálem nejen na vytvoření bytelných obydlí, ale stal se také zdrojem další obživy. V několika skalních prostorách, ovšem přeměněných na plnohodnotná moderní obydlí, žijí někteří místní obyvatelé dodnes. Vytesané skály jsou také součástí expozice Tekovského muzea.

Míříme na sever a po necelých 40 km se před námi mezi Štiavnickými vrchy otevře údolí, ve kterém se rozkládá jedno z nejkouzelnějších měst nejen Slovenska, ale celé Evropy: malebná Banská Štiavnica. Od počátku 13. století se zde těžilo stříbro, z čehož město značně profitovalo. Pro účely těžby byla v okolí vybudována ojedinělá soustava umělých jezer a sběrných kanálů, zvaných tajchy. Tyto časy připomíná zdejší hornické muzeum. Zajímavou atrakcí je i botanická zahrada při štiavnické lesnické akademii.

„Štiavnica má podobné kouzlo jako třeba Český Krumlov,“ přirovnává Viktória Országhová. „Jen není tak pocukrovaná, zachovala si patinu a svou mysteriózní atmosféru.“ I Štiavnica má své korzo, kterému se říká trotuár. Město přitahuje spoustu umělců a není dne, aby se tu něco zajímavého nedělo.  

Autoři: