Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Veselá trojka. Duo Jamaha. Kde se vzaly superhvězdy z TV Šlágr?

Média

  6:00
Generace Beatles dorostla dechovce. Ale dělá ji po svém a říká tomu šlágr. Kde se vzal čím dál populárnější žánr, kterému může statisíce věrných fanoušků závidět každá popová hvězda?

Duo Jamaha tvoří otec Alfonz a syn Marián Kotvanovi. V Německu jsou spíše známí jako Duo Alfons & Marian. foto: Marek Podhora

Uprostřed parku stojí tři muži. Dva drží v ruce tahací harmoniku a jeden se pohybuje v bocích a stojí za syntezátorem. A pak všichni spustí: „Já mám doma Máňu, ta mě ráda má, občas něco vyvedu, tak mně kapky dá.“

Kdo tenhle hudební klip na internetu vidí poprvé, snadno dojde k závěru, že se jedná o jakési humorné video, natočené na závěr nějaké vesnické svatby. Jenže to je omyl. Videoklip představuje jeden z největších hitů současné hudební scény v Česku.

Trio s názvem Veselá trojka Pavla Kršky s ním vyprodává sály po celé republice, někteří skalní fanoušci neváhají za touto písničkou a dalšími songy moravského tria cestovat z jednoho konce republiky na druhý. A na serveru YouTube má hit Já mám doma Máňu už přes 150 tisíc shlédnutí.

Že vám Veselá trojka vůbec nic neříká? Pak nejste pravidelnými diváky česko-slovenské hudební stanice Šlágr TV, kterou v Česku sleduje každý den na 450 tisíc diváků a další desítky tisíc zapínají stejný program na Slovensku. Právě v této televizi vystupuje nejen Veselá trojka, ale také Duo Jamaha, Duo Sonet a další hvězdné kapely, které ve sledovanosti, poslechovosti i prodeji hudebních nosičů hravě překonají ty nejslavnější popové i rockové skupiny v Česku. Statisíce diváků této stanice si kupují na obrazovce inzerované hudební nosiče, další tisíce vyprodávají koncerty „šlágrových“ kapel v Česku i na Slovensku. Veselá trojka hraje třikrát až pětkrát do týdne a prakticky pokaždé má vyprodáno. O tom se většině popových kapel může nechat jen zdát. Duo Jamaha prodalo jen prostřednictvím Šlágru přes 40 tisíc hudebních nosičů.

Přesto se o nich nich nemluví, bulvár se o ně nezajímá, hudební kritici nechávají jejich hudbu bez povšimnutí. Přestože například Duo Jamaha slovenských sourozenců Kotvanových s úspěchem dobývá i německý trh a tamní specializované hudební servery o nich píší jako o nových „superhvězdách“. V bavorské hitparádě šlágrů se píseň Tanz mit mir heut Nacht od Dua Jamaha držela několik týdnů na třetím místě a podobným, předním umístěním se může pochlubit i v jiných hitparádách. Z českých interpretů se podobné pozornosti v Německu dostává už jen Karlu Gottovi.

„Nám to nevadí. Zvykli jsme si, že se o nás v novinách nepíše a v televizi nemluví. Lidé si nás našli a najdou sami,“ říká zakladatele Šlágru, českobudějovický hudebník Karel Peterka. V roce 2011 založil celoplošnou stanici, která vysílá nejen klasickou dechovku, ale především právě hudební žánr, z něhož některých kritikům naskakuje husí kůže.

Co je šlágr

Jak je možné, že pro mnoho lidí v Čechů jsou nejen Duo Jamaha, Veselská trojka, ale i celý čím dál více se rozrůstající žánr šlágru prakticky neznámým pojmem?

Než se pokusíme odpovědět, musíme vědět, oč tu vlastně běží. Takzvaný šlágr připomíná klasickou dechovku nebo lidovou hudbu, ale pracuje s mnohem rychlejšími rytmy a oproti dechovému orchestru si vystačí s výrazně menším počtem hudebníků i nástrojů. I celková produkce pro televizní obrazovku je jednoduchá: dva nebo tři muzikanti si stoupnou na louku, pohybují se v bocích a oslovují diváky texty jako „sotva jsem šáh na kliku, už jsem slyšel muziku“. Publikum až na výjimky tvoří především lidé nad padesát let.

Šlágr není pouze českým fenoménem. Právě naopak. V Německu, Rakousku nebo Švýcarsku se už dlouho jedná o jeden z nejposlouchanějších žánrů, který vysílají jak specializovaná rádia a televize, tak se mu věnují i hlavní televizní stanice. A hvězdy šlágru jsou celebritami srovnatelnými s rockery. I když se jimi zpívané texty v duchu „u malého okýnka stála pěkná blondýnka“ nijak zvlášť neliší od těch českých. Karel Peterka, vlastník TV Šlágr, má pro to jednoduché vysvětlení.

Veselá trojka z Brna.
Jásalka Band z Nového Města na Moravě

„Musíme si uvědomit, že dnes poslouchá lidovou hudbu a dechovku generace, která vyrostla třeba na Beatles,“ říká Peterka. Tito lidé se podle něj sice dostávají do věku, kdy se jim dechovka začíná líbit, ovšem zároveň odmítají čistou klasiku. „Lidovky se jim líbí, ale chtějí rychlejší rytmus, větší výbušnost.“

Celý text o fenoménu šlágr i s ukázkami textů si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází 17. července.

V magazínu dále najdete:

  • Spisovatelka a blogerka Iva Pekárková o islámu, klucích v kapucích a o tom, proč jsme v Londýně za Poláky.
  • Rozhovor s Billem Shipseym, irským právníkem, který kdysi vysekával z vězení Václava Havla a dnes mu po světě staví lavičky.

Autor: