Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ložisko uranu končí: v Rožné vznikne obrovský podzemní zásobník plynu

Ekonomika

  10:57aktualizováno  14:40
ROŽNÁ - Těžba uranu v Rožné na Žďársku se zřejmě chýlí ke konci, nedávno ukončený průzkum v hlubinách dolu nenašel dost zásob. Proto budou již příští rok zahájeny průzkumné práce kvůli plánované stavbě velkého zásobníku na zemní plynu. Zásobník asi za 12 miliard korun se tam chystá vybudovat společnost Česká plynárenská.
Zásobník asi za 12 miliard korun se tam chystá vybudovat společnost Česká plynárenská.

Zásobník asi za 12 miliard korun se tam chystá vybudovat společnost Česká plynárenská. foto: Reprofoto

Pokud se potvrdí dosavadní předpoklady o vhodných geologických podmínkách v hlubině dolu, mohla by ražba začít už na přelomu let 2010 až 2011, řekl předseda představenstva firmy Ladislav Dráb.

Termín uzavření těžby uranu v Rožné však ještě nebyl stanoven. Podle současného předpokladu by těžba měla pokračovat ještě tři roky, řekl dnes ředitel státního podniku Diamo Jiří Jež. V Rožné je poslední otevřený uranový důl ve střední Evropě. Uran se tam těží přes půl století. Nyní v dole pracuje asi 500 horníků.

Poslední uranový důl

V Rožné funguje poslední uranový důl ve střední Evropě, pracuje v něm kolem 500 horníků. Podle rozhodnutí vlády se tam bude uran těžit do té doby, dokud se to bude ekonomicky vyplácet Podle nedávno ukončeného průzkumu zásob uranu to pravděpodobně bude nejdéle do konce roku 2012. Důl má 24 pater, která zasahují až 1200 metrů pod zemský povrch. Horníci teď dobývají rudu od 20. do 22. patra. Důl spravuje těžební závod Geam, který je součástí státního podniku Diamo.

Ověřené zásoby uranové rudy jsou v dole do poloviny roku 2011, další se ještě postupně objevují. Těžba by tedy zřejmě mohla pokračovat až do konce roku 2012. Ložisko však podle Ježe pomalu končí. Důl má 24 pater, která zasahují až 1200 metrů pod zemský povrch. "Pod 24. patro už rozhodně nepůjdeme," konstatoval ředitel.

Doplnil, že na uzavření dolu budou mít vliv i ceny uranu na světovém trhu, protože podle rozhodnutí vlády může těžba uranu v Rožné pokračovat do té doby, dokud se bude ekonomicky vyplácet.

Lidé souhlasí
Česká plynárenská má povolení k průzkumu dolu od ministerstva pro životní prostředí. Zahájení průzkumných prací nevadí ani starostům dvou okolních obcí, ale chtějí, aby se odborníci zúčastnili veřejných debat s obyvateli před povolením stavby. Ražba nových prostor by měla zaměstnat nejméně 600 lidí. Od investice si obce kromě pracovních míst slibují také určité finanční kompenzace.

"Myslím si, že to není žádné terno mít na území obce takovou záležitost," podotkl Augustin Holý, starosta obce Rozsochy se 720 obyvateli. Využití poddolovaného území k výstavbě plynového zásobníku však zatím považuje za rozumnou záležitost.

Uranový důl Rožná.

"Zatím to víceméně to vítáme kvůli zaměstnanosti," potvrdila starostka Rožné Eva Sýkorová. I ona ale ještě očekává další jednání s investorem.

"Budeme ze zákona účastníky stavebního řízení, kde se budeme muset ke stavbě vyjádřit. Lidé budou potřebovat přesné informace; zatím jich moc nemáme," řekla.

Ministr Říman na prohlídce uranového dolu Rožná.

Česká plynárenská se podle Drába jednání s obcemi v okolí dolu nebrání. S určitými kompenzacemi podle něj v případě stavby zásobníku mohou počítat.

Uranový důl Rožná na Žďársku.Česká plynárenská chce v dole vyrazit prostory pro skladování přibližně 300 milionů metrů krychlových stlačeného zemního plynu. Podle dosavadních průzkumů se vhodné stabilní horniny nacházejí v hloubce 900 až 1100 metrů.

Ražba chodeb pro ukládání plynu bude podle Drába trvat pět až sedm let. Už na příští jaro se plánuje rekonstrukce přístupové jámy, která nyní slouží jako úniková cesta. V době budování zásobníku by měla být využívána pro odvážení vytěžené horniny.

Zklamané naděje
Podle plánu se má letos v uranovém dole vyrobit 242 tun uranu, zatímco za minulý rok to bylo 248 tun. V dole se průběžně prověřují zásoby uranu v bocích již vyražených chodeb. Od minulého roku byl navíc prováděn vrtný průzkum ve 24. patře, který mapoval spodní části dolu. Výskyt uranu byl prověřován až 160 metrů hlubokými vrty. První výsledky vypadaly nadějně. Nakonec se ale ukázalo, že v těchto hloubkách už dochází k většímu rozptýlení uranového zrudnění, těžba by se proto nevyplácela, uvedl ředitel těžebního závodu Geam Břetislav Sedláček.

Autoři: ,