Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Maďarští manažeři zaplatí daň za zlaté padáky 98 procent. A to i zpětně

Ekonomika

  13:45
BUDAPEŠŤ - Maďarský parlament schválil 98procentní zdanění odstupného pro manažery firem vlastněných státem nebo samosprávou. Daň se bude platit i zpětně za období od 1. ledna 2005. Parlament rozhodl o dani bezprostředně poté, co v úterý změnil pravomoci ústavního soudu a omezil jeho možnosti rušit zákony dotýkající se daní a rozpočtu.
manažer - ilustrační foto

manažer - ilustrační foto foto: Hynek GlosLidové noviny

Daň se bude týkat manažerů a vrcholných představitelů veřejné správy, kteří dostali odstupné vyšší než dva miliony forintů (177 000 korun). Platit ji budou i obyčejní zaměstnanci, jejichž odstupné dosáhlo výše nejméně 3,5 milionu forintů (310 000 korun).

V Česku je odstupné, stejně jako mzda, zdaněno patnáctiprocentní sazbou. Z odstupného se ovšem neplatí sociální a zdravotní pojištění.

Zpětné zdanění prosazovala maďarská vládní strana Fidesz, která má v parlamentu dvoutřetinovou většinu. Podpořili ji také poslanci krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Zpětné zdanění odstupného už maďarský parlament schválil v minulosti. Původní zákon ale zrušil v říjnu ústavní soud právě s poukazem na retroaktivitu.

Před schválením daně z odstupného maďarští poslanci podpořili i zákon, který změnil pravomoci ústavního soudu. Nová úprava soudu umožňuje posuzovat a vetovat příslušné právní akty týkající se daní nebo rozpočtu pouze v případě, že budou v rozporu s právem na život a lidskou důstojnost, s právem na ochranu osobních dat a na svobodu názoru a náboženského vyznání.

Proti zpětnému zdanění odstupného i proti omezení pravomocí ústavního soudu protestovali představitelé opozičních socialistů a hnutí Je možná jiná politika (LMP). Šéf LMP András Schiffer označil zásah do kompetence soudu za "varovný výstřel", kterým Fidesz chce ukázat ústavním institucím, "jak se jim povede, pokud budou vládě bránit v prosazování její politiky".

Autor: