31. března 2008 10:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Majitel Becherovky koupí vodku Absolut

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Švédská vodka Absolut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská vodka Absolut | foto: AFP

PAŘÍŽ Francouzská nápojová skupina Pernod Ricard zvítězila v aukci na koupi největšího švédského výrobce alkoholických nápojů Vin & Sprit; ta vlastní značku vodky Absolut, jednu z největších a nejrychleji rostoucích značek lihoviny na světě.

Majitel Karlovarské Becherovky zaplatí za švédský státní podnik 5,63 miliardy eur (142 miliard korun), sdělila francouzská společnost.

Švédská vláda výsledek soutěže potvrdila a dodala, že Pernod zachová firmu a její výrobu ve Švédsku. Pernod v aukci porazila americkou Fortune Brands, která byla vzhledem ke kontraktu na distribuci vodky Absolut na trhu USA považována za favorita. Dalšími uchazeči byly bermudská Bacardi a švédská investiční společnost EQT.

Absolut je čtvrtým nejprodávanějším alkoholickým nápojem světa po vodce Smirnoff od britské společnosti Diageo, rumu Bacardi a whisky Johnnie Walker. Loni se vodky Absolut prodalo ve světě přes 128 milionů lahví, z toho polovina na americkém trhu.

Pernod chtěl doplnit své portfolio značek o přední světovou značku vodky, a jednal proto také s ruskými úřady o koupi práv na vodku Stoličnaja, kterou již distribuuje mimo Rusko. Po převzetí Vin & Sprit bude dohoda o distribuci vodky Stoličnaja zrušena, uvedla firma.

Pernod z převzetí Vin & Sprit očekává synergický přínos 125-150 milionů eur ročně. Předpokládá také, že v prvním roce po nákupu se akvizice na ziscích skupiny neprojeví, poté však bude mít "výrazně pozitivní" vliv.

Stockholm počítá s tím, že prodej Vin & Sprit bude uzavřen nejdříve počátkem léta. Vláda uvedla, že Pernod koupí od státu celou firmu s výjimkou jejího desetiprocentního podílu na společnosti Beam Global Spirits & Wine. Prodej těchto akcií zajistí vláda po dohodě s touto firmou.
ČTK, Lidovky.cz
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!