Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Malý krok pro Novu, velký pro digitalizaci

Média

  16:36
PRAHA - Obě české celoplošné komerční televize Nova a Prima přistoupily k Technickému plánu přechodu od analogového zemského televizního vysílání k jeho modernější digitální podobě. Nova i Prima se vzdají svých analogových kmitočtů, a ty tak budou moci být využity v následujících několika letech pro budování dalších digitálních sítí.

Přijímač digitální televize foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

O postoji Novy informoval generální ředitel televize Petr Dvořák, Prima pak v tiskové zprávě. Dnešní den byl posledním ze lhůty, který Nova a Prima k přistoupení k plánu či jeho odmítnutí měly. "Je to malý krok pro Novu, velký krok pro celou českou digitalizaci," uvedl Dvořák.

Pokud budou splněny podmínky stanovené v plánu přechodu, začne Nova vypínat svůj analogový signál v Česku od příštího roku. V daných oblastech tak lidé budou moci sledovat Novu přes digitální zemské vysílání, které je zdarma, či přes placené satelitní, kabelové a internetové operátory. Digitální vysílání v současnosti pokrývá polovinu obyvatel Česka, v budoucnu se rozšíří na celé území.

Kompenzační licence
Nova také získá licenci, označovanou jako kompenzační, pro další kanál pro digitální zemské TV vysílání. Podle Dvořáka by chtěla Nova do dvou týdnů až měsíce podat žádost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, rada je ze zákona povinna do 60 dnů odpovědět.

"Naše představa je, že bychom licenci chtěli mít rozhodně do konce listopadu. Naší snahou bude, abychom program dokázali uvést v život již příští rok. Neříkám, že to bude nutně 1. ledna, ale budeme se snažit dostat do prvního nebo druhého čtvrtletí," dodal. Zda licenci využije Nova pro svůj filmový kanál Nova Cinema, či pro jinou stanici, ještě podle něj není rozhodnuto.

Stále mají výhrady
Rovněž Prima se zavázala ukončit zemské analogové televizní vysílání do termínu, který stanoví Technický plán přechodu, tedy do června 2012. "Zásadním způsobem tak napomohla tomu, aby mohl být uskutečněn přechod na zemské digitální vysílání v České republice," sdělila dnes mluvčí Primy Jana Kocová.

Nova a Prima ale mají stále výhrady k některým aspektům digitalizace. Například podle Novy neexistují dostatečné záruky, že při přechodu nedojde k možnosti výpadku sledovat televizi pro některé skupiny obyvatel. Podle Dvořáka by měl plán přechodu například zajistit v digitálním zemském TV vysílání stejné pokrytí obyvatel ČR signálem Novy jako v analogovém, tedy podle měření ČTÚ téměř 97 procent. "Plán přechodu nám to nezaručuje průběžně, ale pouze na konci přechodu," podotkl Dvořák.

Poškození práv provozovatelů?
Také Prima míní, že doposud nejsou vyřešeny některé důležité otázky, které se přechodu na digitální vysílání týkají. "Není proto bohužel zaručeno, že nedojde k poškození práv provozovatelů vysílání vyplývajících z jejich licencí a k porušení českých právních předpisů nebo mezinárodních dohod o ochraně investic," uvedla Kocová.

Technický plán přechodu (TPP) je jakýmsi jízdním řádem digitalizace. V první fázi - do postupného vypnutí analogového vysílání v celé ČR v červnu 2012 - počítá s výstavbou čtyř celoplošných sítí vysílačů pro digitální TV vysílání. V nich bude prostor pro zhruba 16 až 20 televizních stanic, včetně nynějších, proti současným čtyřem celoplošným analogovým.

V další fázi po úplném vypnutí analogové televize vznikne několik dalších sítí, které budou zčásti určeny opět pro DVB-T a také digitální rozhlas. O dalším využití uvolněných kmitočtů by měla rozhodnout odborná diskuse, kterou se snaží vyvolat Český telekomunikační úřad. V úvahu přichází sítě pro televizní vysílání pro mobilní telefony, rozšíření přístupu k širokopásmovému internetu a další varianty.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!