Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mám energetické srdce, říká Tošovský. Vyhozený šéf ČEPS chystá pikantní návrat

Ekonomika

  14:00
PRAHA - Vlivná státní firma ČEPS vybírá nového člena vedení. Mezi devíti kandidáty je i několik bývalých manažerů této společnosti. Nejznámějším jménem mezi nimi je podle zjištění LN Vladimír Tošovský. Bývalý ministr průmyslu a muž, který musel nejvyšší post v ČEPS před dvěma roky nedobrovolně opustit.

Vladimír Tošovský usiluje o návrat do vedení firmy ČEPS. foto: Foto Richard CortésČeská pozice

Svého času se údajně znelíbil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, což ho stálo místo. O rok později, v létě roku 2017, na něj dokonce vedení firmy podalo trestní oznámení kvůli údajně nevýhodným zakázkám na právní služby. Navzdory těmto nepříjemnostem se manažer Vladimír Tošovský pokouší do vedení nenápadné, ale velmi důležité společnosti ČEPS vrátit.

Třesk v klíčové státní firmě ČEPS. Končí nejvyšší šéf i Babišův muž, přichází exšéf Benziny

„Přihlášku jsem podal. Jsem člověk, který má energetické srdce,“ vysvětlil LN, proč se snaží uspět ve výběrovém řízení na chybějícího člena představenstva. Je jedním z devíti uchazečů.

Ačkoliv ČEPS – jehož zkratkový název v sobě skrývá českou přenosovou soustavu – není takovým gigantem jako jeho starší „sourozenec“ ČEZ, výrazně se v něm odrážejí politické vlivy a zájmy.

Není divu, společnost loni vydělala před zdaněním bezmála 2,9 miliardy korun. A nemalou částku, celkem 3,5 miliardy, v roce 2017 vynaložila na modernizace své sítě, což je pro soukromý sektor zajímavé z hlediska lukrativních zakázek.

Bývalí šéfové chtějí zpět

ČEPS, spravující více než pět tisíc kilometrů elektrického vedení a přes 40 rozvoden, vedl Tošovský deset let. Tedy s výjimkou roku, kdy si vyzkoušel epizodní roli ministra průmyslu a obchodu v úřednické vládě Jana Fischera.

MLADŠÍ „BRATR“ GIGANTU ČEZ

  • Podnik je v Česku výhradním provozovatelem přenosové soustavy.
  • Vznikl v roce 1998 oddělením od polostátní společnosti ČEZ.
  • Provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o délce přes 5600 kilometrů.
  • Zajišťuje rovnováhu výroby a spotřeby elektřiny. Mimo jiné předchází rozsáhlým výpadkům dodávek elektrické energie, takzvaným blackoutům.
  • Firmu řídí pětičlenné představenstvo. V současné době má však jen čtyři členy, dalšího hledá v rámci výběrového řízení.
  • Členy představenstva volí a odvolává dozorčí rada. Jejím předsedou je od října tohoto roku náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla.
  • Firmě loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 39,8 procenta na 2,9 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 5,7 procenta na 20,1 miliardy korun.

V podniku pak nedobrovolně skončil v březnu 2016. Nyní se sedmapadesátiletý manažer věnuje energetickému poradenství a působí také ve firmě svého syna T&H energo.

Kdyby ve výběrovém řízení uspěl, mělo by to velmi pikantní nádech. Aféru s trestním oznámením kvůli právním službám má ale za vyřízenou. „Na policii jsem byl podat vysvětlení. Požádal jsem ji o informaci, zda je spis ukončen, a policie mi odpověděla, že jsem nebyl účastníkem řízení. Z toho usuzuji, že už je ukončené,“ dodal Tošovský.

Má konkurenci v podobě dalších osmi kandidátů, s nimiž se pravděpodobně dobře zná. Podle důvěryhodných zdrojů LN jsou mezi nimi i další bývalí členové vedení, kteří z představenstva ČEPS postupně zmizeli v průběhu několika uplynulých let.

Například Karel Pícl, který kromě působení v nejvyšším vedení měl jako ředitel na starosti provoz a údržbu. Nebo Miroslav Vrba, který byl ve firmě od jejího založení v roce 1998 (oddělení od společnosti ČEZ) a platil za experta. Mimo jiné zodpovídal za dispečerské vedení. Mezi uchazeči z řad bývalých členů nejvyššího managementu ČEPS by měla být také Eva Colloredo-Mansfeld, která z vedení odešla před čtyřmi lety.

Dlužno také dodat, že vlivná státní akciovka je už více než dva měsíce bez šéfa. V říjnu totiž dozorčí rada odvolala předsedu představenstva Jana Kalinu, který ČEPS vedl dva a půl roku. Poroučet se musel další člen představenstva – Jakub Skavroň, který byl považován za favorita premiéra Andreje Babiše (ANO).

Jan Kalina skončil v čele ČEPS letos v říjnu.

Za dva odvolané členy však dozorčí rada zvolila jen jednu náhradu: zkušeného manažera Martina Durčáka, který v minulosti působil v nejvyšším vedení koncernu Unipetrol a pět let vedl síť čerpacích stanic Benzina.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož gesce ČEPS spadá, mělo zbývajícího člena představenstva podle původních plánů najít do konce roku. Zda to ale výběrová komise stihne, není jisté.

„Jediné, co zatím mohu potvrdit, je, že výběrové řízení nebylo ukončeno,“ vzkázal mluvčí resortu Milan Řepka. Podobná odpověď dorazila také z tiskového oddělení samotné firmy ČEPS. Až bude představenstvo kompletní, tedy pětičlenné, mělo by dojít k volbě předsedy.

V minulosti se hodně mluvilo o možném angažmá vysokého manažera Siemensu a ministra průmyslu z první Babišovy vlády Tomáše Hünera. Ačkoliv uvnitř firmy zájem o tohoto energetického experta byl, Hüner motivaci nenašel. „Je to pravda, nepřihlásil jsem se do výběrového řízení,“ řekl bez dalších podrobností.

Autor: