Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Řecko páchá ekonomickou sebevraždu, soudí čeští analytici

Brzké dosažení dohody Řecka s věřiteli je téměř nemožné, pravděpodobnost odchodu země z eurozóny je nyní již více než 50procentní. V reakci na výsledky referenda o přijetí návrhu mezinárodních věřitelů a ohlasů na ně to řekl ČTK analytik společnosti Deloitte David Marek.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Boko

7. 7. 2015 14:53

Země s rozdílnou produktivitou práce, nemohou mít stejnou měnu. Ta zvýhodní ty nejsilnější a zablokuje ty slabší. Realita je taková, Německo  s přebytkem, nezaměstnanost 6%, ostatní země v dluzích, nezaměstnanost 15-20%. Se stejnou měnou v kapse  perspektiva nápravy prakticky žádná.

0 0
možnosti

7. 7. 2015 8:27

Řecko již ekonomickou sebevraždu spáchalo dávno. V době, kdy vstoupilo do eurozóny. Stejně jako ostatní státy eurozóny, u kterých to sice není tak okaté. Celý projekt jednotné evropské měny je dříve či později odsouzen k zániku. Víte proč? Protože si jej občané jednotlivých zemí nepřejí.

0 0
možnosti

L. Florner

7. 7. 2015 9:49

Ne, pane Čechu, Řecko páchalo svou ekonomickou sebevraždu každé další volby, kdy si většina ovcí vybírala takového pasáčka, který jim sliboval jen stále zelenější pastviny, aniž by musela jediná ovečka hnout kopýtkem. Řecko je ukázkovým příkladem politické koupce, která nikomu nevadila do chvíle, než přišlo sucho a pastvina se změnila ve vyprahlé rumiště. Zatímco ostatní pasáčci na jiných pastvinách začali kopat zavlažovací kanály a opravdu se přitom nadřeli, pasáčci na Řeckých lukách sice taky začali kopat, ale později se na to vykašlali a namísto práce začali hlasitěji než dřív naříkat, spílat a závidět okolním pasáčkům a svoje ovečky skálopevně přesvědčili o tom, že za to, že nemají co žrát, můžou všichni ostatní, jen oni ne. Čím a jak platí ostatní ovečky, to nemá s ekonomickým krachem Řeckého stádečka ani tu nejmenší spojitost. Ovšem ostatní ovečky by si z těch Řeckých měly vzít ponaučení, jak to dopadá, když věříte velkohubým slibům.

0 0
možnosti

7. 7. 2015 8:01

Takže milánkové z řad socialistů!Půjčte mi každý minimálně 10000 eur a pak se uvidí.Třeba se to nějak zaplatí a když ne,tak mi to odpusťte a půjčte mi ještě jednou.Uděláte to?

0 0
možnosti

7. 7. 2015 8:28

Oni socani umí jen hloupě kecat. Skutek utek, to jste si ještě nevšiml? Asi ano.

0 0
možnosti

7. 7. 2015 6:45

Tvrdost měny musí být v souladu s tvrdostí pracovní morálky obyvatelstva a s funktionalitou státní správy.

0 0
možnosti

7. 7. 2015 8:31

Ale ono tomu tak je. Právě proto je naše měna měkká jako bláto a právě proto je nejtvrdší měnou švýcarský frank. Všechno to totiž souvisí přímo s efektivitou celkového politického a sociálního systému v jednotlivých zemích.

0 0
možnosti

Řecko páchá ekonomickou

sebevraždu, soudí čeští pseudoanalytici

Držitel Nobelovy ceny za ekonomiku: Evropským technokratům se nepodařilo Řecko zastrašit 

Držitel Nobelovy ceny za ekonomiku Paul Krugman označil 

v „New York Times“ řecké referendum za střet bruselských technokratů s občany Řecka. 

Podle Krugmana je výsledek referenda v podstatě výhodný jak pro Řecko, tak i pro EU, a „dokonce i nejzapálenější stoupenci Evropské unie by si měli s ulehčením oddechnout“. 

Evropské technokraty ekonom dále přirovnal ke středověkým lékařům, kteří pouštějí pacientovi žilou, a když zeslábne, požadují, aby se mu ještě více pustilo žilou, protože není v pořádku. 

Krugman je toho názoru, že programy, které byly Řecku navrhovány, by vůbec nevedly k vyměnění se ze zadlužení, ale pouze by zadusily řecké hospodářství.

0 0
možnosti

Domnívá se, že návrat drachmy nebude pro Řecko žádnou tragédií. „Pokud se Řekové vzdají eura, neznamená to, že jsou špatnými Evropany,“ píše Krugman. 

Uvádí, že situace Řecka je výsledkem zadlužování, ale společná evropská měna neumožňuje oddech zemím, které se dostaly do potíží. 

„V tomto okamžiku je nutné zastavit krvácení,“ končí svůj příspěvek Krugman. 

Zdroj: nytimes.com

0 0
možnosti

6. 7. 2015 23:23

a co jiného dělá celý svět?  Finanční krize už mezitím naplno propukla v Asii – čínské akciové trhy během tří týdnů propadly o 30 procent, přičemž zmizel „papírový majetek“ v hodnotě 2,3 bilionu dolarů, což je desetkrát více než HDP Řecka“. A vždy, kdy čínské akcie drasticky klesaly, následovala mnohem větší krize v USA. Už se mluví o té dluhopisové, jejíž rozměr je odhadován až na 100 bilionů dolarů.

0 0
možnosti

6. 7. 2015 22:40

Proc zrovna sebevrazda. Evropa ma jeste dostatek lesu na vyrobu bankovek. Ted by pomohla poradna inflace.

0 0
možnosti

7. 7. 2015 6:15

Líným dlužníkům rozhodně.

0 0
možnosti

S. Hayek

6. 7. 2015 22:37

Dnes jsem se konečně dověděla ústy Tsiprase, co je to demokracie. Nesplácet dluhy. Ohromující (a nebezpečné).

0 0
možnosti

6. 7. 2015 21:54

Celkem dobře a sumárně je to shrnuto zde : https://cs.wikipedia.org/wiki/Dluhov%C3%A1_krize_v_%C5%98ecku

0 0
možnosti

6. 7. 2015 21:36

Z politických důvodů bude agonie Řecka dále prodloužena. EU není schopná zásadního řešení.

Řecký dluh nebude nikdy splacen obdobně jako nebude splacen dluh USA a dalších států.

0 0
možnosti

6. 7. 2015 21:39

Stále větší měrou se ukazují stinné stránky současného ekonomického systému. Nejhorší ovšem je, že měny téměř všech států nejsou ničím kryty, peníze se tisknou jako na běžícím pásu a kolaps takovéto ekonomiky se blíží. Cesta z toho ven existuje pouze přes zlatý standard.

0 0
možnosti