Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Máte nepříjemné nájemníky? Musíte jim najít nový byt

Ekonomika

  11:39aktualizováno  13:15
PRAHA - Majitelé domů a bytů považují navrhovanou úpravu nájemních vztahů v novele občanského zákoníku za krok správným směrem, avšak nedostatečný. Chybím jim například možnost vypovědět staré nájemní smlouvy bez udání důvodu, kritizují také automatický převod smlouvy na další osoby v domácnosti.

Bytový dům Na Topolce foto: earch.cz

Na tiskové konferenci to řekl předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR Tomislav Šimeček.

"Chceme možnost podávat výpovědi bez udání důvodu s dlouhou výpovědní lhůtou, aby měl nájemník možnost se přizpůsobit," uvedl Tomeček. Výpovědní lhůta by podle něj mohla být dva roky.

Startovní byty

Problém se týká hlavně smluv ještě z dob socialismu. "My dnes nemůžeme ukončit nájemní vztah, který jsme sami nikdy neuzavřeli," řekl předseda.

Musíte zajistit nový byt

Terčem kritiky sdružení se stala i povinnost majitelů zajišťovat vypovězeným nájemníkům nové bydlení. Podle advokátky Hany Marvanové jde dnes spíše o formalitu, kterou však nájemníci často zneužívají a majitelé tak ztrácejí čas.

Podepisování smluv s lidmi, které neznáte, je nepřijatelné

Vadí mu i povinnost, podle které musejí majitelé automaticky uzavřít smlouvu i s dalšími lidmi v domácnosti, například novou manželkou nebo vnukem nájemníka.

"Takhle, jak je to zatím formulováno, to přechází na naprosto nedefinovanou skupinu osob, kteří bydleli s tím nájemcem ve společné domácnosti, které vůbec ten pronajímatel nemusí znát a stávají se jeho nájemci bez jeho souhlasu, což je v závazkovém právu naprosto nepřijatelné," uvedl Šimeček.

Majitelé bytů považují českou právní úpravu nájemního bydlení za odporující ústavnímu pořádku a evropské listině práv a svobod. Mimo jiné postrádají právní volnost při užívání nemovitostí a nakládání s nimi. "Chybí nám možnost, aby se obě strany mohly volně dohodnout mimo ustanovení občanského zákoníku," řekl předseda.

Když se nedohodnete, jděte k soudu

Návrh novely občanského zákoníku schválila vláda minulý týden. Nová úprava zákoníku má například pomoci řešit soudní spory o určení nájemného po ukončení regulace nájemného.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci podle návrhu obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém.

Soudcovské kladívko

Novela má také omezit přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka na dva roky a nájemníci podle novely budou muset nahlašovat více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí navíc.

S podobou novely nejsou spokojeni ani zástupci nájemníků. Podle předsedy Sdružení nájemníků ČR Milana Taraby novela zohlednila jen některé připomínky nájemníků, většinu z nich vláda do novely nepromítla.

25 000 seniorů nebude mít na nájem

Předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes už dříve uvedl, že konec regulace nájemního bydlení se v Česku dotkne asi 20.000 až 25.000 seniorů, kteří budou mít problém nájem platit.

Hana Marvanová

Posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

Spory o regulaci se dostaly až do Štrasburku

Kvůli regulaci nájemného vedou majitelé domů a bytů spor se státem u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jak uvedla Marvanová, případné zakomponování připomínek pronajímatelů do české legislativy by mohlo státu ve sporu pomoci.

Deregulace podle Marvanové i Šimečka přinese zrovnoprávnění všech skupin nájemníků. Stát by měl ale zároveň s ní schválit nový zákon o sociálním bydlení, kterým by se postaral o chudší obyvatele, kteří nebudou schopni tržní nájem platit.

Autoři: ,