Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Mercedes se omluvil Číně za reklamu s citátem o dalajlamovi

Ekonomika

  6:19
PEKING/PRAHA - Jestli jsou na něco Číňané citliví, jsou to zmínky o­ svobodném Tibetu a jeho duchovním vůdci dalajlamovi, který žije od roku 1959 v indickém exilu. Právě kvůli němu se v úterý musel omlouvat německý výrobce luxusních automobilů Mercedes-Benz.

Sporná reklama. foto: instagram

Automobilka vyjádřila svou lítost nad tím, že na sociální obrázkové síti Instagram o den dříve sdílela fotografii bílého kupé s­ mořskými vlnami v pozadí, doplněnou motivačním citátem dalajlamy Nahlížejte na svět ze všech úhlů, budete více otevření.

Zakázané osvěžení

Pod snímkem byl popisek, který musel Číňany podráždit ještě víc: Začněte svůj týden s osvěžujícím pohledem na život od dalajlamy. Toto pozitivní sdělení v řádu několika hodin vyvolalo reakce čínských uživatelů, kteří začali psát rozčilené komentáře k tomuto příspěvku. Paradoxní přitom je, že Instagram je v Číně od roku 2014 blokován. Jinými slovy fotku s citátem mohli vidět jen lidé, kteří byli mimo pevninskou Čínu.

Mercedes se v úterý omluvil prostřednictvím čínské sociální sítě Weibo, což je alternativa mikroblogu Twitter, a příspěvek smazal. „Ihned podnikneme kroky k­ hlubšímu pochopení čínské kultury a­ hodnot, včetně svých mezinárodních zaměstnanců, abychom své chování standardizovali a zajistili, že se podobný problém nebude opakovat,“ kála se společnost.

Nejrychleji rostoucí trh

Není divu, že výrobce luxusních aut vychází komunistickému režimu vstříc. Jen za loňský rok Mercedes v Číně dosáhl největšího meziročního růstu prodaných aut, více než 25 procent. Celkem zde loni prodal 587 tisíc vozů.

Proč celkem neškodný citát rozdráždil Peking, je jasné. V Číně je totiž 82letý duchovní vůdce Tibeťanů označován za politického agitátora, nebezpečnou osobu a ­„vlka v mnišském rouše“.

Jde přitom za poslední dobu již o několikátou omluvu, která vůči Pekingu zazněla od velké západní společnosti. Naposledy před pár týdny se tak za „zpochybňování územní celistvosti Číny“ musely omlouvat a napravovat informace ve svých systémech americké aerolinky Delta Air Lines, hotelový řetězec Marriott či španělská oděvní značka Zara.

Konkrétně aerolinky například umožnily v sekci stížnosti a komentáře označit za zemi původu dotazovaného právě Tibet. Ten ovšem komunistická Čína považuje za svoji nedělitelnou součást od roku 1950, kdy jej obsadila její armáda. Podobného „přešlapu“ se dopustil i hotelový řetězec Marriott, jenž zákazníkům rozesílal dotazník, kde v seznamu států figuroval Tibet, Tchaj-wan a ­Hongkong. Řetězec musel do dočasně znepřístupnit své webové stránky.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...