Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Miliardář šel v Silicon Valley proti všem. Trumpův věrný může na výhře vydělat

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Před volbami v USA uveřejnila stovka profesionálů amerického technologického světa dopis, ve kterém označila případnou výhru Trumpa za „katastrofu pro inovace“. Podobný postoj v tamním pupku technologického světa, Silicon Valley, převládal. Velkou výjimkou byl miliardář Peter Thiel, který svou oficiální podporou Trumpa šel proti názoru svých kolegů.

Miliardář a spoluzakladatel společnosti Pay-Pal Peter Thiel podporuje Donalda Trampa již delší dobu. Slouží jako zástupce prezidentské kampaně pro San Francisco. “Volíme Trumpa, protože si myslíme, že vedení naší země selhalo,“ prohlásil během jednoho ze svých projevů. foto: repro foto Stanford Law School

Thiel zbohatl nejprve jako spoluzakladatel a někdejší šéf platební služby PayPal, později se proslavil jako první profesionální investor, který vložil peníze do Facebooku, dodnes působí ve společnosti Palantir, kterou rovněž spoluzakládal. V Silicon Valley platí za velmi kontroverzní osobu a v období před volbami se tam doslova stal nežádoucí osobou.

Donalda Trumpa podpořil Thiel nejen slovně, ale také finančně, když mu na jeho kampaň přispěl 1,25 milionu dolaru. Jako jeden z mála z technologického byznysu, alespoň takto veřejně. Thiel se teď může všem úšklebkům na svou adresu smát. „Jeho“ kandidát zvítězil a Thiel by z toho přeci jen mohl těžit.

Někteří z těch, co se od něj kvůli jeho podpoře Trumpa odvrátili, by si k němu mohli najít cestu zpět. V rámci kampaně totiž situace dospěla v některých případech až tak daleko, že některé firmy v Silicon Valley odmítaly investice, které přicházely od Thiela nebo jeho spolupracovníků.

Miliardář a spoluzakladatel společnosti Pay-Pal Peter Thiel podporuje Donalda...
Peter Thiel, Zero to One: Notes on Startups, or How to Build the Future

Teď, když je po kampani a vyhrocená situace by se měla začít uklidňovat, bude pro mnohé jednodušší peníze spojené s Thielem přijmout a namísto politických postojů se věnovat tomu hlavnímu: byznysu. To je například i případ fondu Backstage Capital, jehož šéfka Arlan Hamiltonová veřejně odmítla půl milionu dolarů od investora s blízkými vazbami na Thiela.

Kontroverzní osoba

Thiel by ovšem mohl ze svého spojenectví s novým šéfem Bílého domu těžit i jinak. Jeho často kontroverzní postoje, které se možná dají v něčem přirovnat k divokým prohlášením Donalda Trumpa, ho totiž sem tam dostanou i do potíží.

Jeho firma Palantir Technologies, která je jedním z významných dodavatelů kyber analytických nástrojů pro americkou vládu (a nejen ji), je totiž v současnosti pod palbou kritiky. Americké ministerstvo práce ji žaluje za diskriminaci asijských uchazečů o práci. Podle ministerstva firma v podstatě rutinně vyřazovala uchazeče asijského původu ze svých výběrových řízení.

Na druhou stranu, ačkoli je Peter Thiel velmi aktivním investorem v technologické oblasti, je často k technologickým společnostem kritický. Někdejší službu pro výměnu hudebních souborů Napster označil za tehdy příliš narušitelskou, v přeneseném smyslu slova se opřel třeba do Twitter, když prohlásil: „Chtěli jsme létající auta a dostali jsme 140 znaků“. Thiel se často tváří, že chce investovat do technologií, které by mohly opravdu lidstvo někam posunout.

Jenže často jeho investice s tímto postojem úplně neladí, což je třeba případ jeho podílu ve Facebooku. Do toho v roce 2004 investoval půl milionu dolarů a získal za to zhruba desetiprocentní podíl ve firmě, většinu z akcií ovšem prodal v roce 2012 poté, co Facebook vstoupil na burzu. Celkem prodejem získal přes miliardu dolarů. Malý podíl stále drží a nadále je členem představenstva firmy.

Kritikou Thiel nešetřil například ani na adresu služby Uber, která podle něj často zachází až příliš daleko. „Uber označil za „eticky nejkontroverznější podnikání v celém Silicon Valley“.

Na světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu to letos na jaře okomentoval i zakladatel Uberu Travis Kalanick: „Víte, on je také velkým investorem do našeho hlavního konkurenta. Ale to se nějakým zázrakem v žádném z těch článků, které ho citovaly, neobjevilo,“ prohlásil během diskuse. A ačkoli Thiel svou poznámku o etičnosti myslel i s ohledem na chování některých manažerů Uberu (prověřovali si novináře, kteří o nich psali nelichotivě), určitě jeho podíl ve službě Lyft vypadá v této souvislosti trochu zvláštně.

Bojovník proti bulváru

Thiel, vystudovaný právník, se také během své kariéry vydal na cestu boje s bulvárním serverem Gawker, který v roce 2007 o Thielovi prozradil, že je gay. Thiel se rozhodl, že server za tuto zprávu zničí a po dlouholetém boj se mu to v letošním roce podařilo. Ne sice přímo, ale jak sám prozradil, investoval celkem deset milionů dolarů do různých soudních sporů s vydavateli Gawkeru. Tím hlavním, koho Thiel podpořil, je slavný wrestler Hulk Hogan (občanským jménem Terry Bollea).

V jeho případě Gawker zveřejnil důkazy o románku s vdanou ženou. Hogan spor se serverem nakonec vyhrál, jako odškodné mu přiznal částku 140 milionů dolarů. Ta se ukázala být pro Gawker Media likvidační, server ukončil 22. srpna letošního roku svou činnost.

Paradoxem opět je, že za svou angažovanost v boji schytal Thiel „od svých“ opět kritiku. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos vzkázal Thielovi, že by si místo právníků měl pořídit hroší kůži. A výkonná ředitelka Facebooku Sheryll Sandbergová se od něj distancovala. Paradox v tom, že Facebook vydělává právě na soukromí jeho uživatelů, byl v souvislosti s Thielovým bojem proti Gawkeru často zmiňován.

Filantrop

Pro mnohé však byl Thiel jen velkým a odvážným bojovníkem za právo na soukromí. To je jedna z dalších tváří německého rodáka a zarytého libertarina, který odmítá státní regulaci. Zároveň je ovšem Thiel představitelem svobodného myšlení, tak trochu paradoxně bojuje za svobodu slova a právo médií svobodně informovat, podporuje boj za práva menšin, je známým filantropem.

Thiel například podporuje otevřený a bezpečný výzkum umělé inteligence OpenAI, investoval peníze do výzkumu proti stárnutí

Úspěšný a kontroverzní, to je něco, co Petera Thiela s nadcházejícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem pojí. Mohl by to být právě Thiel, kdo Trumpovi ukáže důležitost technologického světa a nakonec možná pomůže zmírnit ten strach z oné katastrofy pro inovace, za kterou jinak Thielovo domovské Silicon Valley doposud Trumpa považovalo.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!