Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Milion za smír. Řebíček může prodat Slavii

Ekonomika

  6:30
PRAHA - Fotbalová Slavia za sebou nemá lehké období. Soudní spory, těžká finanční situace a ještě horší sportovní výsledky. Není divu, že se současný majitel, bývalý ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček, snaží podle zákulisních informací klub prodat. Teď už konečně může. Urovnal totiž soudní spor, který zpochybňoval jeho vlastnictví akcií klubu.

Květen 2012: Prezident Slavie Aleš Řebíček (vlevo) a prezident klubu Atlético Madrid Enrique Cerezo Torres foto: ČTK

„Aleš to tam nemá lehké. Utopil ve Slavii stovky milionů a zjevně to nebude mít konce. Takže chce opravdu prodat,“ řekl LN zdroj obeznámený s Řebíčkovou situací.

Sám Řebíček se v médiích vyjadřuje jen sporadicky a ani tentokrát na zaslané dotazy LN neodpověděl. O tom, že plánuje Slavii prodat, se však v pražských podnikatelských kruzích hovoří už dlouho.

I když pro potenciální kupce stále existuje několik vážných překážek jako například spor s majitelem stadionu ve Vršovicích, právně už je Řebíček opět nezpochybnitelným vlastníkem fotbalového klubu. A jako takový ho může nabídnout kupci.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý ministr zaplatil podle dokumentů v obchodním rejstříku za vyrovnání jeden milion korun. Spor se týkal českobudějovické firmy Falkonida, která je od loňského června v konkurzu. Její insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková loni v červnu zařadila do majetkové podstaty firmy 518 akcií SK Slavia Praha, tehdy většinový podíl ve fotbalovém klubu. V obchodních jednáních se tak Řebíček nemohl prokázat jako skutečný vlastník.

Nejzásadnější překážka k prodeji Slavie tedy padla. Že pro ni Řebíček usilovně shání kupce v Česku i v zahraničí, se zdá být z informací LN nezpochybnitelné. Podle propočtů deníku Sport už ve svém fotbalovém dobrodružství utopil přes 600 milionů korun.

Na konci loňského listopadu MF Dnes informovala, že Řebíček o koupi jednal s ruským podnikatelem Dmitrijem Romaněnkem, evropským zástupcem ropného a plynárenského gigantu Lukoil. Spekulovalo se i o prodeji do rukou ruského klubu CSKA Moskva.

Ve stínu PPF

Zda nyní Rusové na prodej konečně kývnou, se teprve uvidí. Podle zdrojů LN ale nebyl majetkový spor o akcie zdaleka jediným zádrhelem. Vlastnictví samotného klubu totiž z ekonomického hlediska nemá takový smysl, pokud není přímo spojen se stadionem v pražském Edenu. Nemluvě o tom, že Slavia má s arénou v současnosti ostré spory ohledně nájemného. Logicky se tak nabízí najít kupce pro klub i pro stadion. Jenže ten je ocejchován ještě mnohem složitějšími majetkovými vztahy. Oficiálně vlastní vršovickou arénu od roku 2012 kladenský advokát Václav Slavíček, o němž se hovoří jako o bílém koni silnějšího hráče v pozadí. Kdo je jím doopravdy, se dá pouze spekulovat. Lidové noviny nicméně minulý týden zveřejnily, že k nákupu stadionu měla velmi blízko skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Rovněž stadion v pražském Edenu je zatížen dluhy. Část z nich, více než 250 milionů korun, pochází z dluhopisů prodaných některým českým radnicím prostřednictvím brokerské firmy Key Investments. Stamiliony dluží aréna i České spořitelně, která její výstavbu pomáhala financovat.

Nášlapná mina

Pro potenciálního kupce tedy značka s názvem Slavia vypadá jako noční můra. Kdo by si koupil zadlužený fotbalový klub a ještě víc zadluženou arénu?

Podle zdroje LN se navíc „ve vnitřnostech“ fotbalového klubu skrývá řada finančních výbušnin, které Slavia zdědila z dob netransparentních finančních transakcí. Právě během jedné z nich vznikl problém s firmou Falkonida, který teď Řebíček úspěšně vyřešil.

Všechno začalo na valné hromadě v roce 2008, kdy klub za podezřelých okolností ovládla známá společnost Key Investments. Pomocí nepeněžního vkladu (tedy prakticky zadarmo) navýšila základní kapitál o 618 milionů korun, a majoritu tak ztratila britská firma Enic.

Key Investments poté převedla akcie klubu na čerstvě založenou společnost Falkonida, od níž putovaly k dalším vlastníkům. Například k Antonínu Francovi, řidiči kontroverzního miliardáře Petra Sisáka, nebo ke skupině Natland. Falkonida ale za Slavii nikdy nezaplatila. A tak jen rok a půl poté, co se Řebíček Slavie zmocnil, vypluly na povrch pohledávky v hodnotě více než 800 milionů korun.

Insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková poté zahrnula 518 akcií Slavie do majetkové podstaty a Řebíčkovi trvalo celý rok, než se s prekérní situací vypořádal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!