Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mládek ustupuje. O miliardách na internet mají rozhodovat také IT firmy

Evropa

  15:00
PRAHA - Firmy už dlouho volaly po tom, aby mohly promluvit do rozdělování miliard na rozvoj rychlého internetu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek jim teď slíbil příležitost.
U počítače (Ilustrační foto)

U počítače (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Za pět minut dvanáct“ se sešli zástupci ICT sektoru s ministrem průmyslu Janem Mládkem. Cílem pondělní schůzky bylo zastavit Národní plán rozvoje sítí nové generace (NGA), který má ve středu projednat vláda.

Proti dokumentu, na jehož základě má Česko čerpat 14 miliard korun z evropských dotací na rozvoj rychlého internetu, firmy zoufale bojují už několik měsíců.

Operátoři varovali premiéra před nevyčerpáním evropských dotací na internet

Ministerstvo průmyslu a obchodu slíbilo plán, který už byl několikrát pro zásadní nedostatky shozen pod stůl, vypracovat do konce června. Řadě lidí z oboru proto zatrnulo, když se dokument objevil na pořadu jednání vlády. Hrozilo dokonce, že se do celé věci na žádost českých operátorů vloží Brusel.

Mládek ale v pondělí odpoledne zástupce průmyslu uklidnil, že jde o seznámení se s vývojem, nikoliv o definitivní schválení.

„Pan ministr ICT sektor znovu ujistil, že blokovat peníze z EU na rozvoj vysokorychlostního internetu by bylo tím posledním, oč by usiloval,“ řekl LN mluvčí MPO František Kotrba.

Podnikatelé budou konečně slyšet

Na definitivní podobě dotačních pravidel by už měly spolupracovat všechny zainteresované strany. MPO totiž navrhlo ustavení resortní komise, ve které by zasedli zástupci podnikatelů a která by měla ke vznikající strategii a souvisejícím předpisům dávat jednoznačná stanoviska.

První je na řadě zavedení evropské směrnice o snížení nákladů při budování vysokorychlostních sítí, která by měla značně zrychlit výstavbu. Následovat bude plán rozvoje NGA.

„Stanoviska k transpozičnímu zákonu dodáme do 10 pracovních dnů,“ uvedl Jakub Rejzek, ředitel pro obchod a regulaci ISP Alliance, která sdružuje poskytovatele internetového připojení.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Firmy podnikající v ICT se s nevyhovující NGA strategií potýkají dlouhodobě. Do boje s dokumentem, který měl už osm podob a všechny nepoužitelné, se proto zapojila například i Hospodářská komora ČR.

Poslední apel mířil na předsedu vlády Bohuslava Sobotku před pouhými dvěma týdny. Podobných pokusů o navázání rozhovorů ale proběhlo několik už loni. Oborové asociace i jednotlivé firmy si stěžovaly, že s nimi nikdo nemluví. Stejně ale hovořilo i ministerstvo průmyslu.

„Opakovaně jsem zdůraznil, že uvítám věcný návrh, který bude reprezentovat společné stanovisko všech hráčů na trhu ICT. Nic z toho se ale dosud nestalo,“ reagoval Mládek na poslední dopis, pod kterým bylo podepsáno sedm oborových organizací.

Miliardový ekosystém

Zároveň dodal, že vůbec nerozumí obavám, že se nepodaří vyčerpat ony rekordní eurodotace. Podle Mládka to byl totiž právě resort průmyslu a obchodu, jemuž se v minulém období jako jedinému podařilo rozdělit 100 procent všech svěřených prostředků, a není tedy důvod, proč by tak tomu nemělo být i tentokrát.

Chovanec by internetu rád nasadil obojek

Schvalování projektů i stavba sítí přitom kvůli chybějící legislativě trvá a čas se neúprosně krátí. Projekty musí být schváleny do roku 2020, přičemž peníze přestanou proudit nejdéle v roce 2023. Co se do té doby nevyčerpá, už ČR nikdy neuvidí. Situace se přitom už tři roky nehnula ani o píď.

Ve hře přitom není jen 14 miliard korun dotací. Minimálně stejnou částku, kterou dostanou na dotacích, by totiž měli zainvestovat i samotní operátoři.

Do ohrožení by se dostaly i stovky miliard, které jsou na kvalitním internetovém připojení závislé. IT sektor přispívá k HDP čtyřmi procenty, v součtu s navázanými odvětvími pak tvoří až 9,5 procenta.