Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mobilní operátoři snižují ceny jen naoko. Nižší tarify patří k nejdražším

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Pravidelné meziroční srovnání cen společnosti Strategy Analytics ukázalo, že mobilní služby jsou u nás v kategoriích nižších tarifů jedny z nejdražších ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Analýza porovnává jedenáct kategorií tarifů rozdělených podle počtu hovorů, SMS i mobilních dat. Zahrnuty jsou nabídky pro nefiremní i firemní zákazníky vždy dvou největších operátorů na trhu.

Ti čeští, tedy T-Mobile a O2, pohořeli především s nabídkami pro méně náruživé telefonisty. Mezi ty však vzhledem k průměrné měsíční útratě, která v tuzemsku činí necelé tři stokoruny, patří 80 procent Čechů.

Operátoři spolu nesoutěží

Ceny telekomunikačních služeb obecně na konci roku klesaly. Česko sice nebylo výjimkou, na lepším umístění tuzemských tarifů v rámci zemí OECD se to ale pozitivně neprojevilo. Naopak, ve většině případů se Česká republika ještě propadla.

Z pohledu poměru výše cen služeb k příjmům obsadila příčky kolem 30. místa ze 34 zemí. Co se nominální hodnoty týká, pohybuje se ve spodní třetině. Nejvýraznější pokles umístění je přitom vidět ve třech kategoriích tarifů – pro 30 hovorů, pro 100 hovorů plus 2 GB dat a pro 300 hovorů.

T-Mobile spustí vlastní televizi. Pouští se do dalšího boje s konkurenčním O2

„Snížení cen je víc než úpravou tarifních nabídek českých operátorů zapříčiněno posilováním dolaru vůči české koruně na měnových trzích. Meziročně koruna vůči dolaru oslabila přibližně o deset procent, což se projevilo právě u cenového srovnání měřeného nominálními směnnými kurzy,“ uvedl v komentáři k výsledkům průzkumu ve své březnové monitorovací zprávě Český telekomunikační úřad.

Vzhledem k tomu, že dolar zároveň s tím posiluje vůči ostatním měnám v zemích OECD, dosahují zdánlivě lepších hodnot i další státy. To, že se ČR propadá, je podle regulátora způsobeno tím, že zde na rozdíl od jiných zemí do výsledků pozitivně nepromlouvá větší aktivita operátorů a změna jejich tarifních nabídek.

Potvrzují se tak kritiky odborné veřejnosti. Ta dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že české operátorské trio ve skutečnosti nejsou konkurenti, nýbrž oligopol, který drží otěže cen pevně v rukou. Stačí se totiž podívat na jejich hlavní nabídku takzvaných neomezených tarifů, které jsou svými parametry totožné.

Nepomohou ani předplacenky

„Paušální tarify u jednotlivých spotřebních košů v roce 2014 jsou nahrazovány v roce 2015 tarify, kterémají nižší fixní cenu a zákazník si platí za ‚nadlimitní‘ minuty a SMS, které nejsou zahrnuty v měsíční paušální ceně,“ popisuje zákaznické preference ČTÚ.

Mobilní síť LTE – ilustrační foto.

Alternativou by pro mobilní uživatele mohly být předplacené karty a hlavně virtuální operátoři, kteří možnost dobíjet si kredit nabízejí. Ti si však stěžují na to, že je síťoví operátoři drží u krku vysokými neregulovanými velkoobchodními cenami.

„Sečteme-li poplatky a ceny minut, balíčků a aktivací, nakupujeme mnohem dráž než živnostník se dvěma zaměstnanci,“ zlobí se šéf Asociace českých virtuálních operátorů Pavel Humpolík.

Výsledkem toho je, že zatímco 40 hovorů a 60 SMS zpráv pro předplacené karty vyjde v zemích OECD v průměru na 12,06 dolaru (v přepočtu zhruba 289 korun), v Česku je to 20,44 dolaru (v přepočtu zhruba 490 korun).

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!