Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Mobilní telefon poslouží jako antikoncepce. Pomůže aplikace švédské fyzičky

Chytrý telefon (Ilustrační foto). foto: Shutterstock

PRAHA - Mobilní aplikace na základě zadané tělesné teploty poznají, kdy má žena plodný den a kdy nikoli - teoreticky fungují skvěle, praxe je slabší.
  16:00

Lidé umí být vynalézaví, když jde o to, vyhnout se nechtěnému početí. Potvrzuje to i novinka mezi antikoncepčními metodami – mobilní aplikace, která v sobě spojuje „přirozenou“ antikoncepci, tedy znalost o tom, že je žena plodná jen některé dny v měsíci, s moderními technologiemi.

Facebook chce Čechům najít zaměstnání. Spustil konkurenci pracovních portálů

Vůbec první aplikací vyvinutou a vědecky otestovanou jako antikoncepce je Nature Cycles. Vytvořila ji švédská fyzička Elina Berglundová, která mimo jiné působila ve švýcarském výzkumném pracovišti CERN a je jednou ze spoluautorek práce o objevení Higgsova bosonu.

I když výsledky vědeckých studií, které mimo jiné hodnotily spolehlivost aplikace, nejsou omračující, rozhodně stojí za pozornost. Spolehlivostí by se Nature Cycles mohla teoreticky vyrovnat pilulkám hormonální antikoncepce. Během roku jejího používání by za ideálních podmínek, tedy když ženy používaly aplikaci naprosto správně, mělo otěhotnět jen pět žen z tisíce.

Jenže v realitě ne všechny ženy postupovaly správně a při použití řada z nich chybovala. Podle výsledků studie během roku nechtěně otěhotnělo sedm žen ze sta. Ani to ve srovnání s hormonální antikoncepcí v tabletách není úplně špatné. Mnohdy se stane, že ženy na pilulky jednoduše zapomenou nebo užívají léky, které efekt antikoncepce negativně ovlivňují.

Zelené a červené dny

Princip aplikace je jednoduchý. Žena je schopná otěhotnět jen asi šest dnů během menstruačního cyklu. „My tyto dny najdeme za vás. Jediné, co musíte udělat, je ráno si změřit teplotu a zadat ji do aplikace,“ popisují webové stránky aplikace s tím, že na základě tělesné teploty, která se v průběhu menstruačního cyklu u ženy mění, program označí den jako červený, tedy ten, kdy je otěhotnění možné, nebo zelený, kdy není nutné použít žádnou další antikoncepční metodu.

Aplikace je postavena na unikátním algoritmu vyhodnocujícím průběh cyklu konkrétní ženy i s ohledem na možné nepravidelnosti. Na stejném principu jsou postaveny i další „přirozené“ metody antikoncepce, které mimo jiné doporučuje katolická církev jako jediné eticky přijatelné.

Apple platí ze zisku mimo USA daně jen jedno až sedm procent

Jejich nevýhodou je ale to, že si žena vedle sledování vlastního cyklu, kdy mimo jiné hodnotí teplotu naměřenou každý den ráno v pochvě či vlastnosti poševního hlenu, musí vyhodnocovat naměřené údaje sama. Mobilní aplikace to udělá za ni a pravděpodobně přesněji.

Při používání aplikace postačí měření teploty v ústech. Nature Cycles je dostupná pro chytré telefony celosvětově, včetně České republiky. Kromě angličtiny funguje také v němčině, španělštině, portugalštině a skandinávských jazycích. Měsíční používání vyjde na deset dolarů, tedy asi 220 korun.

Je ale možné měsíc vyzkoušet aplikaci zdarma či zvolit roční předplatné za 80 dolarů, zhruba 1760 korun, jehož součástí je i digitální teploměr. Existuje však řada dalších aplikací, které hodnotí menstruační cyklus, a část žen je proto používá jako antikoncepci. Mnohdy ale byly vytvořeny jako pomůcka pro úspěšné otěhotnění nebo jako menstruační kalendář.

„Obliba těchto mobilních aplikací stále roste, protože se ženy více a více zajímají o použití přírodních či na rozpoznávání přirozené plodnosti postavených metod pro plánování rodičovství a chtějí se cítit kompetentní ohledně svého těla,“ je přesvědčená profesorka Marguerite Duaneová, která na Georgetowm University Medical Center vedla výzkum zaměřený na spolehlivost mobilních aplikací. Z devadesáti se jich jako spolehlivé ukázalo šest. Ostatní dávaly falešné výsledky.