Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Internet se vpil do kapitalismu. Monopol Googlu i Facebooku je třeba rozbít, říká McChesney

Ekonomika

  5:00
Monopol internetových společností Google, Amazon nebo Facebook je třeba rozbít, říká americký profesor komunikace Robert McChesney.

Kapitalismus a internet foto: Ilustrace Richard Cortés

Kapitalismus ovládl internet. A natolik, že demokratické hodnoty a soukromí, dokonce samotná lidská duše jsou v ohrožení, jaké si nedokázal představit ani George Orwell. Toto varování je hlavním sdělením Roberta McChesneyho, profesora komunikace na University of Illinois, jehož texty a radikální kritiku digitálního světa bere akademické i neakademické prostředí velmi vážně.

LN Ve své knize Digital Disconnect: How Capitalism is Turning the Internet Against Democracy píšete, že se kapitalismu podařilo podmanit internet, čímž trpí demokracie. Je vztah kapitalismu a demokracie natolik nepřátelský, že internet pomáhá jednomu proti druhému?

Mluvme konkrétně. Potřebujeme poznávat demokracii nikoli abstraktně, ale ve spojení s materiálním světem kapitalismu. Všude na světě, kde demokracie a kapitalismus žijí pospolu, se ukazuje, že mezi hodnotami těchto dvou systémů zeje trhlina – přetrvává napětí. Podstata všech problémů okolo internetu proto netkví v tom, zlepšuje-li demokracii, ale v něčem jiném: jak internet ovlivňuje vztah demokracie a kapitalismu. Posiluje demokratické hodnoty a oslabuje dominanci bohatých a privilegovaných, nebo naopak?

Když se v devadesátých letech objevil internet, bylo plno naděje. Věřilo se, že je revoluční komunikační technologií, že posílí ty, kdo nemají bohatství a moc, a že vytvoří prostor pro zrod nového typu demokratické společnosti. Ta sice bude tržní, ale současně rovnostářštější, protože v ní konečně masa lidí získá přístup k informacím, díky čemuž budou moci participovat na vládnutí.

V uplynulých 15 letech však byl internet natolik začleněn do kapitalismu, jak nikdo z jeho původních věrozvěstů nepředvídal. Demokratický proces nikoli úplně, ale velmi ochabl. A dnes se ocitáme v situaci, kdy jsou demokratické hodnoty na mnoha místech světa ve větším nebezpečí než před 20 lety.

LN Internet ve vztahu k informovanosti ale má i mnoho pozitiv. Třeba člověk z České republiky si může na Amazonu objednat vaši knihu či si přečíst vaše články. Teď spolu mluvíme přes Skype a vaše myšlenky se dostanou rychle k českému čtenáři. To by dřív nebylo možné.

To je pravda. A pravda také je, že bez internetu bych svou knihu ani nemohl stejně rychle napsat. Netrvalo mi to ani dva roky! Neříkám, že internet nevnesl do našich životů významný hodnotový zvrat; problém je komplexnější. Digitální komunikace radikálně proměnila lidskou zkušenost – a to jsme stále teprve na začátku! Leccos z ní velice vítáme, lecčeho ale hořce litujeme. V této nové technologii ale není nic magického, nepřevrací dějiny společenských sil, vtělila se do nich. Nepopírám, že změnila mnoho věcí, ale současně ji značně ovlivňují instituce, které ji využívají.

Musím ještě jednou zdůraznit, že míra, s níž byl internet sevřen moderním kapitalismem, bere dech. Když se podíváte na 30 současných největších společností z hlediska jejich tržní hodnoty, zjistíte, že deset z nich jsou internetové společnosti, přičemž většina před 25 lety vůbec neexistovala! To jsou ti praví giganti globálního kapitalismu.

Většina z těchto společností jsou monopoly, což však neznamená, že stoprocentně ovládají daný trh. Dokonce ani Rockefeller nikdy neměl více než 82procentní podíl na trhu. Znamená to ale, že mají podíl, který jim umožňuje trh kontrolovat. Google, Microsoft, Apple, Amazon, eBay či Facebook jsou skutečné monopoly. Mají vysokou finanční hodnotu.

 

Autor: