8. července 2008 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Mýtné vydělalo za půl roku o půl miliardy víc než loni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Mýtné brány - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány - ilustrační foto. | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Mýtné za půl roku vyneslo 3,1 miliardy korun, což je téměř o půl miliardy korun víc než ve stejném období loni. Důvodem je stále rostoucí počet kamionů. Celkem jich je nyní v systému registrováno téměř 325 tisíc. Sdělila to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

"Všechny ukazatele předepisovaného mýta nám meziročně vzrostly o 15 procent," uvedla Vápeníková. Největší zvýšení bylo zaznamenáno v dubnu, kdy dopravci za použití dálnic a vybraných silnic první třídy zaplatili o 30 procent více než loni. S 556 miliony korun byl duben vůbec nejvýnosnějším měsícem od počátku spuštění systému v lednu loňského roku.

Rekordním dnem byl 28. květen, kdy řidiči kamionů zaplatili 24 milionů korun. Denní průměr činí 17 milionů Kč. V pracovní dny se vybraná suma blíží hranici 23 milionů korun, v sobotu klesá na polovinu a v neděli na pětinu. Týdně se na mýtném vybere kolem 130 milionů korun.


Mýtné by mohlo podražit kvůli dopadům na zdraví a prostředí

Pro nákladní auta by se mohlo v budoucnu v zemích EU zvýšit mýtné. Státy by mohly mýtné zvýšit za hluk a zácpy, které vozy způsobují, i za to, že znečišťují prostředí a mohou mít negativní dopady na zdraví lidí. Vyplývá to z dnešního návrhu Evropská komise.

Návrh se týká nákladních vozů nad 3,5 tuny, nikoli osobních aut.

"Na základě zpřesněných odhadů po prvním pololetí lze očekávat celkový roční výběr mýta kolem 6,5 miliardy korun," řekl Karel Feix, šéf společnosti Kapsch, která systém postavila a pro stát spravuje. Dodal, že do systému se každý týden registruje 2000 nových kamionů.

Mýtné se v České republice vybírá na všech dálnicích a rychlostních silnicích v délce asi 1000 kilometrů a na téměř 200 kilometrech silnic první třídy. Povinnosti platit podléhají kamiony o hmotnosti 12 tun a více. Průměrná sazba na dálnicích je 4,05 koruny za kilometr, na silnicích první třídy je zhruba poloviční.

Ministerstvo dopravy počítá s tím, že se elektronické mýtné bude od ledna týkat také malých nákladních vozů od 3,5 tuny do 12 tun.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse