Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Mzdy nerostou, desetina lidí je bez práce. Česko táhne už jen export

Ekonomika

  20:12
PRAHA - Máme pro vás dobrou a špatnou zprávu. Dobrá je, že průmysl dynamicky roste. A ta špatná zní, že se zbylým oborům příliš nedaří. Těmito slovy by mohl statistický úřad ve stručnosti popsat stav české ekonomiky v loňském roce.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

HDP, očištěný od inflace podle zpřesněných statistik, rostl "jen" o 2,2 procenta. První signály naznačují, že letos to bude vypadat podobně.

Spotřeba domácností, která za normálních okolností bývá hlavním motorem růstu, se loni téměř nezvýšila. V posledním čtvrtletí dokonce klesla. "Je evidentní, že českou ekonomiku táhne vzhůru oživení růstu v Německu a v dalších evropských zemích. Naopak snižování schodku veřejných financí a stále poměrně vysoká nezaměstnanost brzdí spotřebu domácností a investiční aktivitu," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Nezaměstnanost jako možná příčina
Důvody k navyšování spotřeby se hledají těžko. Míra nezaměstnanosti se v zimních měsících přiblížila deseti procentům. Začátek sezónních prací ji sice podle analytiků sníží k osmi procentům, ale jen dočasně. "Na konci letošního roku očekáváme míru nezaměstnanosti zhruba na úrovni 9,3 procenta," odhaduje analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Grafika - klikněte pro zvětšení
grafika

Loňský nárůst průměrných mezd po odečtení inflace dosáhl pouze 0,5 procenta, což je nejmenší růst za posledních deset let. Ve čtvrtém čtvrtletí se dostavil dokonce jednoprocentní pokles reálných mezd. Mírné navýšení v soukromém sektoru aspoň pokrylo inflaci, zatímco ve veřejném sektoru reálná mzda klesla v průměru o téměř šest procent.

Opatrnost firem při investování může Česku uškodit
"Nízký růst mezd vysvětluje, proč lidé v průzkumech označovali svou finanční situaci převážně za špatnou a proč byli zdrženliví při předvánočních nákupech," uvedl ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Také firmy jsou stále opatrné při investování do svého rozvoje či modernizace. Ani desítky miliard korun, které loni směřovaly do výstavby solárních elektráren, na této situaci nic nezměnily.

Výsledkem všech uvedených vlivů je, že okolní země nám rychle utíkají. "Výkon české ekonomiky lze považovat za jisté zklamání při srovnání s Německem, kde růst HDP loni zrychlil na 3,5 procenta. Ještě rychleji rostla slovenská ekonomika, kde se HDP zvýšilo o čtyři procenta," dodává David Marek.

Český statistický úřad v pátek zveřejnil také lednové výsledky českého průmyslu. Objem jeho produkce oproti loňskému lednu narostl o 16,9 procenta. A rychlý růst by měl ještě vydržet – hodnota zakázek pro české podniky ze zahraničí se zvětšila o celou čtvrtinu.

Chybí kvalifikovaná pracovní síla
Některá odvětví nasadilo tempo, které by nám mohla závidět i Čína. Zpracovatelský průmysl, tedy průmysl v užším pojetí bez těžby a energetiky, v lednu povyrostl o 21,8 procenta – nejvíc od ledna 2001. Výroba aut a elektroniky se meziročně zvýšila o jednu třetinu.

Ani průmysl však není zcela bez problémů. "Tlak na marže však stále přetrvává stejně jako těžko předvídatelný vývoj cen surovin. S postupujícím oživením si také podniky stále více uvědomují nedostatek kvalifikované pracovní síly, zejména v technických oborech," říká Petr Smutný, expert na podnikové finance a restrukturalizace ve společnosti PwC.

Určité zlepšení zaznamenalo i vládními škrty těžce postižené stavebnictví. Objem stavební produkce v lednu meziročně vzrostl o 8,3 procenta. Svou roli zde však sehrálo příznivější počasí a také velmi slabé výsledky z loňského roku, které nebylo tak těžké překonat.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...