Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Na co si dát pozor: Češi uzavírají denně desítky smluv, ani o tom nevědí

Ekonomika

  17:30
PRAHA - Nový občanský zákoník přinesl velkou svobodu při uzavírání smluv, které jsou nyní platné i v případech, kdy dříve nebyly. A na to je třeba dát si pozor.
Uzavření smlouvy - ilustrační foto

Uzavření smlouvy - ilustrační foto foto: Shutterstock

Každý uzavře denně až několik desítek smluv, aniž by si to vlastně vůbec uvědomil. Na prstech jedné ruky jich bude jen cestou do práce. Obvykle je to smlouva o přepravě v hromadné dopravě, zpravidla i dvě a více při přestupu. 

Kupní smlouvy pak přijdou na řadu s ranní kávou a novinami.

Smlouvy se zkrátka proplétají běžným životem, nelze se jim vyhnout a už rok a půl navíc platí více, než kdy dřív. Nový občanský zákoník staví na starém pravidle, že dohody se mají dodržovat a smlouva je tak vždy spíše platná nežli neplatná. Dohoda má proto až na několik málo výjimek přednost před formalitami, jako je především zachycení písemnou formou.

Zkontroluje vám pojistku, nabízí podvodníci. A lahev vína navrch

V tom je také hlavní změna proti dřívějšku. Mnohem více dohod dnes zavazuje a je mnohem složitější se z nich vyvázat. Stačí, aby jeden něco nabídl a druhý to přijal, v drtivé většině případů uzavřeli smlouvu.

Vyvázat se ze smlouvy rozhodně není jednoduché a musí pro to být buď dohoda s druhou stranou, nebo přímo zákonný důvod. Jednou z takových výjimek je tak podstatná změna okolností oproti situaci, v níž dohodu uzavřeli, že by její splnění bylo zvláště neférové. 

Například prodávanou věc zničila velká voda a dotyčný by ji musel draze koupit. I v takovém případě se ale může domáhat nejprve nového jednání o smlouvě, případně pak zasáhne soud.

Smlouva není kus papíru

Smlouvy tak rozhodně nejsou jen oficiálně podepsané listiny, jak se mnozí často domnívají. K jejich uzavření není potřeba ani pověstné podání ruky, musí být jen vždy jasné, že jeden něco nabízí a druhý s tím opravdu a bez pochyb souhlasí. Slovy zákona je smlouva „uzavřena, jakmile si strany ujednaly její obsah“.

Především se musí jasně dohodnout základní náležitosti, třeba u kupní smlouvy to bude prodávaná věc a samozřejmě cena. Smlouva ale platí i pokud se nedohodnou náležitosti všechny, například se zapomene na termín dodání na zakázku vyráběného nábytku. 

„Považují-li strany smlouvu za uzavřenou, ač si ve skutečnosti neujednaly náležitost, již měly ve smlouvě ujednat, hledí se na projev jejich vůle jako na uzavřenou smlouvu,“ stojí v zákoně.

Uzavření smlouvy - ilustrační foto

Za nabídku se dnes považuje i zboží vystavené s cenovkou v obchodě nebo na internetu. K jejímu přijetí pak stačí přijít k pokladně a zaplatit. Na druhou stranu ale neplatí, že se dá smlouva uzavřít mlčky, byť jen bez přikývnutí. Například různé povětšinou pochybné dopisy tvrdící, že pokud adresát neodpoví do 30 dnů, souhlasí s mimořádně výhodnou koupí, tak bez reakce nezavazují.

Úplně stejně jako ústní platí i dohoda uzavřená například pomocí e-mailu, nebo třeba jen SMS. Zákoník nechává na lidech samých, jestli si vše třeba dodatečně sepíší. Pokud se přece jen dohoda zachytí na papíře, může jedna listina obsahovat i více různých smluv. Navíc často nemusí obsahovat všechny podmínky, zvláště firmy často odkazují na slavné „malým písmem psané“ obchodní podmínky.

Raději písemně

Některé smluvní typy je ale stále potřeba sepsat. Důvodem je většinou potřeba dokázat dohodu a její obsah nějakému úřadu či ji založit do rejstříku. Přirozeně tak jde o zakládání a změny firem, spolků a jiných právnických osob a změny jejich vlastnictví. Podobně převody vlastnictví a změny spoluvlastnictví nemovitostí či nájmy domů a bytů. Navíc v řadě případů u nemovitostí vyžaduje zákon, aby bylo vše dokonce na jedné listině.

Dále je písemná forma nutná i třeba u dohod s vážnými důsledky, jako je například ručení za dluh, nebo pokud ho někdo dobrovolně uznává. Sepsání smlouvy i jiné podmínky může navíc stanovit i jiný zákon, například zákoník práce předepisuje pracovní smlouvu a různé typy dohod.

Smlouva se také musí uzavřít písemně, aby byla platná, pokud si to někdo ze zúčastněných vymíní. Když už se ale jednou písemně uzavře, musí se také písemně měnit a rušit. Zákoník ale opravdu vychází jejich platnosti dohod vstříc – i pokud je sepsaní přímo podmínkou, stačí to udělat dodatečně.

Písemné smlouvy tak nejsou skoro vůbec nutné, v mnoha případech ale mohou být stále výhodné. Ústní dohoda s podáním ruky začne ztrácet své kouzlo ve chvíli, kdy se přestane plnit a je potřeba i u soudu dokázat, co se vlastně dohodlo. Zvláště v případě Jak na hypotéku větších částek, u kterých si třeba už člověk schová účtenku v obchodě, je vždy lepší alespoň jasné zachycení podmínek e-mailem.

I při sepisování je ale třeba dát si pozor. Zvláště komplikované mohou být třeba případy, kdy ústní dohodu jeden z účastníků doplní třeba dopisem, ale druhý si ho už nepřečte. Při případném soudu ho pak může čekat nepříjemné překvapení a prokázání rozdílu v tom, co se původně dohodlo a co je na papíře, může být prakticky až nemožné.

S velkou smluvní svobodou, kterou otevřel 1. leden 2014, tak přichází i velká odpovědnost. Smlouvám se vyhnout nelze, zákon má v sobě řadu pojistek před zneužitím, obezřetnost se ale jako vždy vyplácí především.

 

Autor: