Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Na neštěstí dlužníků se začíná přiživovat čím dál více firem

Exekuce - ilustrační foto.

Exekuce - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

PRAHA - Nabízejí pomoc dlužníkům, ve skutečnosti jim často ještě uškodí, když je připraví na poplatcích o tisíce korun. Jde o nový fenomén – oddlužovací společnosti, které pod záminkou pomoci od dlužníků inkasují provize v řádů tisíců korun. Podle vyjádření největších poskytovatelů půjček oddlužovacích agentur v Česku v posledních měsících velmi rychle přibývá.
  19:16

Oddlužovací společnosti uzavírají s dlužníky smlouvy, kde se lidé zavážou k tomu, že dlužné částky budou posílat přímo této společnosti, a nikoliv svému věřiteli (například bance) jako dříve.

Za to oddlužovací agentura klientům přislíbí, že jim pomůže s oddlužením. A to všechno za nemalý poplatek v řádu tisíců korun. Obvykle se jedná o 15 až 30 procent z dlužné sumy, minimálně okolo pěti tisíc korun.

Refinancování

Podle údajů předních poskytovatelů půjček vloni na trhu působilo 5 až 10 oddlužovacích agentur. V letošním roce se jejich počet již zdvojnásobil.

Narůstá i počet případů, kdy se lidé (dlužníci) nechají zlákat a podepíší smlouvu s oddlužovací agenturou. Měsíčně se jedná o desítky až stovky případů.

Problémem ale je, že ve většině případů k žádnému oddlužení klienta nedojde. Mezi klienta (dlužníka) a věřitele (banku) se postaví třetí subjekt (oddlužovací agentura) a ten si za své služby nechává zaplatit, obvykle 15 až 30 procent z dlužné částky, minimálně pět až deset tisíc korun.

A za tyto služby platí samotní klienti, a to hned na počátku bez ohledu na skutečnost, zda na spolupráci s oddlužovací agenturou skutečně vydělají.

Ve většině případů je to přesně naopak - lidem se nesníží splátky a ještě navíc zaplatí několikatisícovou provizi.

Problém je ale v tom, že úspěch oddlužení není nikdy zaručen, a většina snah o oddlužení končí neúspěchem. Jenomže lidé, často v zoufalé situaci, na takové nabídky kývnou. "Těchto oddlužovacích firem v poslední době hodně přibývá. Je to v důsledku toho, že současně narůstá i počet domácností, které mají problémy splácet své půjčky," potvrdila Eva Řimnáčová, mluvčí společnosti Home Credit.

"Za naši firmu ale mohu říci, že s takovými firmami odmítáme komunikovat. U delikventních klientů preferujeme se domluvit na řešení problémů s nesplácením půjček přímo s dlužníky, a nikoliv přes prostředníky," vysvětlila Řimnáčová.

Podobné zkušenosti mají i další poskytovatelé půjček. "Podle našich údajů působilo vloni na trhu okolo pěti až deseti oddlužovacích agentur. Letos jejich počet odhadujeme už na dvojnásobek," uvedl také Martin Malý, tiskový mluvčí společnosti Cetelem. Počet dlužníků, kteří se nechají zlákat a podepíší smlouvu s nějakou z oddlužovacích agentur, podle něj výrazně stoupá. "Tento počet proti loňsku narostl o nějakých 30 až 50 procent. Měsíčně se tak jedná o desítky až stovky případů," dodal Malý.

I společnost Cetelem podle Malého své klienty před využitím služeb oddlužovacích agentur varuje. "Klienty nabádáme, aby v případě problémů se splácení půjček nejdříve kontaktovali svého věřitele. Ušetří si tím spoustu možných nepříjemností a minimálně nebudou muset platit provizi v řádu tisíců korun," vysvětlil Malý.

Klienty varují i banky
Činnost oddlužovacích agentur zaznamenaly také banky. I ony své klienty varují, aby se měli na pozoru a pečlivě zvažovali, jaké smlouvy podepisují. "Z pohledu klientů se nám aktivity soukromých společností nabízejících takzvané oddlužení jeví často jako problematické, ať už z pohledu ochrany osobních údajů, dosaženého výsledku, či dokonce možného dalšího zhoršení situace klienta. Pokud má někdo problémy se splácením úvěru, měl by se vždy obrátit přímo na svou banku, a to co nejdříve," uvedl Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Matoušek dále upozorňuje, že jednání klienta přímo s bankou není na rozdíl od oddlužovacích společností zatíženo žádnými dalšími náklady. "Jestliže lidé skutečně nejsou schopni splácet, měli by hledat pomoc spíše u neziskových organizací, například u Poradny při finanční tísni," doplnil Matoušek.

Problémem ale je, že počet domácností s finančními problémy letos ještě hodně povyroste. A to je další voda na mlýn oddlužovacím agenturám. "Nárůst úvěrové delikvence je patrný na každém kroku," přiznal Hynek Filip, jednatel společnosti Sampa Invest, která se zabývá vymáháním pohledávek.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!