Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nadšení z Obamy pomalu mizí, svou politikou prý prodlouží krizi o desítky let

USA

  14:49
PRAHA - Politika mohutně zvýšených vládních výdajů a rozpočtových deficitů prezidenta Baracka Obamy americkou ekonomiku dlouhodobě podkope a může vést k její degradaci. Současná politika dělá stejné chyby jako ta, která prohloubila Velkou hospodářskou krizi 30. let, uvedli ve své publikaci ekonomové Charles Rowley z Univerzity George Masona a Nathanael Smith z Locke Institute.

Obamova politika, kterou symbolizuje zejména plán stimulace ekonomiky v sumě 787 miliard dolarů, je podle obou ekonomů školy veřejné volby dokonce schopna vystavit USA osudu Argentiny. Tato jihoamerická země během minulého století utrpěla bolestný sestup z pozice přední světové ekonomiky do kategorie třetího světa, uvádí webová stránka britského listu Daily Telegraph.

Mezi zásahy Obamy od jeho nástupu do úřadu na počátku tohoto roku a mezi kroky, které ve 30. letech v USA prohloubily spirálu nejhoršího hospodářského kolapsu ve světové historii, existují podle ekonomů "znepokojivé podobnosti".

Zvyšování daní spolu s utrácením prodlouží krizi o desítky let

Autoři zpochybňují všeobecně zažité představy, podle nichž politika Franklina D. Roosevelta přispěla k oživení ekonomiky z krize. Ve studii naopak ukazují, že Rooseveltův "státní intervencionismus a drakonické zvyšování daní odložily skutečné oživení o několik let, protože ještě zesílily klima pesimistických očekávání, která srážela tvorbu kapitálu a spotřebu domácností do rekordních nížin." Rowley a Smith jsou přesvědčeni, že dlouhodobým výsledkem současné politiky utrácení stovek miliard dolarů navíc bude podlomení celé ekonomiky.

Deficitním financováním a státními zásahy by Obama mohl způsobit odklad plnohodnotného oživení z recese o několik let a konečným důsledkem této politiky bude snížení dlouhodobého růstového potenciálu USA.

Moderní vůdci nepochopili, jak kapitalismus funguje

"Také se nedá vyloučit, že USA zažijí podobný ekonomický sestup z čela prvního na úroveň třetího světa, jak to zakusila Argentina za národně-socialistické vlády Juana Peróna," uvádějí autoři, kteří doporučují návrat k liberálnějšímu ekonomickému systému, vyrovnaným rozpočtům a omezenější moci státu.

Publikaci autorů podpořil laureát Nobelovy ceny za ekonomii James Buchanan, hlavní představitel školy veřejné volby. "Ze zkušeností Velké hospodářské krize 30. let jsme se něco naučili, možná dost na to, abychom omezili tvrdost nynějšího poklesu. Žádný pokrok jsme však neudělali v omezování politických vůdců, kteří jednají jen na základě svých náklonností, aniž disponují aspoň základním pochopením, jak kapitalismus funguje," uvedl Buchanan.

Přerozdělování ničemu nepomůže, jen sníží efektivitu

O studii hovořil tento týden v televizi Fox komentátor listu Wall Street Journal Stephen Moore. "Z historie víme, že když budeme mít obrovské dluhy a obrovské vládní výdaje, tak to, na rozdíl od názorů spousty ekonomů, žádný ekonomický růst nevyvolá. Naopak to způsobí, že kvůli obřím dluhům ztratí práci víc Američanů, protože vláda obvykle vydává peníze na neefektivní věci," řekl Moore.

Komentátor také poukázal na to, že Obamova ekonomická stimulace zjevně nedostála slibům, s nimiž byla počátkem roku předkládána. "Prezident řekl, že když stimulační balík schválíme, pak míra nezaměstnanosti nepřekročí osm procent. Teď už máme míru nezaměstnanosti skoro na deseti procentech a ztratili jsme dva miliony pracovních míst," řekl Moore.

Autoři: ,