Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Naftu už jen do Česka, maso na louku. Stát mění strategii nouzových zásob

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Skladovat státní naftu v cizí zemi jako v nechvalně proslulé kauze Viktoriagruppe už nebude tak snadné. Do připomínkového řízení jde novela zákona o působnosti Správy státních hmotných rezerv (SSHR), která mění pravidla pro skladování i zajišťování strategických zásob.

Nový projekt odráží rostoucí poptávku čínských spotřebitelů. Čína totiž bohatne a stále více konzumuje hovězí maso, včetně toho z exkluzivních plemen. foto: Shutterstock

Úřad tak už nebude moct bez povolení vlády uskladnit nouzové zásoby v zahraničí. Při jejich pořizování ale proti tomu získá větší možnosti. Nově si bude moct český stát například pronajímat jako strategickou zásobu potravin stáda skotu.

„Státní hmotné rezervy jsou skladovány na území České republiky, pokud vláda nerozhodne jinak,“ říká mimo jiné návrh zákona. Novinka má zabránit opakování nešťastného případu české nafty za zhruba 1,2 miliardy ve skladech soukromé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu.

Už nikdy Viktoriagruppe

Poté, co Viktoriagruppe před dvěma lety zkrachovala, zůstalo palivo zablokované v Německu. A česká strana měla problém prokázat insolvenčnímu správci, kolik nafty je skutečně její, přestože k ní měla potřebné doklady.

A hlavně, palivo, které mělo mít Česko v případě nouze ihned po ruce, cestuje po železnici do tuzemských zásobníků už od loňského podzimu a nejdřív v létě dorazí poslední vagon. Navíc stále existuje reálné riziko, že insolvenční správce Mirko Möllen bude Česko žalovat.

Viktoriagruppe chce po Česku 2 miliony eur za uskladněnou naftu

Nikdy totiž státu vlastnictví nepřiznal, pouze povolil naftu odvézt. Kauza, na kterou pravidelně upozorňovaly Lidovky.cz, by se tak už neměla nikdy opakovat.

„Lidé se mne v souvislosti s touto kauzou ptají, kdo za to může. Já jim říkám, že to policie šetří. Pokud by ale někoho příště napadlo uskladnit české nouzové zásoby v zahraničí, tak by to podle této novely musela nejprve schválit vláda. Já tedy doufám, že jedno poučení stačilo a už k tomu nikdy nedojde,“ řekl LN předseda SSHR Pavel Švagr.

Právě jeho úřad novelu prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu předkládá.

Stádo pro případ nouze

Novela také umožní rozjet pilotní projekt živého stáda. Dosud musela správa všechny zásoby přímo vlastnit. Pokud změna zákona projde, bude možné si část zásob rezervovat.

ČESKÉ REZERVY

SSHR je ústředním orgánem státní správy v oblastech hospodářských opatření pro

krizové stavy, státních hmotných rezerv a ropné bezpečnosti.

Letošní rozpočet SSHR činí 2,5 mld. korun. Většina peněz jde na ochraňování ropy a ropných produktů, nouzové zásoby musejí vystačit na 90 dní fungování státu.

Strategické zásoby potravin vydrží státu na 1,3 dne, vláda chce rezervu navýšit na tři dny.

Na nákup potravin má letos SSHR 100 milionů korun, dalších 100 milionů korun je vázáno na nákup sušeného mléka (prostřednictvím tendrů podle zákona o veřejných zakázkách).

■ SSHR má desítky skladů po celé republice, rovněž disponuje technikou a zásobami pro případy povodní (čerpadla, vysoušeče, elektrocentrály, protipovodňové stěny) či extrémního sucha (kontejnery na pitnou vodu a cisterny, úpravny vody).

„To znamená, že ten chovatel by se staral o své stádo a my bychom mu platili rezervační poplatek. Pokud by pak přišla krize, tak bychom od něj přednostně to stádo koupili za cenu, která je v místě obvyklá,“ vysvětluje Švagr s tím, že na tomto principu fungují státní rezervy ve Velké Británii.

Úřad přitom počítá se scénáři řešení potravinové krize, kdy by přijela mobilní jatka, kde by stádo porazili a maso dále rozvezli potřebným. Živá zvířata „v pronájmu“ by tak částečně nahradila mražené maso ve skladech.

„Právě zamrazení a rozmrazení masa je přitom nejvíc nákladné. To by u stáda odpadlo. Navíc by se tyto zásoby nemusely pravidelně obměňovat,“ upozorňuje Švagr s tím, že nyní platí správa za dodávku, skladování a ochraňování 500 tun mraženého masa 46,4 milionu korun za tři roky.

Ministerstvo zemědělství má ovšem už teď k novince výhrady.

„Návrh nyní studujeme. Je třeba zodpovědět řadu otázek spojených s fungováním takového schématu, například řešení náhrad v případě výskytu závažných nákaz a podobně. Následně k návrhu zaujme ministerstvo zemědělství pozici,“ sdělila LN mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Švagrův úřad nicméně tvrdí, že i s takými situacemi jeho návrh počítá. Pilotní projekt navíc otevírá možnosti pro další podobné novinky, jako je třeba „pronájem“ vepřového. Původní optimistické plány počítaly s tím, že v ideálním případě by si pilotní stádo mohl stát pronajmout ještě do konce roku 2017. Teď ale bude úřad rád, pokud do té doby zákon parlament vůbec schválí.

„Doufám, že legislativní kolečko stihneme ještě do voleb,“ říká Švagr závěrem.