Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nákup svatebních šatů v cizině se vyplatí. Jsou levnější o tisíce

Ekonomika

  11:00
PRAHA - Koupit si svatební šaty v Česku bývá investice v řádu několika desítek tisíc korun. Pořídit je přes internet v USA nebo Číně bývá ale výrazně levnější.

Půjčovna svatebních šatů foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Až na konci srpna řekne Valentina Kuthanová z Prahy svému partnerovi své „ano“, bude oděná do svatebních šatů koupených na zahraničním webu. Zaplatila za ně, včetně poštovného a DPH, celkem čtyři tisíce korun. To je výrazně méně, než kdyby si je pořídila v kamenném obchodě, nebo dokonce v půjčovně.

PODÍVEJTE SE:

Kuthanová tvrdí, že za půjčení srovnatelných šatů by v Česku zaplatila minimálně 10 tisíc korun. Ceny za nový oblek na podobné úrovni prý radši ani nezjišťovala. „Za nové šaty bych v Praze zaplatila hodně přes deset tisíc. To si ale nemohu dovolit,“ přiznává studentka vysoké školy Valentina.

Zahraniční weby mají pestřejší nabídku

Z ciziny přes internet si pořizuje svatební šaty stále víc českých nevěst, samozřejmě hlavně kvůli nižší ceně. Zahraniční weby navíc lákají pestřejší nabídkou a rychlou dodací dobou. Šaty, nejčastěji ušité v Číně, doručí obchodníci do Čech během osmi dnů.
Koupě na internetu se vyplatí, přestože za poslední rok koruna oslabila k dolaru víc než o čtvrtinu své hodnoty. Šaty se přitom prodávají nejčastěji za dolary.

Zájem o levné svatební šaty je i na českém internetu. „Jedná se o zajímavou kategorii, u které stoupá obliba,“ sdělila Michaela Papežová, mluvčí obchodního portálu Aukro. cz. Ceny klasických svatebních šatů se na tomto portálu pohubují v rozmezí 1,4 až 2,5 tisíce korun.

Kolik stojí svatební šaty ze salonu

Cena nových svatebních šatů začíná třeba v Praze na 20 tisících korunách, v luxusnějších salonech v centru dokonce na 35 tisících. Za půjčení šatů se platí 10 až 20 tisíc. Ani v menších městech se budoucí nevěsta neobleče výrazně levněji. Například v Českých Budějovicích začínají ceny nových šatů na 20 tisících, o polovinu méně stojí jejich zapůjčení.

Svatební salony si zatím ze zahraniční konkurence starosti nedělají. A s cenou zatím nijak nehýbou. „Tento trend určitě pozorujeme, do našeho byznysu však zatím výrazně nezasahuje,“ uvedl provozovatel svatebního salonu v Písku Leoš Karásek.

Šaty za 50 dolarů nemůžou být kvalitní

Na některých zahraničních svatebních portálech lze svatební šaty pořídit za méně než 50 dolarů. Před takovými nákupy ale odborníci varují. „Šaty za takové ceny rozhodně nemohou být kvalitní. Setkala jsem se s řadou zákaznic, které si podobně levné šaty objednaly. Vůbec jim neseděly, vypadaly jinak než na fotkách a byly ušité z nekvalitního materiálu,“ řekla Lidovým novinám majitelka svatebního salonu Natali v Praze Natalie Rišková.

Za dvojnásobnou sumu se však nákup svatebních šatů přes internet vyplatí. „Šaty z půjčovny jsem nechtěla a na nové ze salonu nemám. Nakonec jsem svatební šaty koupila za necelé tři tisíce na internetu,“ říká Jana Čepičková z jižních Čech. Od nákupu přes internet ji neodradil ani fakt, že si svatební kostým nemohla vyzkoušet. „Obešla jsem svatební salony a zjistila jsem, jaké šaty mi sedí. Podobné jsem potom našla na internetu a koupila je.“ Doručené šaty potom nechala přešít u krejčího, aby jí padly namíru. Dohromady zaplatila pět tisíc.

Přešívání levnějších šatů se nevěsty nebojí

Skutečnost, že šaty pořízené na internetu je nutné často upravit, nahrává krejčovstvím a opravnám oděvů. „Před několika lety jsem se s takovou klientelou vůbec nesetkávala, teď každý měsíc přijímám několik zakázek na přešití nových svatebních šatů,“ uvedla majitelka malého brněnského krejčovství Ivana Glocová. Zákaznice s podobnými požadavky přijímají i v krejčovství majitelky Jaroslavy Blahovcové v Praze. „Zakázek na přešití svatebních šatů máme stále víc, hlavně na jaře a v letních měsících,“ říká Blahovcová.

Prodejci luxusních svatebních šatů si čínské produkce nevšímají. „Registrujeme víc zákaznic. Myslím, že hledají poctivě ušité šaty z kvalitního materiálu. To nejlevnější šaty ušité v Číně nesplňují,“ tvrdí Vladimíra Blažková, majitelka salonu Nuance, kde lze pořídit šaty i za více než 200 tisíc korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!