13. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nákupy aut chtějí omezit další města v Číně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Kolona aut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolona aut. | foto: Reuters

PEKING Další města v Číně plánují omezit nákupy automobilů pro soukromé účely. Chtějí tak bojovat se znečištěním ovzduší a zácpami. V současnosti omezení platí ve čtyřech městech, včetně Pekingu a Šanghaje, rozšířit by se ale mohla do dalších osmi.

Informovala o tom čínská státní média. Loni se v Číně prodalo více než 13 milionů aut. Právě automobily se však ukázaly jako největší znečišťovatel ovzduší ve velkých městech. Některá z nich proto zavedla omezení nákupu aut pro soukromé účely prostřednictvím loterií a aukcí na omezený počet nových poznávacích značek.

Největší trh

Čína je největším automobilovým trhem světa. Stále je tam však prostor k dalšímu růstu prodeje, protože v počtu aut na počet obyvatel Čína zatím stále zaostává za rozvinutými zeměmi. Odborníci se domnívají, že omezení nákupu aut v dalších městech nebude mí na čistotu ovzduší větší vliv, protože na silnicích je už teď mnoho aut.

Nově by mohla omezit nákup aut města jako Tchien-ťin, Čchung-čching, Wu-chan a Šen-čen. Bližší detaily k omezení nákupu aut zveřejní až sama jednotlivá města. Čínský svaz výrobců automobilů (CAAM) varoval, že rozšíření restrikcí by mohlo snížit prodej aut o 400 000 vozů, což jsou asi dvě procenta. Dopad by toto rozšíření mohlo mít i na celkový ekonomický růst země, který v současné době zpomaluje.

Minulý měsíc čínská vláda schválila řadu opatření na zlepšení čistoty ovzduší, včetně omezení růstu odvětví náročných na spotřebu energie. Vláda však učinila podobné sliby již v minulé dekádě, většina z nich však nebyla uvedena v život, zvláště na lokální úrovni.

Čínská města patří v celosvětovém srovnání mezi nejvíce znečištěná. Smogové mraky nad východní Čínou jsou viditelné dokonce i z oběžné dráhy. Znečištění ovzduší je způsobeno mnoha faktory, zvláště vysokou závislostí země na uhelných elektrárnách. Znečištění však zhoršila i kultura, která nadšeně přijala automobily jako symbol společenského postavení.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse