Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Naše saské uhlí si spálíme u nás, říkají Němci. Do Česka ho nepošlou

Ekonomika

  14:30
DRÁŽĎANY - Hnědé uhlí vytěžené v saských dolech se i v budoucnu bude muset spalovat v tamních elektrárnách. Zemský ministr hospodářství Martin Dulig ve svém úterním vyjádření pro rozhlasovou stanici MDR odmítl možnost vývozu uhlí do Česka.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Doly a elektrárny na východě Německa nyní vlastní švédský koncern Vattenfall, který je chce prodat. Mezi zájemce patří i české společnosti ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH) a Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal.

„Otázka spalování uhlí v českých elektrárnách pro nás nepřipadá v úvahu. Stojíme za tím, že naše saské hnědé uhlí bude využíváno k výrobě proudu ve vlasti, ne v zahraničí. Na to klademe důraz,“ řekl Dulig.

Důl Paskov zavřeme dřív nebo převedeme na stát, řekl majitel OKD

Odmítl však požadavek ekologů, aby zemská vláda přijala zvláštní zákon, kterým by vývoz uhlí zakázala. Podle Duliga takové opatření není nutné.

Vývoz uhlí do Česka by ohrozil pracovní místa v saských elektrárnách, míní ministr. Těžba v hnědouhelných dolech v současnosti podle něj odpovídá jejich potřebě, a pokud by část uhlí směřovala do zahraničí, musely by elektrárny omezovat výrobu.

Vattenfall v Německu prodává hnědouhelné doly a navazující elektrárny o celkovém výkonu přes 8000 megawattů. Konkrétně jde o doly Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde a hnědouhelné elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárny Lippendorf.

Deset elektráren na prodej

V návazném tendru pak společnost prodává i deset východoněmeckých vodních elektráren, které mají výkon kolem 3000 megawattů.

Kvůli nejasné budoucnosti uhelných elektráren v Německu Vattenfall zahájení tendru odkládal. Červencové rozhodnutí německé vlády zrušit plán dodatečných poplatků z provozování uhelných elektráren ale firmu povzbudil k uskutečnění transakce.

Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, které by měly v roce 2035 pokrývat 55 až 60 procent tamní celkové spotřeby elektřiny. Už dříve země rozhodla, že se do roku 2022 zcela vzdá jaderné energetiky. Postupně by se měla omezovat také výroba elektřiny z uhlí.

Autor: