Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Největší party světa pro ekonomy začíná. Bankéři zaútočí na Obamu

Ekonomika

  9:33
DAVOS - Zítra začne naostro letošní jednání Světové ekonomické fórum ve švýcarské Davosu. A tentokrát půjde, na rozdíl od minulých let, o skutečně důležité setkání. Kvůli přítomnosti bankéřů.

40. světové ekonomické fórum v Davosu foto: ČTK

Zatímco loni chtěli bankéři předvést svoji skromnost v průběhu finanční krize a do švýcarského letoviska většinou nedorazili, tentokráte přijedou těžké váhy. Chtějí tu zaútočit na návrhy amerického prezidenta Baracka Obamy na regulaci bank.

Může přijít další krize

Na programu fóra jsou mimo jiné diskuse na taková témata, jako je řešení chudoby ve venkovských oblastech, zvýšená světová poptávka po potravinách či problémy filantropie. Právě tyto části se prý chystají navštívit světoví finančníci, aby demonstrovali svoji lidskou tvář. Hlavními tématy ale mají být světový hospodářský růst, spory mezi Čínou a Spojenými státy ohledně nízké hodnoty čínské měny a navrhované bankovní regulace.

Už teď někteří účastníci fóra, například miliardář George Soros a ekonomové Joseph Stiglitz a Nouriel Roubini (který předpověděl příchod finanční krize), varují, že ekonomický růst bude mdlý a že finanční krize se může na konci letošního roku opakovat. Světoví finančníci jsou ale optimističtější a vidí letoší rok jako rok růstu. Pálí je spíše možná regulace finančních trhů, která má zabránit příštím krizím. Plány na omezení bankovnictví nedávno představil americký prezident Obama. Do Davosu se proto chystá například Brian Moynihan, šéf Bank of America, či šéf Deutsche Bank Josef Ackerman. Čelit jim bude šéf Obamových ekonomických poradců Lawrence Summers.

Americký prezident nedávno představil tři zásadní návrhy: Za prvé banky by měly být menší. Jejich případný pád by potom nezpůsobil problémy celého bankovního systému, a vlády by proto nemusely finanční instituce zachraňovat ze státních peněz. Za druhé by banky měly omezit některé své obchody na vlastní účet a podíl v některých investičních fondech. A za třetí by měly platit zvláštní bankovní daň.

Bankéřům se to přirozeně nelíbí. Spokojeni nejsou ale ani politici a bankovní regulátoři z dalších vyspělých zemí. Obama totiž s nimi dopředu své návrhy nekonzultoval a oni přitom připravují své vlastní návrhy. Podle listu Financial Times by proto mohli zástupci regulačních úřadů z nejvyspělejších zemí, tak zvané G20, využít setkání v Davosu a dohodnout se na své vlastní verzi bankovní regulace.

Regulace? Nekonkrétní

Obamovy návrhy jsou podle nich nekonkrétní a problematické. Není například jasné, zda se omezení spekulací bank na vlastní účet bude týkat i operací, kterými se banky pojišťují proti špatným obchodům svých klientů a nenadálým výkyvům trhu. Zákaz obchodů bank s investičními fondy by pak zase mohl vést k tomu, že banky nebudou moci zprostředkovávat investice fondů do velkých firem. Podle expertů by to mohlo vést ke zvýšení úroků a tím pádem snížení hospodářského růstu.

A konečně omezení velikosti bank může vést k otřesům na finančním trhu a tím opět k vyšším úrokům a nižšímu ekonomickému růstu. Navíc menší banky budou mít větší náklady, a proto občanům poskytnou dražší služby. Na druhou stranu omezení velikosti bank by skutečně mohlo omezit nutnost státu zasahovat v době krizí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!