Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nejlepším řešením problémů s OKD by bylo znárodnění, říká Zeman

Ekonomika

  16:00aktualizováno  17:30
PRAHA - Nejvhodnějším řešením situace kolem těžební společnosti OKD by bylo podle prezidenta Miloše Zemana přijetí zákona o znárodnění této firmy. V první řade je podle něj zapotřebí pomoci horníkům a v druhé uchovat v rozumném rozsahu těžbu v perspektivních dolech. Oznámil to hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Zeman to oznámil po jednání s moravskoslezským hejtmanem Miroslavem Novákem, vládním zmocněncem pro Moravskoslezský kraj Jiřím Ciencialou a viceprezidentem Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Václavem Daňkem.

Hejtman Novák řekl, že i podle něj by znárodnění bylo nejlepší variantou. Mluvčí skupiny AHG, majitele společnosti New World Resources (NWR), která OKD vlastní, Roman Pařík řekl, že se k tomu firma aktuálně nemůže vyjádřit, protože nezná podmínky zestátnění.

Předmětem setkání byla podle Ovčáčka právě situace OKD. „Prezident republiky vyjádřil názor, že v první řadě je zapotřebí pomoci horníkům této společnosti a v druhé řadě uchovat v rozumném rozsahu těžbu v perspektivních dolech. Odmítl naproti tomu jakékoli výpalné těm, kdo OKD vytunelovali,“ uvedl mluvčí. „Proto zastává názor, že nejvhodnějším řešením by bylo přijetí zákona o znárodnění OKD,“ dodal.

Sobotka před novináři připomněl, že vláda má připraveno několik scénářů založených zejména na představě postupného útlumu těžby v OKD a nepřeje si okamžité uzavírání podniku. „Já myslím, že jsme schopni se pohybovat v rámci stávajícího právního rámce, to znamená, můžeme vycházet ze zákonů, které v České republice platí,“ řekl premiér. Postupovat je podle něj třeba na základě reálné situace.

„Myslím, že ten výrok (prezidenta Zemana) je samozřejmě výrok mediální,“ podotkl. Zástupci státu budou podle Sobotky v příštích dnech pokračovat v jednání s věřiteli a majiteli OKD s cílem zajistit co nejlepší podmínky pro zaměstnanost v Moravskoslezském kraji v příštích letech.

Další miliardář chce koupit OKD. Kolem ztrátového podniku krouží i Slovák Krúpa

Hejtman řekl, že s prezidentem probírali všechny alternativy. „Všechna řešení s sebou přinášejí rizika. Znárodnění je jedno z řešení a v tuto chvíli mi připadá jako nejlepší,“ řekl Novák. Bez pomoci státu se podle něj region v žádném případě neobejde.

V zemi se znárodňovalo po druhé světové válce a podruhé po nástupu komunistické diktatury v roce 1948. Současné zákony garantují ochranu vlastnického práva, v některých případech však umožňují i jeho omezení či zánik nezávisle na vůli vlastníka. Nejzávažnějším zásahem do vlastnického práva je vyvlastnění a může se k němu přistoupit pouze na základě přesně stanovených podmínek.

Na znárodňování a další postupy státu za komunistického režimu poukázal na twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Miloš Zeman chce znárodňovat soukromé firmy. Jen čekám, kdy ho napadne zavádět výjezdní doložky a cenzuru tisku,“ napsal.

O případné pomoci ze strany státu jednali v úterý se zástupci skupiny AHG, majitele společnosti NWR, která OKD vlastní, ministr financí Andrej Babiš a ministr průmyslu Jan Mládek. Ministři po jednání uvedli, že AHG poskytne během několika dní informace, které si vyžádala. Teprve poté se kabinet rozhodne o svém postupu ohledně OKD.V zemi se znárodňovalo po druhé světové válce a podruhé po nástupu komunistické diktatury v roce 1948. Současné zákony garantují ochranu vlastnického práva, v některých případech však umožňují i jeho omezení či zánik nezávisle na vůli vlastníka. Nejzávažnějším zásahem do vlastnického práva je vyvlastnění a může se k němu přistoupit pouze na základě přesně stanovených podmínek.

Podle Mládka jsou ve hře tři scénáře. Je to státní spoluúčast na záchraně OKD, převzetí firmy státem a insolvence podniku. Babiš několikrát označil za nejlepší variantu „funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD“.

Miliardář Paukner nabídl, že převezme OKD. Firma ale musí projít insolvencí

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

O koupi OKD v posledních dnech projevily zájem dvě firmy. V pondělí provozování OKD nabídli miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem, dnes odkup majiteli OKD navrhla skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Ten je známý úzkým vztahem se Zemanem. Jednal s ním třeba loni kvůli privatizaci bytů OKD.

Autor: