Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Němci nestíhají budovat sítě. Zvládnou odklon od jádra?

Ekonomika

  20:53
FRANKFURT - Zatím jen tři vysokonapěťové koridory o celkové délce 2800 kilometrů chce Německo postavit do roku 2022, kdy chce zcela opustit využívání jaderné energie. Počítá s tím plán rozvoje přenosových sítí v zemi, který schválil německý regulátor Bundesnetzagentur.

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před uvedením do provozu, bude mít výkon 35 MW, což ji dělá zatím největší FVE v Česku. FVE Vepřek má rozlohu 82.5 ha foto:  František Vlček, Lidové noviny

V úterní zprávě přitom upozornil na to, že německé přenosové sítě jsou kvůli nekontrolované expanzi obnovitelných zdrojů a téměř neexistující výstavbě nových vedení stále nestabilnější.

ČTĚTE TAKÉ:

Plán výstavby sítí je omezenější, než provozovatelé tamních sítí navrhovali. Zpráva, kterou Bundesnetzagentur vypracovala spolu se spolkovým kartelovým úřadem, konstatovala, že z 1834 kilometrů nových vedení vysokého napětí podle plánu z roku 2009 jich bylo do konce loňského roku postaveno 214 kilometrů a letos to bude pouhých 35 kilometrů.

Ztrojnásobil se počet mimořádných událostí

Přenosové sítě v Německu loni potřebovaly téměř třikrát větší objem nouzových technických zásahů do svého chodu než v roce 2010, uvádí zpráva.

Příčinou je podle ní "nebrzděná expanze obnovitelných zdrojů v kombinaci s pouze malými přírůstky síťově infrastruktury". Dokument tak vyzval k naléhavé změně priorit ve prospěch budování sítí.

Výrazné zvětšení přenosové soustavy je jednou z klíčových podmínek úspěchu německého přechodu od jádra k obnovitelným zdrojům. V budoucnu má omezit i nepravidelné přetoky proudu ze severoněmeckých větrných parků do české přenosové sítě, které ohrožují její stabilitu.

Úřad odsouhlasil jen část z plánovaných 'dálnic pro proud'

Právě transport elektřiny ze severu na jih země mají zajišťovat nové vysokonapěťové "dálnice pro proud". Ze čtyř navržených tras o celkové délce 3800 kilometrů odsouhlasil regulační úřad ale pouze tři. U stávajících sítí navíc zatím posvětil modernizaci jen 2800 z původně navržených 4400 kilometrů.

"Je však možné, že nyní odmítnutá opatření se znovu dostanou na program dne," uvedl prezident agentury Jochen Homann. Plán rozvoje se podle něj má každý rok znovu posuzovat a bude harmonizován i se sousedy Německa, tedy také s Českem.

Nestabilní proud z Německa trápí i ČEPS

Právě česká přenosová soustava se stejně jako polská potýká především v podzimních a zimních měsících s velkými objemy elektřiny ze severoněmeckých větrných elektráren v oblasti Baltského a Severního moře. Český provozovatel přenosové sítě ČEPS kvůli tomu plánuje u Kadaně postavit obří transformátor, který by české rozvody ochránil před neplánovanými toky elektřiny z Německa. Polsko už podobné opatření realizovalo.

Počet napjatých situací v německé přenosové síti vzrostl loni poté, co Německo z politických důvodů uzavřelo 40 procent výkonu svých jaderných elektráren a zároveň pokračoval prudký nárůst kapacit nestálé a na počasí zcela závislé solární a větrné energie. Situace se přitom v dalších letech ještě zhorší. Podíl obnovitelných zdrojů, které Němcům výrazně zdražují energii, se má do roku 2020 v Německu dostat na 35 procent produkce elektrické energie.

Na extrémní nestabilitu dodávek solární a větrné elektřiny, zejména v zimních obdobích vysoké poptávky, poukázal minul měsíc tamní výzkumný institut Fraunhofer. Němce před výpadky dodávek elektřiny v nadcházejících zimních měsících také varoval spolkový ministr hospodářství Philipp Rösler.

Autoři: ,