Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Němci proti jádru? Ne úplně. Některá města mají atom ve znaku

Ekonomika

  7:00
GUNDREMMINGEN - Obyvatelé německých „atomových“ měst jsou na své znaky pyšní. V jaderné energetice mnozí z nich našli práci. Německo přitom vyhlásilo konec jaderné energetiky.

Znaky německých „atomových“ měst. foto: Johannes Geiger/koláž Šimon/LNLidové noviny

Bavorské městečko Gundremmingen se může pochlubit bohatou a slavnou historií, začínající už za časů římského císaře Augusta. Byli to totiž právě Římané, kdo patnáct let před naším letopočtem postavili na místě dnešního městečka opevnění, stojící tehdy na severní hranici Římské říše. Zbytky římského „hradu“ se Gundremmingen pyšní dodnes.

O to překvapivější může být pro turisty podoba městského znaku, která má s dávnou historií města jen málo společného. Spodní polovinu „erbu“ sice tradičně zabírají středověké hradby s hradební věží, horní polovině ale vévodí model atomu. Proč? 

Gundremmingen leží nedaleko stejnojmenné jaderné elektrárny a už před čtyřiceti lety se místní radní rozhodli, že svou pověst „atomového“ městečka hrdě stvrdí i v městském znaku.

Česko jako 17. spolková země. S Německem jsme si blíž, než si myslíme

Problém je v tom, že v rámci ohlášené energetické změny by se Německo mělo zcela vzdát jaderné energetiky a už v roce 2022 by neměl v zemi fungovat ani jediný jaderný reaktor. Jenže o nějaké změně znaku, která by na tuto změnu zareagovala, nechce současné vedení města ani slyšet.

„Ne, znak rozhodně měnit nebudeme, to tom nikdy na radnici nepadlo ani slovo,“ řekl LN starosta Gundremmingenu Tobias Bühler. První blok místní jaderné elektrárny se začal stavět už v roce 1962, do provozu byl spuštěn o čtyři roky později. A právě z této doby pochází symbol atomu nad středověkými hradbami jako vystřižený z budovatelského plakátu sovětských komunistů.

Jenže jsme nejen v Německu, ale dokonce ve svobodném státě Bavorsko, žádné postsovětské republice. Přesto jsou místní na svůj znak pyšní. „Lidé jsou s ním spokojení, ve městě nevím o nikom, kdo by chtěl atom ze znaku odstranit,“ uvedl Bühler.

Uctění první jaderné elektrárny

První blok elektrárny sice ukončil provoz už v roce 1980, další dva ale zahájily provoz v roce 1984 a pracují dodnes. Gundremmingen přitom není zdaleka jediným německým městem či obcí, které se navenek chlubí svou spojitostí s výrobou elektřiny z jádra. 

Symbol atomu využívá ve svém znaku například i městečko Karlstein, které tímto symbolem kdysi „uctilo“ výstavbu první jaderné elektrárny v Německu. A stejně jako Gundremmingen si znak hodlá ponechat i poté, co politici rozhodli o německém výstupu z jaderné energetiky.

Podobných „atomových“ měst a obcí s „atomovými“ městskými znaky existuje v Německu nejméně pět. Ve všech případech se přitom, možná paradoxně, nejedná o města z východního „postkomunistického“ Německa, ale aglomerace v západní části země. Například město Garching nedaleko Mnichova se celému světu chlubí heraldickým znakem, na němž je vyobrazena kopule, chránící místní výzkumný jaderný reaktor, zvaný Atomei (jaderné vejce).

ČTĚTE TAKÉ:

Atomová heraldika přitom až na výjimky pochází z doby, kdy slavné komunistické heslo „poručíme větru, dešti“ našlo uplatnění i na Západě. „Málokdo si to dnes uvědomuje, ale poválečné budovatelské nadšení, kdy lidé bezvýhradně věřili rychlému technickému pokroku, včetně nekonečných možností výroby elektřiny z jádra, se netýkalo jen socialistického Východu, ale i kapitalistického Západu,“ řekla LN šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Stavitelé atomových elektráren stejně jako třeba přehrad byli mediálními hvězdami, i v odborné literatuře se psalo o tom, že jednou bude malý atomový reaktor součástí každé domácnosti. Tahle vize se sice nenaplnila, důkazem víry, že se jednou naplní, však jsou mimo jiné znaky některých německých měst.

Nejde ale jen o součást dřívějšího budovatelského nadšení. Řada obyvatel obcí a městeček v okolí atomových elektráren zde našla zaměstnání a nelibě nese, že politici na základě většinového veřejného mínění rozhodli o postupném ukončení provozu všech jaderných elektráren v zemi. Poté by měly slavné časy „jádra“ připomínat už jen heraldické symboly.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.