Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nemocní a senioři se v blízké budoucnosti stanou prvními kyborgy

Ekonomika

  13:30
PRAHA - Koncem loňského roku implantovali španělští lékaři dalším dvěma slepým pacientům takzvané bionické oko. Teď se pochlubili výsledky, pacienti se s novinkou učí žít a mohou rozeznávat siluety a kontrasty. Tématu stárnutí a moderního zdravotnictví se v pondělí 15. února věnuje i magazín Index.
Důchodci (ilustrační foto)

Důchodci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Guadelupe Iglesiasová a Carlos Martinez jsou zatím jedněmi z mála, kteří novou techniku mohou v praxi vyzkoušet. Při operaci jim lékaři do očí na úroveň sítnice vložili speciální čipy, které umí přijímat obraz z brýlí, jež jsou nedílnou součástí bionického oka.

Čipy pak stimulují u pacientů zbývající nervy sítnice a ty pak vysílají signály dále do mozku. Výsledkem je obraz o rozlišení asi 500 pixelů, který umožňuje základní vidění.

Na začátku velkých změn

Podobná moderní technika se do medicíny dostává čím dál častěji. Technologické firmy totiž objevily kouzlo prodlužování života a začínají se v tomto odvětví čím dál více angažovat.

Ať už velké korporace jako Apple, Google nebo Microsoft, nebo malé startupy, které se snaží prosadit s neobvyklými myšlenkami, všichni cítí příležitost. Jen 10 největších farmaceutických společností světa zaznamenalo v roce 2015 podle portálu Statista dohromady obrat přes 400 miliard dolarů.

A vzhledem k prodlužování věku, na kterém se technologie podílí, bude objem peněz generovaných zdravotnickým sektorem nadále růst. Vývoj se nesoustředí jen na bionické implantáty, jako je zmíněné oko nebo třeba klouby, či dokonce umělá srdce.

Technologické společnosti věří, žemohou změnit svět podávání léků (třeba bezbolestné podávání inzulinu) nebo třeba diagnostiky. Často pomáhají takzvaná velká data, díky čemuž se výrazně urychluje výzkum v řadě oblastí.

Výzva pro investory

Mladé startupy, které často začínají v univerzitním prostředí, se tak stávají výzvou pro investory. Některé rovnou koupí nadnárodní koncerny, jiné získají pozornost prozíravých soukromých investorů. Peter Thiel, zakladatel platební služby PayPal či jeden z prvních investorů Facebooku, má své peníze v pětadvaceti biotechnologických startupech.

Populace stárne a přispívá k tomu i pokrok ve zdravotnictví. Díky tomu se ze stáří stává velký byznys. Více o něm čtěte v pondělí 15. února v magazínu Index LN. Na stáncích s vydáním Lidových novin.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...