29. března 2010 16:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nešvar českých žadatelů o práci: nadhodnocují své jazykové znalosti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Studenti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti | foto: shutterstock.com

PRAHA Žadatelé o práci často nadhodnocují své jazykové znalosti. Jako s velmi frekventovaným nešvarem takovéhoto vylepšování životopisu se setkalo 88 procent zaměstnavatelů.

Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz, mezi personalisty. V průzkumu odpovídalo 145 středně velkých a velkých firem.

Dalších devět procent personalistů se v průzkumu s vylepšováním informací o úrovni komunikace cizím jazykem taktéž setkalo, nicméně podobnou zkušenost zaznamenali pouze u minima případů. Pouze minoritní podíl tři procenta tvořily odpovědi firem, kde převládají zkušenosti s uchazeči uvádějícími znalosti jazyků poctivě.

"V některých případech jsme se se zvyšováním dosažené úrovně jazykových dovedností ze strany kandidátů skutečně setkali. Nadhodnocování úrovně schopnosti komunikace cizím jazykem v životopise kandidátům rozhodně u pohovoru nepomůže, ba naopak," uvedla manažerka společnosti LMC Dagmar Šimonová.

V rozporu s výsledky dotazování u firem jsou odpovědi samotných uchazečů o práci. V anketě pracovního portálu Jobs.cz celkem 78 procent odpovídajících reagovalo tak, že v životopisu uvádějí reálné znalosti cizích jazyků.

Třetina z nich se cítí v komunikaci v jiném než mateřském jazyce sebevědomě a uvádějí, že jejich znalosti jsou velmi dobré. Přilepšování si v životopise z hlediska cizích jazyků přiznalo 22 procent uživatelů, podle kterých je to pro ně nutná podmínka, aby u pohovoru uspěli. Na Jobs.cz odpovídalo téměř 800 uchazečů.

ČTK