Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Novým vlastníkem Czechoslovak Group je Strnadův syn Michal

Ekonomika

  13:15
Zbrojařské impérium Czechoslovak Group (CSG) vlastní od konce ledna Michal Strnad (25), syn dosavadního majitele Jaroslava Strnada (45). Od 26. ledna získal 100 procent akcií. V tiskové zprávě to uvedl mediální zástupce CSG Andrej Čírtek. Potvrdil tak informaci Hospodářských novin (HN). Michal Strnad už od října 2015 zastával ve firmě funkci předsedy představenstva a generálního ředitele. CSG je důležitým dodavatelem techniky a materiálu pro českou armádu.

Společnost Excalibur International na veletrhu obranných technologií a technik IDEX 2017 v Abu Dhabí. Firma spadá do strojírenského holdingu Czechoslovak group. foto: CZECHOSLOVAK GROUP

„Předávání vlastnické odpovědnosti z jedné generace naší rodiny na druhou nebude pro naše finanční či obchodní partnery znamenat žádnou zásadní změnu. Vlastnickou roli jsem již plnil například u firem Retia či Kovosvit MAS,“ uvedl Michal Strnad. V týmu řídících pracovníků se podle něj nic nemění.

„Do řízení holdingu a jeho společností zasahovat nebudu a nechci, což už je několik let ostatně realitou,“ uvedl Strnad starší. Podle HN dodal, že převod akcií „je vyjádřením zásady, že kdo podnikání řídí, má za něj nést plnou odpovědnost, a to včetně odpovědnosti vlastnické“. Po změnách zůstává již jen v dozorčí radě CSG a chce pokračovat ve vyhledávání nových investičních a obchodních příležitostí strategické povahy.

V posledních letech Strnad starší každoročně pro holding nakupoval několik podniků. Naposledy přibyl dodavatel softwaru pro řízení letového provozu CS Soft či pardubický výrobce radarů Eldis. Nejvíce firem získal Strnad v roce 2016, kdy si ve spojení se slovenským podnikatelem Alexejem Beljajevem připsal třeba Dubnický metalurgický kombinát nebo letecké opravny v Ostravě-Mošnově. V roce 2013 získal spolu s Reném Materou společnost Tatra, kterou koupili v dražbě, kam se dostala kvůli dluhům.

Značná část portfolia se věnuje zbrojnímu průmyslu. Firmy CSG také často získávají zakázky pro českou armádu. Dodávají jí třeba nákladní automobily Tatra nebo obrněnce Pandur. Firma Tatra Trucks měla také zájem modernizovat houfnice Dana asi za 1,23 miliardy korun, ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) ale zakázku nedávno zrušila. Podle informací ČTK jedním z hlavních důvodů bylo, že Tatra Trucks nezískala bezpečnostní prověrku, kterou podle zákona od poloviny loňského roku potřebuje. Stejný problém má firma i u plánované zakázky na dodání více než 60 obrněnců Titus za téměř pět miliard korun. Pro nové vedení tak bude mít zajištění prověrky vysokou důležitost.

Holdingu, který se do ledna 2016 jmenoval Excalibur Group, se již několikátý rok po sobě daří. Loni vykázal opět rekordní čísla. Při tržbách 20 miliard korun dosáhl provozního zisku před odpisy EBITDA okolo dvou miliard, uvedly HN. Při započítání firem, které Strnad kontroluje mimo skupinu CSG, jako například pardubický výrobce radarů Retia nebo strojírenský podnik Kovosvit, by podle deníku byly tržby okolo 25 miliard korun.

Autor: