Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

O navigaci za desítky tisíc přijdete za okamžik. Zloděj ji pak prodá za pakatel

PRAHA - Stojí desítky tisíc a ukradnout je zvládne během pár minut i nezkuzkušený zloděj. Řeč je o zabudovaných navigačních systémech, kterých mizí z českých aut každým rokem víc. Automobilky i pojišťovny přiznávají, že krádežím nejde zabránit. Existují ale způsoby, jak je před zloději alespoň trochu chránit.

Místo pro navigační panel – ilustrační foto foto: archivLidové noviny

Když šestadvacetiletý Michal T. uslyšel naléhavé kvílení alarmu, velmi dobře vytušil, co se právě děje. Než však seběhl pět pater svého smíchovského bytu, bylo už pozdě. Přední okénko jeho škody Yeti našel vymlácené a místo pro zabudovanou navigaci s rádiem zelo prázdnotou.

Bylo to za poslední dva roky už popáté, co musel oběhnout kolečko policie-autoservis-pojišťovna kvůli zlodějům navigací, kteří jsou schopni přístroj za více než 66 tisíc korun vymontovat během okamžiku. A jeho příběh není jediný, s krádežemi zabudovaných panelů se potýká stále více českých řidičů. 

ČTĚTE TAKÉ:

Dokazuje to policejní statistika, kterou má server Lidovky.cz k dispozici, a potvrzují to i oslovené pojišťovny. Například za celý rok 2008 bylo nahlášeno 171 ukradených GPS zařízení, o čtyři roky později stoupl jejich počet více než desetinásobně – konkrétně 1 817. Jen za letošní leden zmizelo z českých vozů 239 autonavigací.

Například ČSOB Pojišťovna řeší každý rok stovky případů odcizených navigačních panelů. „Nejvíce jich je odcizeno z vozidel koncernu VW (Škoda, VW, Audi). Škoda průměrně přesahuje částku 50 000 korun bez DPH, záleží na umění zloděje. Čím je šikovnější, tím menší škodu způsobí na jiných dílech vozidla,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pojišťovny Petr Milata.

Policie v autosalonech

Policie v pondělí uzavřela dva autosalony dealera NH Car.

Organizovaným obchodem s kradeným autopříslušenstvím se zabývá i policie, která začala prověřovat podezření ohledně prodeje odcizených navigací v síti autorizovaných prodejců aut. V úterý provedla policie razii ve dvou autosalonech společnosti NH Car v Praze 9 a Praze 6.

„Společnost NH CAR prodává zákazníkům výhradně originální díly a příslušenství včetně navigace od dodavatelů vzešlých z výběrového řízení, přičemž všechny dodávky se uskutečňují v originálních obalech a s doloženými účetními doklady,“ komentoval zásah policie mluvčí firmy Milan Smutný.

Zloději se podle mluvčího České pojišťovny Jana Marka v posledních letech zaměřují také na airbagy, nebo luxusní přední světla.

„Po autorádiích, která byla před několika lety první na pomyslném žebříčku odcizených věcí, se teď pozornost zlodějů zaměřuje na náhradní díly – zejména jde o airbagy, ale například také xenonové světlomety, diodová světla pro denní svícení nebo přední mlhová světla či litá kola,“ vypočítává mluvčí.

Na blešáku za pakatel

Že jsou navigační systémy zejména značky Škoda pro zloděje už léta obrovským lákadlem dokládají i zkušenosti automobilového recenzenta Lidových novin Jana Stacha.

„Mně byly ukradeny z jedné octavie a dvou superbů, přestože auta parkovala za plotem. Vykradené auto kvůli této navigaci řešily snad všechny redakce tuzemských motoristických časopisů,“ říká novinář s tím, že „velké“ navigační systémy z těchto aut mají slušný obrat na černém trhu.

Tam se přitom prodávají za zlomek původní ceny. „Slyšel jsem i příhodu z blešího trhu, kde jich měl prodejce plný stůl za cenu 7000 korun,“ dodává Stacha.

Svoji první zkušenost s ukradenou navigací si dodnes vybavuje. „Kradly se už navigace montované do první generace Škody Superb. Mně samotnému nevydržela v testovacím autě jedinou noc. Při sepisování protokolu v mladoboleslavské centrále Škody jsem se dozvěděl, že jsem jedenadvacátý, kterému byla z předváděcího auta odcizena. A to zhruba jen měsíc po zahájení prodeje tehdy nového modelu,“ vzpomíná Stacha. „Jsou známy případy, kdy tehdy nové dobře vybavené superby po městě desítky minut pronásledovaly taxíky,“ pokračuje.

Drahá navigace už se do levných variant nevejde

Koncern Volkswagen si je vědom rostoucího počtu krádeží drahého příslušenství a například do nového modelu Passat nabízí zamykatelný kovový kryt displeje.

A s řešením přišla i mladoboleslavská automobilka. Navigace ve starších modelech sice šly aktivovat pouze unikátním kódem, takovou ochranu však zloději prolomili. Škoda připouští, že krádeži přístroje příliš zamezit nejde, a tak se vydala cestou zabezpečení proti zneužití kradených navigací.

Interiér třetí generace škody Octavia.

„Použití odnímání předního panelu jsme zamítli z toho důvodu, že uživatelé vozů Škoda požadují komfortní zabezpečení navigačních přístrojů, což rozhodně odnímání panelů není. Hrozí například ztráta či poškození,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí Škody Jozef Baláž.

Navigace v třetí generaci octavií se tak skládá ze dvou oddělených částí – centrální jednotky a displeje přístroje. Zprovoznit tuto navigaci jde také jen v autorizovaných servisech napojených na online koncernovou databázi. Nové navigace také kvůli odlišné elektroinstalaci nejde namontovat do vozů s levnější výbavou.

Anketa

Ukradli vám v autě zabudovanou navigaci?

Ano, dávám si nyní pozor. 80
Ano, už několikrát. 142
Ne, zabudovanou navigaci nemám. 1216
Ne. 181

Podle Škody taková opatření časem zloděje od jejich vozů odradí, jak ale poukazuje Jan Stacha, zatím spíš projevují touhu se s novým systémem seznámit. „Ukrást současnou navigaci již nemá smysl, přesto vím o případu, kdy ji kolegům z jistého automobilového časopisu již odcizili, hned v prvním testovacím termínu pro české novináře,“ konstatuje Stacha.

Rady jak ochránit navigaci

Jak svoji autonavigaci bránit před nenechavci? Možností příliš není, protože alarm je před rychlou krádeží většinou neodradí. 

Sjednotit parkovné chtějí někteří zastupitelé pražského magistrátu. Právnické osoby totiž dnes platí třikrát více než živnostníci.

Češi jsou ale známí kutilové a tak nikoho nepřekvapí ani improvizované metody ochrany zařízení, mezi které patří i vytištění fotografie prázdného prostoru pro navigaci, ze kterého trčí kabely. 

List s takovou fotografií pak stačí na panel přilepit vždy, když se od svého automobilu na delší dobu vzdálíte. Nutno ale přiznat, že takový způsob zloděje odradí pouze při prvním letmém pohledu. Primitivní kamufláš totiž i nezkušené oko rychle odhalí.

Další variantou je speciální transparentní nálepka se škrábancem, která se připevní na displej přístroje nebo dokonce celé odnímatelné popraskané plexisklo

Podle oslovených zástupců pojišťoven, je zabezpečení těchto zařízení obtížné. Obecně radí neparkovat na opuštěných, tmavých a málo navštěvovaných místech. „Na alarmy dnes veřejnost bohužel příliš nereaguje,“ říká Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!