Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

O šéfa ČT se utká Dvořák, Konrád, Novák, Potužník a Vinklář

Média

  15:13aktualizováno  16:20
PRAHA - O místo generálního ředitele České televize pro příštích šest let se utkají současný šéf Petr Dvořák, bývalý ředitel TV Prima Martin Konrád, bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák, bývalý redaktor ČT a generální komisař českého Expa 2015 Jiří František Potužník a ekonom Petr Vinklář. Finalisty z 12 kandidátů ve středu zvolili radní ČT. Finálové kolo výběru se uskuteční po osobní prezentaci finalistů 26. dubna.

Generální ředitel Petr Dvořák na zasedání Rady ČT. foto: MAFRA - Petr Topič

Celkem 15 radních mohlo v seznamu kandidátů označit maximálně pět finalistů. Do druhého kola postoupili uchazeči s nejvíce hlasy, minimálně jich ale museli získat osm. Dvořák získal 15 hlasů, Konrád 11, Novák 11, Vinklář devět a Potužník osm hlasů.

Podle mediálních odborníků je jasným favoritem volby Dvořák. „Favoritem je Petr Dvořák jednoznačně. Ostatní jsou druhá až třetí liga. Podle výsledku hlasování radních to vidím jasně,“ uvedl expert na televizní scénu Jan Potůček.

„Dvořák si to dokázal pořešit s velkou částí mocných politických hráčů. A díky investicím do filmové a televizní tvorby má na své straně i producenty, výkonné umělce a další. Jediná věc, o kterou se trochu hraje, je otázka, který z Dvořákových vyzyvatelů v tendru se s ním dohodne a věnuje mu své hlasy v radě výměnou za nějaký post na Kavčích horách,“ řekl provozovatel oborového serveru Borovan.cz Aleš Borovan.

Dvořákovi vyprší mandát letos 30. září, kdy bude v Česku vrcholit kampaň před volbami do Sněmovny. Vítěz výběrového řízení tak bude mít dostatek času na přípravu před nástupem do své funkce. Ke zvolení ředitele ČT je potřeba minimálně deseti hlasů.

Uchazeč o funkci musí být mimo jiné vysokoškolák, mít manažerské předpoklady k řízení veřejnoprávní instituce a vítaná je předchozí praxe v médiích. V přihlášce musel předložit vlastní koncepci dalšího rozvoje a fungování ČT jako televize veřejné služby. V záměru musely být vytýčeny jednotlivé kroky a priority v horizontu funkčního období generálního ředitele.

Vizitky kandidátů na generálního ředitele České televize

Petr Dvořák (52, generální ředitel ČT)
Veřejnoprávní televizi vede od roku 2011, předtím byl mezi roky 2003 až 2010 generálním ředitelem české komerční jedničky TV Nova. Česká televize za jeho působení například spustila dětský kanál Déčko (kombinovaný s umělecky zaměřeným ČT art), bylo také otevřeno nové studio v Brně.

Jihočeský rodák vystudoval ČVUT, před listopadem 1989 byl kandidátem KSČ. Spoluzaložil úspěšnou PR agenturu B.I.G. a od roku 1993 spolupracoval s finanční skupinou PPF, kde byl znám jako pravá ruka šéfa skupiny Petra Kellnera. Do médií přišel se vstupem PPF do Novy v roce 2002, nejprve byl jednatelem firmy, do křesla generálního ředitele usedl v květnu 2003 po odvolání Vladimíra Železného a zůstal v něm i poté, co Novu koncem roku 2004 koupila americká mediální společnost CME.

Martin Konrád (46, bývalý ředitel televize Prima)
Televizi Prima vedl jako generální ředitel přibližně rok, od února 2013 do března 2014. Předtím působil ve stejném médiu čtyři roky jako obchodní ředitel. Po odchodu z čela Primy, kam se v březnu 2014 vrátil bývalý šéf stanice Marek Singer, se Konrád začal věnovat působení ve vlastní firmě Rentalis, která se mimo jiné zabývá pořádáním kurzů pro vrcholové manažery.

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou (1994), později získal titul MBA na University of New York in Prague. Za začátku kariéry krátce působil ve společnosti Ticket restaurant, od roku 1996 se věnoval médiím. Byl ředitelem deníku Metro (1996 až 1998) a obchodním ředitelem skupiny Regie Radio Music (1998 až 2008). Na konci roku 2012 zakládal obchodní zastoupení Media Club, které prodává kromě Primy reklamu TV Barrandov.

Karel Novák (46, dramaturg ČT, někdejší šéfredaktor zpravodajství)
V České televizi působí od začátku 90. let, v minulosti byl i šéfredaktorem zpravodajství (od roku 2002 a později v letech 2010 až 2011). V současnosti působí mimo jiné jako vedoucí dramaturg pořadu 168 hodin. Absolvent pražské filozofické fakulty nastoupil do televize v roce 1944 ještě jako student, postupně prošel řadou funkcí, byl redaktorem, vedoucím vydání, zástupcem šéfredaktora a později šéfredaktorem. Působil také v čele zpravodajství ostravského studia ČT.

Jiří František Potužník (46, šéf české účasti na výstavě Expo 2015, někdejší zpravodaj ČT v Bruselu)
Působil jako zpravodaj České televize v Bruselu (2002 až 2007), později byl mluvčím premiéra Mirka Topolánka pro předsednictví České republiky v Evropské unii. Od roku 2009 se věnuje české účasti na světových výstavách, byl mluvčím české účasti na Expo 2010 v Šanghaji a o pět let později generálním komisaře českého pavilonu v Miláně. Nedáno vyhrál výběrové řízení pro Expo 2020 v Dubaji. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK, do České televize nastoupil v roce 1993, začínal v zahraniční redakci.

Petr Vinklář (29, ekonom)
Absolvent pražské Vysoké školy ekonomické začínal jako finanční konzultant, poté byl tři roky auditorem ve společnosti KPMG (listopad 2010 až březen 2014). Následující dva roky pracoval jako manažer ve společnosti vyrábějící a dovážející zvířecí krmiva Hill's, od loňského roku působí v mediální a reklamní agentuře Rebel & Glory. V médiích dosud nepůsobil.

Autor: