Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

O 'zlatý padák' požádaly v ArcelorMittal stovky lidí

Ekonomika

  14:13
OSTRAVA - Stovky zaměstnanců hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) se rozhodly využít nabídky dobrovolného odchodu s odstupným ve výši 11 až 24 platů. Přesné číslo zatím firma nechce sdělit, oznámí je až příští týden. Podle odhadů odborářů je zájemců přes 700.

Potrubí se vyrábí v podniku ArcelorMittal Tubular Products Ostrava foto: Lidové noviny

Nabídku společnost vyhlásila 2. prosince, příjem žádostí ukončí dnes. Ředitel AMO pro personalistiku a vnější vztahy Jan Rafaj na začátku prosince uvedl, že firma chce počet zaměstnanců snížit asi o 600, což je zhruba desetina současného stavu. Důvodem je ekonomická krize, kvůli níž se firma dostává do ztráty.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsme domluvení, že informace dáme až příští týden. Nebudeme to komentovat dřív, než celý proces skončí," řekla dnes mluvčí AMO Věra Breiová. Lidé podle ní často nechávají rozhodnutí na poslední chvíli. "Klidně ještě může během dneška přijít několik desítek žádostí," dodala mluvčí.

Personalisté mají plné ruce práce

Situace je podle ní hodně náročná pro personalisty. V AMO nyní probíhá takzvaný interní trh práce. "Když si lidé požádají o odchod, je snaha jim to umožnit. Někdy se ale může jednat o pozice, které firma potřebuje, aby mohla i po odchodech fungovat. Pokud třeba zaměstnanec na pozici, která se bude rušit, nemá zájem odejít, je mu nabídnuto, aby se přesunul na pozici, kde zaměstnanec naopak odejít chce," vysvětlila Breiová.

Odborový předák Vítězslav Prak řekl, že podle jeho informací požádalo o "zlatý padák" více než 700 pracovníků. "Bude to problém pro ty, co tu zůstanou. Navíc to probíhá docela nekoordinovaně a v tom je ten největší problém. Upozorňovali jsme, že by to nemělo být živelné a mělo by se jednat přesně o každou pozici, to se bohužel ze začátku nedělo, a teď s tím jsou velké problémy," řekl Prak.

Interní trh práce podle něj funguje. "Jenom samozřejmě uvidíme, jaký zájem bude ze strany zaměstnanců nevýrobní sféry jít do výrobní sféry. Volné pracovní pozice jsou většinou ve výrobních závodech, kde ty pracovní podmínky nejsou vůbec jednoduché a finanční ohodnocení tam není zrovna nejlepší," řekl odborář.

Odstupné až 750 tisíc korun

Pro odcházející pracovníky huť vytvořila Centrum pomoci. "Je hodně využíváno. Jedná se o stovky kontaktů. Lidé se zajímají o možnosti nového uplatnění i o interní trh práce. Největší zájem byl od začátku vyhlášení programu o důchodové poradenství," řekla Breiová.

Dodala, že pro lidi, kterým zbývá krátká doba k odchodu do důchodu, celý život pracují ve firmě, a mají tedy nárok na nejvyšší odstupné, je nabídka odchodného velmi výhodná. Rafaj už dříve uvedl, že při maximální výši odstupného zaměstnanec může dostat až 750.000 korun.

Redukce míst čeká všechny závody AMO, včetně dceřiných firem ArcelorMittal Energy Ostrava a ArcelorMittal Engineering Product Ostrava. Podobná situace nastala ve firmě už v roce 2009, kdy AMO s vysokým odstupným opustilo 1200 pracovníků.

AMO je největší hutní firma v Česku, patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli.

Polovinu produkce podnik vyváží do více než 50 zemí. Společnost se v roce 2010 po předchozí více než miliardové ztrátě vrátila do zisku, který dosáhl 758 milionů korun. AMO je rovněž jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí v Moravskoslezském kraji.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!