Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Obama varuje před bankrotem. Vyzývá ke kompromisu

Ekonomika

  7:10
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama ve zvláštním projevu k Američanům vyzval republikány ke kompromisu ohledně navýšení stropu pro státní dluh. Současný spor o způsob boje s vysokým zadlužením země podle něj nelze řešit jednostranně.

Barack Obama foto: Reuters

Republikáni prý kromě škrtů, jež prosazují, musejí přistoupit i na zvýšení daní. Šéf Bílého domu znovu varoval před následky platební neschopnosti, jež Spojeným státům dosud poprvé hrozí již za týden.

"Takto nelze řídit nejskvělejší zemi na planetě. Je to nebezpečná hra, kterou jsme nikdy předtím nehráli a kterou si nemůžeme dovolit hrát ani teď. Ne v okamžiku, kdy jsou v sázce pracovní místa a živobytí tolika rodin. Nemůžeme připustit, aby se Američané stali bezděčnými oběťmi politického boje ve Washingtonu," uvedl Obama ke krachu všech dosavadních jednání o zvýšení hranice pro zadlužení USA. Zároveň vyzval na Američany, aby Kongresu dali najevo, že po něm chtějí řešení situace.

USA HROZÍ KRACH

Na jeho projev vzápětí reagoval republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner. Jeho slova příliš velkou naději ke kompromisu nedala.

Neprojevil ochotu ke zvyšování daní a uvedl, že republikáni tento týden prosadí ve sněmovně návrh na zvýšení stropu pro dluh spojený se škrty ve výši zhruba bilionu dolarů. Návrh podle něj je přijatelný pro obě strany, a měl by jej tak schválit i demokratický Senát a podepsat prezident. 

STROP DLUHU

Kongres americké vládě stanovuje strop pro státní dluh od roku 1917, aby získal kontrolu nad jejími výdaji. Hranice pro dluh tehdy činila 11,5 miliardy dolarů.

Do té doby američtí zákonodárci schvalovali každé nové dluhopisy, jež americká vláda vydala. Jen od roku 1962 se strop zvýšil čtyřiasedmdesátkrát, z toho desetkrát od roku 2001.

Rozpočtové úspory jsou podle Boehnera jedinou cestou, jak řešit současnou krizi. "Vždy jsme věřil, že čím větší je vláda, tím menší jsou lidé. A právě nyní máme vládu tak velkou a tak nákladnou, že podrývá úsilí našich lidí a brání naší ekonomice pracovat na plný výkon," řekl.

Američtí politici o navýšení státního dluhu a rozpočtových úsporách bezvýsledně jednají už několik týdnů. Jednání Bílého domu s republikány minulý týden zkrachovala, když republikánský šéf Sněmovny reprezentantů oznámil, že v Obamu ztratil důvěru. Jednání se tak přenesla do Kongresu, přičemž jak demokraté, tak republikáni v pondělí představili své nové návrhy. K řešení politického patu se tím ale nepřiblížili.

ZACHRÁNÍ SE USA PŘED KRACHEM?

Republikáni nyní navrhují, aby se strop pro státní dluh zvýšil ve dvou krocích. Nejprve na půl roku zhruba o bilion, což by doprovázely zhruba stejně vysoké škrty během příštích deseti let. O dalších škrtech by se pak jednalo během následujících šesti měsíců. Obama a demokraté to ale odmítají.

REKORDNÍ SCHODEK

Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu až 1,6 bilionu dolarů.

Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Podle nich je nezodpovědné, aby se za půl roku nynější krize opakovala. Plán ale narazil i u konzervativních republikánů, podle nichž je plán málo ambiciózní. Konzervativci by chtěli usilovat o vyrovnaný rozpočet.

Návrh demokratů předložil šéf jejich většiny v Senátu Harry Reid. Navrhl rozpočtové úspory ve výši 2,7 bilionu dolarů během deseti let. Strop pro státní dluh by se podle něj měl zvýšit tak, aby peníze vládě vydržely celý rok 2012, kdy se budou konat prezidentské volby. Republikáni to odmítají. Reida zároveň obvinili, že jeho plán obsahuje účetní triky. Oba návrhy přesto mají jednu věc společnou - nepočítají se zvýšením daní.

'Celý svět se na nás dívá'
Spojené státy oficiálně současný strop pro zadlužení ve výši 14,29 bilionu dolarů vyčerpaly 16. května letošního roku. Další peníze a čas získaly rozpočtovými přesuny. V případě, že republikáni a demokrati nedospějí k dohodě, dojdou americké vládě po 2. srpnu peníze.

O navýšení stropu pro zadlužení musí rozhodnout Kongres, ve kterém republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů a demokraté kontrolují Senát. Nejistota ve Washingtonu začíná stále více znervózňovat trhy. Za velmi pravděpodobné se již nyní považuje snížení dosud prvotřídního hodnocení schopnosti USA splácet závazky.

VÍCE O DLUHOVÉ NÁKAZE

Mezinárodní měnový fond v pondělí vyzval Spojené státy, aby rychle zvýšily dluhový limit a uvedly do pořádku své veřejné finance, jejichž deficity za Obamovy vlády dosáhly nejvyšších úrovní od druhé světové války. Vedení fondu v hodnocení ekonomických vyhlídek USA uvedlo, že ozdravení veřejných financí a řešení amerického dluhu je v zájmu celé globální ekonomiky.

Podobné téma zaznělo i na závěr Obamova projevu. "Celý svět se na nás dívá. Využijme proto tento okamžik k tomu, abychom ukázali, proč jsou Spojené státy americké stále nejskvělejší zemí na planetě - nejen proto, že stále dokážeme držet své slovo a závazky, ale i proto, že stále dokážeme držet pospolu jako jeden národ," řekl americký prezident.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...