Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Občanský zákoník: konec podvodů a závaznější smlouvy

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Co je psáno, je dáno. To dosud platilo o uzavřených smlouvách. Jejich podobu totiž vymezoval zákon. Už za několik dnů ale bude všechno jinak. Od ledna začne platit nový občanský zákoník, který změní život doslova každému. A zcela nově budou vypadat i smlouvy.
Podpis - ilustrační foto.

Podpis - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Větší svoboda a zároveň i odpovědnost. To je jedna z hlavních změn, které nový zákoník v oblasti smluv přinese. Do českého práva totiž zavádí takzvanou smluvní volnost.

To v praxi znamená, že do smlouvy bude možné nově napsat prakticky všechno, co zákon přímo nezakazuje. Na druhou stranu bude podpis takové smlouvy mnohem závažnější a bude těžké jednou podepsanou smlouvu zneplatnit.

Dosud totiž zákon omezoval, co přesně ve smlouvě být může a co už ne. Pokud jakákoliv dohoda zakázané ustanovení obsahovala, bylo možné takovou smlouvu zrušit pro neplatnost. To už ale nepůjde.

Podpis bude závaznější než dřív

„Nová úprava uzavírání smluv představuje jednoznačný příklon k větší pružnosti, ale i odpovědnosti stran za svá rozhodnutí.

Jak se změní smlouvy?

  • Odpovědnost
    Pokud je uzavření smlouvy velmi pravděpodobné, ale jedna ze stran ho bezdůvodně ukončí, jde o nepoctivé jednání.
  • Volnost
    Obě strany si mohou ujednat práva a povinnosti odchylně od kodexu, pokud to zákon výslovně nezakazuje.
  • Platnost
    Pokud jedna ze stran obdrží návrh smlouvy a poté ho pošle zpět s připomínkami, které však podstatně nemění podmínky původní nabídky, jde o přijetí smlouvy.
  • Konec podvodů
    Podnikatel nesmí smlouvou znevýhodňovat slabšího spotřebitele a ten musí mít možnost obsah základních podmínek smlouvy ovlivnit.

Zatímco podle současné úpravy může být smlouva prohlášena od počátku za neplatnou i pro některé zcela formální vady, v souladu s novým občanským zákoníkem bude naopak většina smluv platná i přes některé nedostatky.

Pokud se strany dobrovolně k něčemu zavážou, bude o dost těžší se svého závazku zbavit nebo jej jednoduše z nějakého důvodu prohlásit za neplatný,“ vysvětluje právník advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal Daniel Vitouš.

Další novinkou, kterou nový zákoník přinese, je předsmluvní odpovědnost. V praxi to znamená, že pokud je uzavření smlouvy velmi blízko a jedna ze stran jednání bezdůvodně ukončí, je takové chování nepoctivé a ten, kdo jednání ukončil, musí druhé straně zaplatit odškodné.

Nový zákoník navíc zavádí možnost takzvaného obchodního potvrzovacího dopisu. Ten se využívá ve chvílích, kdy dojde k ústní dohodě, ale jedna ze stran se rozhodne potvrdit ji ještě písemně.

Háček je v tom, že platí dohoda, která je na papíře. Pokud má druhá ze stran výhrady k tomu, co je ve smlouvě napsáno, musí reagovat ihned, jinak se má za to, že je smlouva platná. Pokud tak dopis zapadne třeba mezi firemní poštou, může se stát, že podnikatel uzavře smlouvu, jejíž znění vlastně ani neodsouhlasil.

„Nový občan“, jak novinku přezdívají právníci, pak udělá přítrž i smlouvám, které jsou pro koncové spotřebitele značně nevýhodné. Zakazuje totiž takové smlouvy, které slabší strana, kterou je spotřebitel, neměla možnost nijak ovlivnit. Typicky jde o smlouvy třeba s bankami nebo firmami, které se zabývají půjčováním peněz.

Smlouvu musí pochopit každý

Pokud navíc smlouva obsahuje doložku, platí, že musí být srozumitelná pro všechny klienty i bez právnického nebo vysokoškolského vzdělání.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

V zákoníku doslova stojí, že pokud lze doložku přečíst jen se zvláštními obtížemi (je použita malá velikost písma nebo je pro osobu průměrného rozumu nesrozumitelná, je platná jen tehdy, nepůsobí-li slabší straně újmu.

Tuzemské firmy už se na změny pečlivě připravují. Své všeobecné podmínky už změnila třeba většina českých bank. Klienti některých z nich mají možnost kvůli této změně jednostranně odstoupit od smlouvy.