Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Občanský zákoník: úrok 98 procent? Jasná lichva, tvrdí nové paragrafy

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Na začátku je půjčka 60 tisíc korun na dva roky. Na konci celková suma k zaplacení převyšující 113 tisíc korun. Úrok? Téměř 98 procent. Podle expertů na půjčkový trh je to jasná lichva. Podle současného zákona to žádný problém není. Od ledna by ale s obřími úroky měl být konec.
Půjčka (ilustrační foto)

Půjčka (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Nový občanský zákoník, který začne platit už v lednu, totiž poprvé definuje, jak vypadá lichvářská smlouva, a umožní takovou smlouvu zrušit. To dosud nešlo, lichva sice byla chápána jako trestný čin, jeho dokázání bylo pro dlužníky téměř nemožné právě proto, že chyběla jakákoliv definice.

„Jelikož současný občanský zákoník s pojmem lichva neoperuje, soudy vyslovovaly neplatnost uvedených smluv na základě jejich rozporu s dobrými mravy,“ říká právník Petr Němec. Tisíce Čechů, kteří si půjčili u desítek nebankovních firem, tak měly problém vyvázat se z nevýhodných smluv s úroky, které šly do stovek i tisíců procent.

Od nového roku už to ale budou mít jednodušší. „Soudům se tedy usnadní argumentace a nová právní norma bude co do zákazu lichvy pro laiky čitelnější a jasnější, což je jistě dobře,“ dodává Němec.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

24. 12.

25.12.

26.12.

  • Dluhy budou od ledna dražší
  • K založení firmy bude stačit koruna

27.12.

  • Občanský zákoník uleví nájemníkům
  • Zdraží povinné i havarijní pojištění

28.12.

  • Dvouletá záruka na některé zboží skončí
  • Smlouvy budou volnější a závaznější

29.12.

  • Anketa LN: výhody a komplikace zákoníku

O lichvu půjde podle nové právní normy v případě, že někdo při uzavírání smlouvy o půjčce zneužije tísně, nezkušenosti, rozrušení nebo podobného stavu. Lichvářská bude i taková smlouva, kdy ručení za půjčku bude v hrubém nepoměru k tomu, jakou částku si zájemce půjčil.

A lichvářské mohou být podle nové právní normy i úroky, a to v případě, že je soudy vyhodnotí jako nepřiměřeně vysoké. Žádná norma toho, co je a co není přiměřené, sice neexistuje, právníci, které LN oslovily, se ale shodují, že soudy budou zřejmě vycházet z úroků, které běžně nabízí tuzemské banky. Ty se pohybují od 16 do 20 procent.
Splátkové firmy přitom dosud běžně nabízejí několikasetprocentní úroky. Například za půjčku 10 tisíc korun u firmy Ferratum zaplatí zájemci po 45 dnech 14 800 Kč. Za úvěr 50 tisíc korun u firmy Profi Credit zaplatí zájemci po dvou letech přes 94 tisíc. Pokud však po Novém roce úroky některé z firem přesáhnou částku obvyklou na trhu, soudy budou moci takovou smlouvu zrušit.

Klikněte pro zvětšení.

Háček je v tom, že pokud soud smlouvu zruší, zruší se i všechna ujednání v ní obsažená. Tedy nejen ta o vysokých úrocích a smluvních pokutách, ale třeba také klauzule o splatnosti nebo o splácení půjčky ve splátkách. Dlužníci by tak sice nemuseli platit pokuty za odstoupení od smlouvy ani žádné jiné sankční poplatky, částku, kterou si půjčili, by ale museli najednou splatit.

Nový zákoník proto v případě příliš vysokých úroků dává možnost nerušit celou smlouvu, ale úroky snížit na takovou výši, která je na trhu běžná. To v praxi znamená, že půjčí-li si někdo u lichváře třeba na devadesátiprocentní úrok, soud nezruší celou smlouvu, ale úrok sníží například na 20 procent. Spotřebitelé ale o to musí soud požádat.

Ten, kdo bude chtít smlouvu naplňující znaky lichvy zrušit, se bude muset obrátit na soud a přesně říct, v čem jsou podmínky lichvářské. „Skutečnosti prokazující lichvu bude muset označit sama strana, která se bude neplatnosti smlouvy dovolávat,“ potvrzuje Lenka Navrátilová, advokátka Ambruz&Dark Deloitte Legal. Podle ní pak bude záležet na jednotlivých soudcích, jak se k případům postaví.