Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Obchodování s ještě nenatočenými filmy dráždí Hollywood

Ekonomika

  15:56
NEW YORK - Dokázali jste odhadnout historicky rekordní tržby velkofilmu Avatar za promítání v kinech? Dvě finanční společnosti chtějí umožnit investorům sázet na komerční úspěch filmů a velké produkční společnosti se zlobí. Napsala to agentura AFP.

Ben Stiller paroduje film Avatar při předávání Oscarů foto: ČTK/AP

Společnost Media Derivatives se sídlem v Arizoně na jihozápadě Spojených států již na začátku dubna očekávala svolení americké Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC), státního úřadu dohlížejícího na obchodování s termínovanými kontrakty, aby mohla otevřít nový trh s názvem Trend Exchange. Oznámení rozhodnutí bylo z 9. dubna odloženo na 16. dubna.

Pokud ho získá, stane se v USA "prvním (regulovaným) trhem", který nabízí finanční produkty postavené na celkových tržbách filmu v pokladnách amerických kin, chlubí se společnost v prohlášení.

Stejně jako pšenice
Její zakladatel a generální ředitel Robert Swagger tvrdí, že platforma umožní "přenášet nemalá finanční rizika spojená s velkou filmovou produkcí," podle modelu produktů umožňujících zemědělcům zajistit budoucí odkup své úrody obchodováním s termínovanými kontrakty o výnosech kukuřice nebo pšenice.

Konkrétně to znamená, že investoři budou moci v období ohraničeném premiérou snímků nakoupit tituly podle toho, jak vysoké budou odhadovat jejich tržby v kinech, a hromadit zisk nebo ztráty v závislosti na skutečných číslech po uvedení do kin.

Také významná makléřská společnost Cantor Fitzgerald & Co. se uchází o to, aby mohla spustit platformu, kde by kontrakty zahájily kótování půl roku před uvedením snímku do kin a vypršely o měsíc později.

Cantor by se měl o rozhodnutí CFTC dozvědět 20. dubna, jen krátce před uvedením letních velkorozpočtových filmů, jako je Iron Man 2, který by v USA měl začít promítat 7. května.

"Počet lidí, kteří každý rok dorazí do kin a udělají si o filmech názor, jde do desítek milionů," uvádí v prohlášení prezident burzy Cantor Exchange Richard Jacobs, aby vysvětlil zájem společnosti o tento druh produktu, který by měl nalákat širokou škálu investorů.

Strach ze zneužítí informací
Argumenty obou společností producenty jasně nepřesvědčily. Americká filmová asociace (MPAA) hájící zájmy velkých hollywoodských studií, která ji kontrolují, v projektu nevidí nic jiného než "ekonomický ekvivalent legálního sázení na tržby filmů".

"Termínované kontrakty o filmech jednoduše umožní veřejnosti sázet na kasovní úspěch filmů," napsala CFTC asociace v dopise datovaném 23. března, a požádala dozorčí úřad, aby tyto produkty zakázal.

Producenti se obávají možného zneužití vnitřních informací vzhledem k množství angažovaných aktérů: producentů, ale také sítí kin, bank, investorů, reklamních společností, společností na průzkum mínění nebo diváků zkušebních projekcí.

Spatřit film dřív než zbytek světa nebo znát rozpočet na reklamu, to a další prvky by podle studií mohlo ovlivnit prognózy tržeb. Komise CFTC měla původně s hodnocením žádosti skončit v pátek 2. dubna poté, co toto období již prodloužila.

V novém dopise datovaném ze čtvrtka 1. dubna MPAA ve spolupráci se Sdružením amerických režisérů (Directors Guild of America, DGA), se zástupci nezávislých kin a televizí i s vlastníky kinosálů úspěšně vyžádala nový odklad rozhodnutí regulačního úřadu o žádosti Media Derivatives na 16. dubna.

Autor: