Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zelená energie? Víc škody než užitku, míní britská vláda

Ekonomika

  17:30aktualizováno  17:32
LONDÝN - Británie by se měla odvrátit od nákladné podpory obnovitelných zdrojů v čele s větrnou energií, která prý přináší více škody než užitku. Řekl to nový ministr životního prostředí Owen Paterson a současně dal najevo, že bude usilovat o zrušení subvencí pro větrné farmy. Britská vláda naopak připravuje podporu využití slibných zdrojů břidlicového plynu.

V moři u jižní Anglie byla dnes otevřena největší pobřežní větrná elektrárna na světě. foto: Reuters

"Zelený" ministr Paterson, který nastoupil do funkce před měsícem, na konferenci Konzervativní strany v úterý prohlásil, že subvence větrným farmám musí být zrušeny, protože tato zařízení "ničí" místní komunity a britský venkov.

Jejich projektanti a operátoři se musí "postavit na vlastní nohy", namísto toho, aby žádali peníze od britské veřejnosti, uvedl ministr podle dnešní zprávy listu The Daily Telegraph. Podle Patersona mohou mít rozsáhlé větrné farmy ve skutečnosti horší dopad než sama změna klimatu, kvůli níž jsou podporovány, protože vedou k "veřejné vzpouře".

ČTĚTE TAKÉ

"Některé z kroků, které podnikáme, by mohly působit více škody, než sám původní problém," řekl. Připomněl, že větrníky mají značně negativní dopady na venkovskou ekonomiku a tamní přírodu.

V Británii se řada obcí proti větrným elektrárnám bouří a vzniká zde celé "protivětrníkové" hnutí. Kritici poukazují na to, že větrné turbiny ničí krajinu, srážejí místní ceny domů, odrazují turisty, ztěžují život hlukem a záblesky a zabíjejí velká množství ptáků a netopýrů.

Největší pobřežní větrná elektrárna na světě v moři u jižní Anglie.

Vydělávají na nich jen bohatí majitelé půdy a zahraniční dodavatelé, zatímco všem ostatním to kvůli subvencím zdražuje elektřinu.

Naděje v břidlicovém plynu?

Liberální ministr energetiky a klimatické změny Ed Davey zatím tlaku konzervativců na hluboké škrty zelených subvencí odolává. Za to ale ustoupil jejich požadavku uvolnit cestu rozvoji těžby břidlicového plynu, a slíbil, že tomu přestane bránit.

Paterson označil břidlicový plyn za "shůry seslaný dar", který pomůže Británii řešit její energetické problémy. Ministr financí George Osborne v pondělí na konferenci řekl, že připravuje velkorysý daňový režim, který by měl přilákat investory k průzkumu nového a potenciálně obrovského zdroje plynu.

Paterson oznámil, že napíše ministerstvu pro energetiku a klimatickou změnu dopis, kde v rámci nynější vládního přehodnocování politiky obnovitelných zdrojů navrhne ukončit subvence.

Nejzelenější vláda v historii

Británie za minulé labouristické vlády odstartovala program mohutné výstavby obnovitelných zdrojů v čele s větrnými farmami a nynější koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů jej přejala a ještě posílila s tím, že chce být "nejzelenější vládou v historii".

Nyní ale pod tlakem reality vysokých cen energie a neschopnosti obnovitelných zdrojů nahradit dosluhující uhelné a jaderné elektrárny svou politiku přehodnocuje.

Konzervativní náměstek ministra pro energetiku a klima Greg Barker řekl, že vláda řeší problém "bezedného koryta zelených subvencí", aby snížila lidem účty za energii.

Proti vládnímu plánu omezit podporu větrné energii se tento týden postavilo několik zahraničních společností. Ty pohrozily, že z Británie odejdou, pokud jim vláda nezajistí, aby spotřebitelé platili za jejich produkci i nadále zvýšené ceny.

Autoři: ,

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha