Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Odboráři OKD vyhlásili stávkovou pohotovost, nelíbí se jim škrty bonusů

Ekonomika

  10:28aktualizováno  12:33
OSTRAVA - Odboráři v těžební firmě OKD vyhlásili stávkovou pohotovost. Bude trvat, dokud nebude dojednána nová kolektivní smlouva pro roky 2014 - 2018, o které už se ve firmě jedná déle než rok. Oznámil to předseda odborové organizace Dolu Paskov Rostislav Palička.

Důl Paskov foto: ČTK

Odboroví předáci vyhlásili stávkovou pohotovost poté, co probrali návrh kolektivní smlouvy, který v pondělí oběma stranám předložil zprostředkovatel. Návrh by podle odborů znamenal šestiprocentní snížení mezd. Podle mluvčího OKD Marka Síbrta je vyhlášení stávkové pohotovosti předčasné.

"Důvodem byl stav vyjednávání. Více než po ročním jednání jsme nedošli k nějakému závěru, a dále nemáme vůbec jistotu, jak přistoupí zaměstnavatel k návrhu zprostředkovatele. Nám se nelíbí, samozřejmě, ale my jsme se dohodli se zaměstnanci, že jim to předložíme a rozhodnou zaměstnanci," uvedl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Společnost OKD nechce zatím podle Síbrta k návrhu smlouvy zaujímat jednoznačný postoj, s návrhem se nejdříve musí detailně seznámit a provést analýzu, jaké by měl pro firmu finanční dopady.

"Obecně jsme ochotni ze svých požadavků také ustoupit a věříme, že se nám podaří dosáhnout kompromisní dohody akceptovatelné pro obě strany, která OKD umožní zůstat konkurenceschopnou společností i při současných podmínkách na trhu," uvedl Síbrt.

Konec 13. a 14. platů

Přijetí návrhu zprostředkovatele by podle Pytlíka znamenalo pro zaměstnance pokles výdělků v průměru asi o šest procent. Tarifní mzdy by sice o tři procenta vzrostly, ale zaměstnanci by přišli o příspěvky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy, které podle Pytlíka tvoří asi deset procent mezd.

"Je tam spousta škrtů, od volnočasových poukázek, snížení odstupného a podobně. Nebyl by přídavek na dovolenou a Vánoce, byl by nahrazen podílem na zisku," řekl odborový předák.

Odboráři chtějí návrh zaměstnancům předložit k podpisové akci nejpozději 5. listopadu. Do té doby chtějí dořešit technické věci. "V tom návrhu zprostředkovatele chybí prémiové řády, které připravujeme, a chybí k tomu konkrétní podíl na zisku, který by měl nahradit přídavek na dovolenou, a bez toho to nelze," řekl Pytlík.

Pokud by zaměstnanci návrh nepřijali, je podle něj možné jít do stávky, ale také se popřípadě ještě dohodnout se zaměstnavatelem. Jedním z důvodů pro vyhlášení stávkové pohotovosti je i to, že odboráři nevědí, kdy se vedení OKD k návrhu vyjádří.

"Představte si, že my se k tomu vyjádříme 9. 11., potom, jak se podepíšou lidé, a 9. 11. nám řekne zaměstnavatel, že ten návrh nepřijímá, a například zaměstnanci se vyjádří, že přijímají. To by bylo velice špatné," řekl Pytlík.

Mluvčí OKD uvedl, že předpokládá, že jednání budou v nejbližších dnech pokračovat a obě strany sdělí své postoje. "V okamžiku, kdy mediátor čerstvě předložil svůj návrh kolektivní smlouvy, ani jedna strana se s ním nestihla detailně seznámit, natož aby se k němu vyjádřila, nám přijde předčasné vyhlašovat stávkovou pohotovost. Všechny možnosti jednání podle našeho názoru nebyly dosud vyčerpány," uvedl Síbrt. Vedení společnosti podle něj věří tomu, že se dohodu podaří uzavřít.

Dlouhé vyjednávání

O nové kolektivní smlouvě vyjednávají odbory s vedením OKD od loňského srpna. Její platnost byla prodloužena ze tří na pět let, má platit pro roky 2014 až 2018. Původně se jednalo o smlouvě na roky 2013 až 2017, letos na jaře však vyjednávání uvázla na úsporných opatřeních, která začala firma zavádět kvůli špatným hospodářským výsledkům. Chystané omezování příplatků bylo jedním z důvodů, proč letos horníci vyšli demonstrovat do ostravských ulic.

Stávková pohotovost byla v OKD i loni. Tehdy se odboráři nemohli s vedením firmy shodnout na tom, o kolik porostou mzdy. Odboráři chtěli vyhlásit stávku, avšak nemohli, protože k referendu o stávce přišlo málo lidí. Pak přijali návrh zprostředkovatele, podle kterého se zvedly mzdy o tři procenta.

Bakalovo impérium

Zdeněk Bakala.

Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala. Firma zaměstnává téměř 13 tisíc lidí a je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji.

Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37.149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35.283 korun měsíčně. V Moravskoslezském kraji činila loni průměrná mzda 23.577 korun. Mezi úspornými opatřeními, která OKD zavádí, je například propouštění administrativních pracovníků a pracovníků dodavatelských firem nebo chystané uzavření Dolu Paskov.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...