Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pracovníci ČT pracují pod neúnosným tlakem, stěžují si odbory

Média

  9:17
PRAHA - Odbory v České televizi jsou znepokojeny odchodem některých lidí "po řadu let spjatých s televizí veřejné služby". Vyplývá to ze středečního usnesení Výkonného výboru Nezávislé odborové organizace ČT. Podle odborářů se během několika týdnů totálně rozpadl dosud kompaktní tým Událostí, komentářů a diskusních pořadů ČT24. Za situaci je podle nich spoluzodpovědná Rada ČT. Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal sdělil, že prohlášení odborů je "skandální" a lživé.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák. foto: ČTK

Odbory reagují na personální změny, které se v poslední době v České televizi odehrály. Naposledy v tomto týdnu odchod oznámili moderátor Událostí, komentářů Martin Veselovský a Daniela Drtinová, která uvádí diskusní pořad Interview na ČT24. Již dříve se objevily informace o odchodech editorů některých zpravodajských pořadů.

ČTĚTE VÍCE:

Odchody zkušených osobností z ČT jsou důsledkem dlouhodobě napjaté atmosféry, ve které se jen těžko duševně pracuje, tvrdí odbory. Zaměstnanci jsou údajně nuceni k neúnosné pracovní době, a podle odborářů se tak nedá očekávat žádný profesní růst, tvůrčí invence ani spokojenost z vykonané práce.

ČT se brání, obměna osobností je běžnáPodle ČT je ale obměna televizních osobností běžná. "Zpravodajský kanál opustili v poslední době tři editoři a dva moderátoři, a to na vlastní žádost a po standardní dohodě s vedením redakce. V ČT24 nyní pracují desítky erudovaných editorů i moderátorů," sdělila mluvčí ČT Alžběta Plívová. "Odborářské prohlášení považuji za naprosto skandální obsahem i formulacemi," doplnil ředitel zpravodajství Šámal.

Odpovědnost nese i Rada ČT, tvrdí odbory

Odbory v dokumentu vyjádřily zklamání nad řídicími metodami, které předvádí management, do jehož působení zpočátku údajně vkládaly naděje. "Za stávající situaci je však do značné míry spoluzodpovědná i Rada ČT, která se dlouhodobě nechová jako kontrolní orgán, ale spíš jako obhájce managementu, který do čela televize veřejné služby dosadila," uvedl výkonný výbor NOO ČT, podepsaný předsedou Antonínem Dekojem, místopředsedkyní Hanou Vidímskou a dalšími třemi členy Jiřím Černým, Adamem Komersem a Jiřím Utitzem. Opětovně vyzvali ke změně zákonů tak, aby mediální rady nemohly být voleny na základě "tajemných lobbisticko-politických obchodů".

Podle Šámala se odbory snaží dění v ČT zpolitizovat. "Situaci ve zpravodajství interpretuje pět lidí, z nichž pouze jeden má s úsekem souvislost. Je-li zákonnou rolí odborů lhaní, překrucování a vyjadřování se k věcem nepříslušným, pak toto prohlášení je praktickou ukázkou tohoto poslání," uvedl.

Roste prý spotřeba antidepresiv

Odbory argumentovaly i údajným zvýšením užívání antidepresiv mezi pracovníky ČT. "Jistě není samo sebou, že se v posledních dvou letech rapidně zvýšila spotřeba antidepresiv indikovaných závodní lékařkou," napsali odboráři. Praktická lékařka ČT Martina Zajíčková v tiskové zprávě ČT uvedla, že růst užívání antidepresiv je celosvětovým trendem. "Počet preskripcí antidepresiv na mém pracovišti skutečně za posledních několik let o jednotky stoupl, není však možné dávat tento stav do přímé souvislosti se situací v České televizi. Budu za manipulaci a zneužití mnou poskytnuté informace požadovat od pana Dekoje omluvu," oznámila.

Rada ČT se v uplynulých měsících zabývala stížností některých redaktorů na údajné zasahování do zpravodajství. Na začátku letošního roku konstatovala, že porušení objektivity a vyváženosti neshledala a není možné potvrdit, zda došlo k nestandardním editorským zásahům do vysílání, na něž si skupina redaktorů stěžovala. K původně neveřejné stížnosti se přihlásili pouze moderátorka Drtinová, Adam Komers a Nora Fridrichová. Vedení televize od té doby připravuje nová organizační opatření, jako zavedení editoriálního panelu, která mají podobným situacím předcházet.

Autoři: ,